Sehnat k pronájmu malý byt v centru Ostravy je čím dál těžší. (Ilustrační snímek)

Sehnat k pronájmu malý byt v centru Ostravy je čím dál těžší. (Ilustrační snímek) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

V Ostravě je zájem hlavně o menší byty, ty prostorné proto „naporcovali“

  • 8
K nejoblíbenějším ostravským lokalitám pro bydlení patří Poruba. Pronajmout si tam třeba družstevní malometrážní byt ale je čím dál těžší, stejně jako ve starém či novém centru Ostravy. Firma RPG Byty proto začala velké jednotky přestavovat, ze tří set třípokojových bytů tak vzniklo šest set garsoniér či 2+kk.

Má svůj zámek, univerzitní kampus, soud i nemocnici. Její historické jádro postavené ve stylu socialistického realismu přitahuje turisty ze zahraničí.

Poruba, někdejší obec připojená k Ostravě, dnes patří k nejoblíbenějším ostravským lokalitám. Pronajmout si tam byt se ale může rovnat nadlidskému úkolu. I v centru Ostravy se zařízený jednopokojový či dvoupokojový byt shání těžko.

„Poptávka je vyšší než nabídka,“ potvrdil Jan Nováček z ostravské realitní kanceláře. „Největší zájem je o byty rekonstruované a zařízené, protože když si lidé hledají podnájem, už si tam nechtějí nic kupovat.“

V jiných lokalitách je nabídka nájemního malometrážního bydlení naopak větší, jenže tam zase lidé nechtějí žít. „Nikdo nechce bydlet třeba v Přívoze, oblíbená není ani Dubina, i když jsou tam byty levné,“ doplnil Nováček.

Patnáct tisíc bytů v Ostravě patří společnosti RPG Byty. I ta eviduje největší poptávku po malých bytech. „Větší byty zůstávaly dlouho prázdné, takže jsme je v posledních dvou letech začali rozdělovat – větší byty na menší,“ uvedl mluvčí společnosti RPG Byty Petr Handl.

Ze tří set původně třípokojových bytů tak vzniklo šest set bytů malometrážních, jde například o garsoniéry a dvoupokojové byty s kuchyňským koutem. Zvenku vypadají jako jeden – mají společné vstupní dveře a malou chodbu, jinak jsou od sebe zcela oddělené.

„Stabilně máme v nabídce okolo osmi set bytů k pronájmu. Některé ale zůstávají dlouhodobě neobsazené, protože jsou v domech, které jsou v technicky špatném stavu,“ uvedl mluvčí.

V okresních městech je to s nájemním bydlením podobné. „V Opavě je větší poptávka po bytech menších rozměrů. Ideál je 2+1, ten se pronajme vždy velice rychle,“ řekl například Tomáš Brňák z opavské realitní kanceláře. „Větší byty chtějí hlavně rodiny s dětmi, ale když je jeden z rodičů doma, často řešívají problém, jak byt utáhnout.“

Ceny nájmů v Opavě většinou začínají na čtyřech tisících, což je přibližně o tisícovku méně než v Ostravě. V Karviné se v posledních letech rozmáhá ne nájemní bydlení, ale výstavba rodinných domů. „Každý zkolaudovaný dům dostane dotaci 150 tisíc korun,“ řekla mluvčí Karviné Šárka Swiderová.

Frýdlant? Je menší, ale pro lidi zajímavější

V menších městech, jako je třeba Frýdlant nad Ostravicí, si lidé byty spíše kupují. Větší byty si pronajímají hlavně rodiny, ale jen dočasně – dokud v okolí nedostaví dům.

„Frýdlant je malý, ale byty jsou více žádané než třeba ve Frýdku-Místku, i když jsou tu nájmy vyšší,“ sdělila Kamila Sobková ze Stavebního bytového družstva Frýdlant nad Ostravicí.

Důvod je jasný. Ve Frýdlantu nejsou velká sídliště a je to blíže k přírodě. „Lidé pracují v Ostravě, ale protože mají malé děti, raději si kvůli lepšímu ovzduší koupí nebo pronajmou byt ve Frýdlantě a do práce dojíždějí. Dostupnost je totiž dobrá,“ řekla Sobková.

,