Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Petra Barochová, iDNES.cz

Máme doma Jágra? Test dokáže odhalit, na jaký sport má dítě talent

  • 0
Mnoho rodičů se snaží děti motivovat ke sportu, ovšem jejich snahy mnohdy ztroskotají na tom, že vyberou disciplínu, na kterou potomek nemá talent. Pomoci v tom může program SportAnalytik, který formou zábavného testování dokáže určit, který sport se pro dítě hodí.

Lidé si mohli program vyzkoušet minulou neděli ve sportovním centru v Ostravě-Dubině. Podle organizátorů akce je tato metoda inspirovaná kanadským programem. Veřejnosti byl poprvé představen na olympijských hrách ve Vancouveru v roce 2010. V Česku jej zatím absolvovalo přes 2 100 dětí.

Při plnění různých disciplín dokážou odborníci rozpoznat pohybové dovednosti dětí. Slouží k tomu osm zábavných úkolů, patří mezi ně třeba sprint na 30 metrů, hod basketbalovým míčem, postoj čápa nebo člunkový běh.

Na základě analýz obdrží rodič výslednou zprávu. Dozví se, jak na tom dítě je ve srovnání s vrstevníky a jaké jsou jeho silné, popřípadě slabší stránky. Pak následuje doporučení pro jednotlivé typy pěti běžných a pěti alternativních sportů, spolu s tipy na konkrétní oddíly v místě bydliště. „Cílem programu není jen vybrat sport, ale také motivovat děti k fyzické aktivitě a pohybu, což je v současné době více než třeba,“ řekl Martin Jahoda, zakladatel projektu.

Rychlost, vytrvalost, dynamika, síla...

Jak poznat, zda má dítě nadání pro pohyb a sport? „V naší metodě SportAnalytik se to pozná při porovnání výsledků fyzických testů s vrstevníky. Porovnáváme výkony dítěte vůči tisícům jiných výsledků jeho vrstevníků stejného pohlaví a stejného věku,“ vysvětlil Martin Jahoda.

Testy jsou zaměřeny na osm klíčových fyzických schopností, mezi nimi rychlost, vytrvalost, dynamika, síla. „Jsme schopni určit, jak si dítě stojí. Ti nejlepší mají ve všech testech výsledky nad 80 procent a v některých dosáhnou i na úroveň nad 90 procent,“ doplnil Jahoda.

Děti při testu plní několik disciplín.

Sportovně nadané děti nejvíc prozradí jejich předpoklady. „V naší metodě je každý sport ohodnocen na základě toho, jaké schopnosti jsou pro něj důležité. Pro gymnastiku je to dynamika, rovnováha a flexibilita. Pokud dítě vyniká v testech na tyto fyzické schopnosti, doporučíme mu mezi jinými i gymnastiku,“ řekl zakladatel projektu.

Podle mentálního kouče a hokejového trenéra Mariana Jelínka není volba správného sportu pro dítě jednoduchá. „Protože určit sportovní směr dítěte, kterým se vydá, je velice složitá problematika, lze vnímat SportAnalytik jako významného pomocníka,“ zmínil Jelínek.

Kanadský program vznikl pro podporu sportu v Britské Kolumbii a jeho cílem bylo motivovat místní děti ke sportu. Metoda má zatím v naší zemi krátkou historii na to, aby se někdo z testovaných stihl prosadit. „U nás zatím tento systém výběru sportovních talentů na základě sportovních testů nemá na rozdíl od jiných zemí ani nijak bohatou tradici,“ doplnil Martin Jahoda.

Program pro své děti využívají i profesionálové

Přesto je o tento typ testů zájem mezi profesionály, kteří věří, že jejich dítěti třeba pomůže správně nastartovat případnou kariéru. „Starší dcera Alice za rok oslaví pět let, takže jsem zvědavý, jaký sport jí testování doporučí. Obě děti budeme každopádně podporovat v tom, co je bude bavit,“ svěřil se Ondřej Synek, dvojnásobný olympijský medailista.

Podle mistra světa v ledním hokeji Tomáše Rolinka může takto získat český sport nové talenty. „Vybrat ten pravý sport pro děti není hračka. Jsem také rád, že tenhle projekt pomůže našemu sportu s náborem talentovaných dětí,“ uvedl Rolinek.