Nová publikace o architektonických skvostech Opavy neopomenula ani kostel

Nová publikace o architektonických skvostech Opavy neopomenula ani kostel svatého Vojtěcha. | foto: Roman Polášek

Projděte se architektonickými skvosty Opavy. Pomůže nová kniha

  • 1
Dvě stovky památek a moderních staveb Opavy představuje nová kniha mapující architektonické skvosty tohoto slezského města. Čtenáři nahlédnou do chrámů i klášterů a poznají místní stavitele.

Městské divadlo, kostel sv. Vojtěcha na Dolním náměstí, opavské vily, výpravní budova východního nádraží, Reinerova kasárna, kaple sv. Kříže v Kateřinkách či bývalý dominikánský klášter se staly součástí unikátní publikace, která představuje desítky architektonických skvostů Opavy. Od jejích historických počátků až po současnost. Knihu vydal Národní památkový ústav koncem minulého týdne.

Opava na fotografiích

Kniha je druhým průvodcem po architektuře v kraji, před časem vyšel Průvodce architekturou Ostravy. Kniha je psaná dvojjazyčně a kromě informací a zajímavostí o stavbách popisuje i dějiny a stavební vývoj slezské metropole.

"První blok 181 hesel se zaměřuje na stavby a areály historického jádra Opavy a bezprostředně sousedících čtvrtí. Další bloky pojednávají o významných budovách připojených částí. Jaktaře, Kateřinek, Kylešovic a Komárova," upřesnila Martina Stabravová z Národního památkového ústavu.

Celkem má kniha 202 položek psaných v češtině i angličtině. Doplňují je stovky fotek budov a areálů. Zvenčí i zevnitř. Čtenáři si díky tomu prohlédnou třeba zahrady kláštera Milosrdných sester III. řádu v Kylešovské ulici i interiéry jeho kaple, včetně detailů výzdoby jeho stropu.

Dozví se, že název Ptačí vrch souvisí s tamním odchytem ptáků v 19. století, že litinové sloupy nesoucí střechy na nástupištích východního nádraží pocházejí z Těšínských sléváren nebo že v novorenesančním dvojdomu v Almužnické a Popské bydleli lékaři ze sousední nemocnice řádu německých rytířů.

Nová publikace zachycuje většinu architektonických skvostů v Opavě.
Nová publikace popisuje i kostel svatého Václava v Opavě.

"Publikace se zaměřuje také na nejvýznamnější objekty druhé poloviny 20. století a charakteristická architektonická díla po roce 1989," upřesnil jeden z autorů a zároveň opavský náměstek primátora Dalibor Halátek. Největší skupinu hesel však tvoří stavby z druhé půlky 19. a první půlky 20. století.

Nová publikace o architektonických skvostech Opavy neopomenula ani schodiště ve Slezském divadle.

Na stránkách nechybí ani přehled architektů a stavitelů, kteří svůj otisk v Opavě zanechali. "Uveďme pro příklad Leopolda Bauera, Otto Reichnera nebo bratry Lubomíra a Čestmíra Šlapety. Jejich projekty odrážely proměny evropské architektury a utvářely obraz Opavy jako význačného lokálního architektonického centra," dodala Stabravová.