Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Více strážníků i práce. Koalice v Ostravě má program na další čtyři roky

  7:55aktualizováno  7:55
Nové trojkoalici, která od podzimu vládne Ostravě, trvalo sestavení a představení programového prohlášení o měsíc déle, než původně slibovala. Primátor tvrdí, že za tím nejsou rozpory, jen snaha o co nejlepší výsledek.

Tak Tomáš Macura (vlevo), Zbyněk Pražák a v popředí Lumír Palyza souzněli loni na podzim po podepsání koaliční smlouvy. Nyní představili, byť se zpožděním, programové prohlášení. | foto: Jaroslav Ožana, ČTK

Nedávné spory ostravské trojkoalice kvůli požadované výměně radních z řad sociální demokracie jsou minulostí.

Lídři všech tří stran, primátor Tomáš Macura (ANO), jeho první náměstek Lumír Palyza (ČSSD) i náměstek Zbyněk Pražák (KDU-ČSL), včera společně představili programové prohlášení na volební období 2014 až 2018. Shodně tvrdí, že obsah všech 27 bodů vychází z volebních programů stran, proto neměli s jejich zařazením žádný problém.

„I když naše koalice vznikala hekticky, věřím, že přetrvá celé volební období,“ dodal k tomu Macura.

Výběr z priorit ostravské koalice

 • Podpora vzniku nových pracovních míst a podnikání
 • Životní prostředí včetně ekologizace dopravy
 • Snížení kriminality, zvýšení bezpečnosti a omezení hazardu
 • Transparentní hospodaření, potírání korupce a klientelismu
 • Nepolitický, odborný a efektivní aparát města
 • Otevřená radnice, větší zapojení občanů
 • Zkvalitnění dopravy a snižování cen jízdného pro cílové skupiny
 • Získávání dotací
 • Podpora bezbariérových veřejných prostor včetně dopravy
 • Podpora vzdělanosti
 • Podpora vědy, výzkumu a inovací
 • Podpora soužití národnostních menšin
 • Památková péče
 • Rozvoj turistiky
 • Podpora sociálního bydlení
 • Oživení centra a urbanistický rozvoj města
 • Podpora rodin s dětmi

A co tedy od ní mohou v nejbližších čtyřech letech očekávat Ostravané, ale i turisté a také lidé z okolí, kteří do krajského města dojíždějí za prací, zábavou či nákupy?

O nových velkých stavbách zatím trojkoalice jasno nemá. „Zatím postupně procházíme všechny projekty připravené v minulosti a vytváříme si jejich zásobník,“ řekl Macura.

„Letos musíme investovat hlavně do dokončení zahájených staveb, například rekonstrukce Městského stadionu ve Vítkovicích nebo atletické haly,“ doplnil Palyza.

Senioři na Hulváckém kopci

Jisté zatím je, že se město chystá modernizovat a stavět nové domovy pro seniory a slibuje 120 lůžek.

„Osobně doufám, že jich do konce volebního období přibude víc. Nyní jsou v městských i privátních zařízeních necelé dva tisíce lůžek, ale vzhledem k počtu obyvatel bychom jich potřebovali tři tisíce. Evidujeme kolem 1 400 nevyřízených žádostí a každý rok je uspokojeno jen asi 400 až 450 z nich,“ uvedl Zbyněk Pražák, který se do vedení města vrátil po osmi letech a na starosti má znovu sociální oblast.

Připomněl, že radní měli tehdy hotový projekt domova pro seniory spojeného s komunitním centrem v Ostravě-Hulvákách za 580 milionů korun bez DPH.

„Chybělo pár dní k podpisu smlouvy s dodavatelem. Nakonec z toho ale sešlo. Vyrostl jen Duhový dům pro těžce postižené mladé lidi, což je dobře, ale lůžka pro seniory dnes citelně chybí. Proto zadáme co nejdříve přepracování projektu a nové zařízení pro seniory by mělo vyrůst na původně plánovaném místě na Hulváckém kopci,“ vysvětluje.

Klíčovým cílem nové ostravské vlády má být boj s nezaměstnaností. Chce hledat nové investory. Připravit průmyslovou zónu Hrušov. Podporovat začínající podnikatele, například vznikem řemeslného inkubátoru, ale i rozvoj sociálního podnikání. Chce také usilovat o přesun významných institucí i úřadů do Ostravy a podpořit znovuzavedení institutu veřejné služby.

Staré autobusy mají nahradit soupravy na zemní plyn

Mezi nejvýznamnější cíle si trojkoalice zařadila stejně jako její předchůdci snahu o zlepšení životního prostředí ve městě včetně ekologizace dopravy. „Dopravní podnik má posledních 105 starých autobusů s neekologickými motory, nahradíme je moderními vozy s pohonem na CNG (stlačený zemní plyn),“ řekl Macura.

Podotkl, že se zaměří i na ekologizaci aut městských společností včetně popelářů. Vedle toho bude koalice prosazovat definitivní likvidaci ostravských lagun a dalších starých ekologických zátěží, vyvíjet tlak na velké průmyslové znečišťovatele, ale i motivovat domácnosti k ekologickému vytápění.

Ostravský primátor Tomáš Macura předpokládá, že policie bude muset prověřit i...

Ostravský primátor Tomáš Macura (hnutí ANO).

„Najdeme způsob, jakým by město mohlo finančně přispět na výměnu kotlů i lidem z nízkopříjmových skupin. Stát chce dotovat ekologizaci lokálních topenišť v zemi asi devíti miliardami korun, z toho velká část půjde do našeho kraje. Ale kdo na to peníze měl, už si kotel vyměnil. Jenže je to stále málo. Proto chceme pomoci většímu počtu lidí,“ líčí Macura.

