Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Ostravě přijde o práci přes 600 lidí, Pegatron propouští

  14:37aktualizováno  14:37
Ostravská firma Pegatron Czech vyrábějící elektroniku propouští. Do konce roku bude muset odejít z průmyslové zóny v Hrabové několik stovek zaměstnanců. Paradoxní je, že společnost zároveň potřebuje nabrat odborníky na elektroniku. Ne všichni její zaměstnanci jsou k tomu však vhodní.
Propuštění lidé nejčastěji skončí na úřadu práce (ilustrační snímek).

Propuštění lidé nejčastěji skončí na úřadu práce (ilustrační snímek). | foto: Libor TeichmannMF DNES

"Mohu potvrdit, že opravdu omezujeme počet pracovníků v našem závodě," řekl personální manažer společnosti Zdeněk Svozil.

"V rámci změn odcházejí jak kmenoví zaměstnanci, tak lidé z agentur. U kmenových zaměstnanců se propouštění týká přednostně těch, kteří byli například ve zkušební době nebo jim končí smlouva na dobu určitou, propouštět ale budeme muset i další zaměstnance," dodal Svozil.

Informaci, se kterou jako první přišla Česká televize, potvrdila i Vladana Piskořová z ostravského úřadu práce.

Hromadná propouštění v kraji

Propouštění ve společnosti Pegatron je jedním z největších za poslední roky. Celkem přijde o práci okolo 660 lidí.

V říjnu nedostali zaměstnanci ostravského úřadu práce žádné informace o hromadném propouštění, v září mělo přijít o práci 93, v srpnu 50 lidí.

"Informaci o hromadném propouštění nám firma sdělila už před několika měsíci, není to tedy pro nás žádné překvapení," řekla.

"Podle toho, co nám bylo sděleno, do konce října společnost opustilo 110 lidí, do konce roku by je mělo následovat dalších 250 zaměstnanců," dodala pracovnice úřadu.

Na úřad práce budou možná muset i agenturní pracovníci

Tři sta šedesát lidí ale není konečný počet těch, kteří v souvislosti s propouštěním ve společnosti Pegatron přijdou o práci.

"Kvůli omezování výroby přijde o práci ve firmě také zhruba tři sta agenturních pracovníků, kteří ve firmě byli. Co s nimi bude dál, ale zatím nevíme," vysvětlila Piskořová.

Agenturní pracovníci, jejichž služeb využívají firmy hlavně proto, že díky nim mohou pružněji reagovat na růst či propad výroby, se totiž na úřadu práce hned hlásit nemusí, jejich zaměstnavatelem je totiž agentura, která jejich "práci" pronajímá různým firmám, a tudíž je může případně umístit jinam. Pokud bude kam.

"Když se agenturám nepodaří umístit své lidi jinde, může se stát, že i oni nakonec přijdou na úřad práce, kde se budou hlásit mezi nezaměstnané," nepopřela další možný nárůst počtu nezaměstnaných Vladana Piskořová.

Firma potřebuje lidi s elektrotechnickým vzděláním

Pro region je propuštění téměř sedmi stovek lidí o to větší ranou, že firma zaměstnávala i ženy a lidi s nižším vzděláním. Mezi těmi se budou výpovědi rozdávat nejčastěji, lidé s odborným vzděláním mají šanci, že si práci udrží.

 "K propouštění nás vedly dva důvody. Naše firma měla dva hlavní výrobní programy, výrobu set top boxů a montáž LCD televizorů. Boxy se ale už nevyplatilo v Ostravě vyrábět, takže si jejich sestavování stáhla mateřská firma do Číny, se zákazníkem, pro něhož jsme vyráběli LCD televizory, se pak nepodařilo prodloužit smlouvu. A tak jsme byli okolnostmi přinuceni propouštět, pro stávající počet zaměstnanců jsme prostě neměli práci," vysvětluje snižování počtu zaměstnanců personální manažer firmy Svozil s tím, že ne všichni zaměstnanci o práci přijdou.

"Po novém roce by zde mělo zůstat zhruba 630 lidí, kteří budou zaměstnáni hlavně v našem opravárenském centu. Do něj bychom chtěli ještě pár lidí přijmout, přednost budou mít hlavně naši současní zaměstnanci, ale zde jsou poněkud vyšší nároky na vzdělání, které by mělo být elektrotechnického směru, takže ji nemůžeme nabídnout většině z těch, kteří odchází," dodal.Nejčtenější

Pustevny získají stezku v oblacích, na nápor turistů není místo připravené

Plánovaná podoba stezky v oblacích na Pustevnách.

Stavba panoramatické stezky na Pustevnách pokročila, veřejnosti se má otevřít ještě letos. Projekt, který se...

Ať chcípne, psali lidé pod fotku kurdského novorozence. Policie je obvinila

Ilustrační snímek

Již několik měsíců řeší policie na Třinecku nenávistné komentáře, které se na sociální síti šířily na adresu dítěte s...Olomouc - Ostrava 1:4, vítězové se dotáhli na Slavii, Diop má hattrick

Střelec druhého ostravského gólu Dame Diop (vlevo) se raduje s Martinem Fillem,...

Ostravští fotbalisté se v tabulce první ligy dotáhli na třetí Slavii. V dohrávce 5. kola nečekaně vysoko zvítězili v...

Bohemians - Ostrava 0:1, rozhodli bratři Šašinkové. A Baník je čtvrtý

Milan Baroš (vpravo) z Ostravy pod tlakem Davida Bartka z Bohemians,.

Souboje, snaha, velmi slušná divácká kulisa. A dlouho žádné góly. Až z jedné z posledních akcí zápasu udeřil hostující...

Bakala před komisi k OKD nepřišel. Necháme ho předvést, vzkázal Černohorský

Podnikatel, investor a filantrop Zdeněk Bakala.

Sněmovní vyšetřovací komise k prověření privatizace OKD se usnesla, že nechá předvést policií Zdeňka Bakalu, protože se...

Další z rubriky

Invazi v „rudém“ kraji provázelo méně mrtvých i protestů, ale tvrdé postihy

Fotografický symbol okupace v Ostravě. Kontrast procházky mateřské školy a...

Méně mrtvých i protestů než například v Praze a v Brně, ale o to důslednější a tvrdší pomsta komunistických funkcionářů...

Před soudem stojí muž obžalovaný z napadení ženy. V 90. letech vraždil

Obžalovaný Marek Horváth při jednání Krajského soudu v Ostravě. (21. srpna 2018)

Krajský soud v Ostravě začal projednávat brutální napadení ženy na ulici v Karviné, ze které hrozí 38letému Markovi...

Do ulic Ostravy se vrátila protiokupační hesla i sovětská technika

V ulicích Ostravy se po 50 letech znovu objevila protiokupační hesla, vojáci i...

Na dvě stovky panelů se vzkazy, jaké psali a rozvěšovali před padesáti lety českoslovenští občané, nainstalovalo v noci...

Najdete na iDNES.cz