Měřicí stanice.

Měřicí stanice. | foto: Radek Cihla, MAFRA

Program na zlepšení ovzduší stál 21 milionů, podle kritiků ale nestačí

  • 6
Zlepšit kvalitu ovzduší na Ostravsku, Karvinsku i Frýdecko-Místecku si klade za cíl program ministerstva životního prostředí (MŽP). V jeho provedení ale vidí některé organizace značné nedostatky.

„Aktuální návrh obsahuje pouze obecný cíl a nespecifikuje, jakými konkrétními kroky a v jakém časovém horizontu se dosáhne zákonných imisních limitů,“ uvedla ředitelka obecně prospěšné společnosti Čisté nebe Markéta Ubíková.

Program mimo jiné uvádí, že by se stav ovzduší měl zlepšit do roku 2020. „Je zcela nemožné, že by do daného termínu proběhly všechny aktivity uvedené v návrhu,“ doplnila Ubíková.

Program nechalo vypracovat MŽP na základě zákona o ochraně ovzduší. Náklady na zpracování se pro celou republiku vyšplhaly na více než 21 milionů korun.

„Jedná se o strategii pro zlepšení kvality životního prostředí pro všechny oblasti, kde nejsou plněny zákonné limity znečištění. Těchto limitů chceme dosáhnout v co nejkratší době,“ uvedl Kurt Dědič z MŽP.

I podle Kristíny Šabové z právnické organizace Frank Bold je návrh programu nedostatečně zpracován. „Problémem zůstávají nespecifikované kroky a chybějící harmonogram,“ vysvětlila Šabová a připomněla, že špatným ovzduším v republice se už dlouhodobě zabývá i Evropská komise.

„Ta se domnívá, že jsme nepřijali opatření na ochranu zdraví občanů, která měla být zavedena od roku 2005, a vyzývá k přijetí účinných opatření. Pokud Česká republika nezareaguje, věc se může dostat až k Evropskému soudnímu dvoru.“

Za špatné ovzduší jsou už zažalovány na evropském soudě například Belgie nebo Bulharsko.

Připomínkovat hodnocení vlivů programu na životní prostředí a veřejné zdraví mohou lidé do pěti dnů od čtvrtečního veřejného projednávání. Lhůta tedy končí už příští úterý.