K hlavním prioritám trojkoalice patří i oblast, která se týká každého: snížení kriminality, zvýšení bezpečnosti a ochrany obyvatel města včetně omezení hazardu.

Nic plošného, o hazardu rozhodnou obvody

Všechny městské obvody dostanou šanci vyjádřit svůj názor na regulaci hazardu do 30. června. Primátor ujišťuje, že ostravští radní budou respektovat rozhodnutí obvodních zastupitelů při schvalování městské vyhlášky, která omezí nebo zakáže provoz výherních hracích přístrojů a videoloterijních terminálů na území celého města.

„Výsledek může být takový, že v některých obvodech bude platit regulace, v jiných plošný zákaz. Ale obvody s absolutním zákazem musí počítat s tím, že se připraví o příjmy, které jim z hazardu dosud plynuly do rozpočtu,“ upozornil primátor.

Posílit bezpečnost města chtějí radní i zcela viditelným způsobem: zvýšením počtu strážníků v ulicích. „V našem Programovém prohlášení jsme si dali za cíl přijmout alespoň 100 nových městských policistů. Ale osobně bych si přál, aby jich do čtyř let bylo o 150 více, než je jich dnes. Chceme posílit jejich službu v problémových lokalitách, ale také chceme, aby svou přítomností zajistili bezpečí lidí například v přestupních terminálech,“ líčí Macura.

Podotkl, že počet policistů vzroste už letos, ale nárůst bude postupný, protože město na to musí nejdříve najít peníze. Náklady na jednoho strážníka (mzda, vybavení, vzdělávání...), se totiž pohybují kolem 600 tisíc korun ročně. Dosud má Městská policie Ostrava podle tabulek 680 strážníků.

Jenže ve skutečnosti jich slouží 639. Osm je totiž v mimoevidenčním stavu (mateřská, dlouhodobá nemocenská...) a na další nebyly v uplynulých měsících peníze. Když noví radní rozhodli, že stav je nutné doplnit, Městská policie Ostrava koncem ledna vyhlásila nábor.

„Přihlásilo se nám už hodně přes sto zájemců a stále se hlásí další. Mnozí už absolvovali náročné fyzické i psychologické testy a závěrečný pohovor, ale zatím jsme jich přijali jen sedmnáct. Většina totiž přijímacím řízením neprošla,“ říká mluvčí strážníků Vladimíra Zychová.

Nábor strážníků potrvá celý rok

První přijatí nováčci nastoupí už 1. dubna na tříměsíční rekvalifikační kurz, který musí zakončit zkouškou odborné způsobilosti před komisí ministerstva vnitra. Ale možná jich nakonec bude mnohem víc.

„Stále vybíráme další adepty. Je možné, že se nám podaří do dubna vybrat dalších 15, kteří nám ještě chybí,“ říká Zychová. „Když ne, nevadí. Nábor bude pokračovat celý rok. Další rekvalifikační kurzy pro přijaté nováčky budou začínat 1. září a 1. prosince,“ dodala Zychová. Zájemci ale musí počítat s tím, že kromě dobré fyzické i psychické kondice musí mít nejméně 21 let, maturitu a čistý trestní rejstřík.

Konkrétními projekty chce koalice řešit i podporu rodin, oživení centra i celkovou prosperitu města.
Nejčtenější

VIDEO: Hokejista mířící do šatny po prohraném zápase udeřil diváka

Hokejista Poruby během vyhroceného závěru zápasu v Šumperku během cesty do...

Vyhrocený závěr mělo ve středu na zimním stadionu v Šumperku utkání mezi tamními hokejisty a soupeřem z Poruby. Hosté...

Drahoš začal objíždět republiku, na hokeji v Třinci ho vypískali

Prezidentský kandidát Jiří Drahoš sleduje v Třinci zápas hokejové Ligy mistrů...

Jiří Drahoš začal objíždět republiku před druhým kolem prezidentské volby. Nejprve zavítal na sever Moravy, kde...Kdosi sestřelil dron, se kterým majitel létal nad loukou

Dron sestřelený ve Štramberku ze vzduchu.

Kopřivničtí policisté pátrají po neznámém pachateli, který v neděli odpoledne sestřelil ze vzduchu dron...

Let někdy bývá kratší než jeho příprava, popisuje vojenský pilot

Filip Onderka v kokpitu letounu CASA C-29M Armády České republiky

Nikdy nechtěl sedět v kanceláři a vyplňovat papíry. Kapitán Filip Onderka z Frýdku-Místku tak létá s dopravními letadly...

Domorodci jedli padlé za syrova, líčí historik osudy výpravy lodi Albatros

Radek Polách ukazuje jeden z exponátů z výpravy lodi Albatros – ceremoniální...

Po stopách badatelské výpravy z dob Rakouska-Uherska se vydal historik Radek Polách z Muzea Novojičínska až mezi...

Další z rubriky

Z far penziony. Církev sází na turisty, které láká levné ubytování

Ilustrační foto.

Je v provozu teprve od loňského července a už tam spalo přes sedm set nocležníků. Fara v Bohušově na Osoblažsku,...

Bitva právníků k miliardovým závazkům OKD začne v červnu

Důl Karviná (ilustrační snímek)

Datum zahájení jedné z největších očekávaných bitev právníků je konečně známé. Podle informací MF DNES začne v Ostravě...

V Brušperku ležel v potoce mrtvý člověk. Policie zjišťuje příčinu smrti

Ilustrační snímek

V Brušperku na Frýdecko-Místecku našli v místním potoce v neděli dopoledne mrtvého člověka. Policisté místo zajistili a...

Najdete na iDNES.cz