Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Protipovodňové hráze zůstávají pro Bohumínské stále v nedohlednu

  11:52aktualizováno  11:52
Starosta Bohumína uspořádal v pondělí debatu s obyvateli města. Vysvětloval na ní, proč se stále nepohnuly přípravy stavby protipovodňových hrází. Občanské sdružení Hráze Bohumín totiž viní město z nečinnosti.

Muž z Bohumína-Šunychlu se brodí zaplavenou obcí (19. května 2010) | foto: Drahoslav RamíkČTK

Obyvatelé Bohumína jsou od květnových povodní nervózní, stoletá voda jim totiž zničila domy i pozemky, některým také zabila zvířata. Záplavy zasáhly především části Vrbice a Pudlov, kde měly stovky domů zatopené sklepy či zahrady a pod vodou byla také pole. Proto se začalo mluvit o hrázích, ty dosud nejsou postavené.

"Protipovodňová opatření jsou vážným tématem, kterému věnujeme mimořádnou pozornost. Musíme si však jasně říct, kde je úloha státu a jak může v rámci svých možností pomoci město," uvedl starosta Petr Vícha, který uspořádal veřejnou debatu na bohumínské radnici, aby lidem vysvětlil, jak se věci mají. Kromě něj se debaty zúčastnili také zástupci Povodí Odry, Ředitelství silnic a dálnic a projektant dálnice D47.

Bohumínští jeho pozvání přijali. Přišlo asi padesát lidí, většina z nich byla z Vrbice, která byla letos v květnu celá pod vodou. "Voda mi v květnu zatopila dům a urvala kus pozemku. Přišla jsem si poslechnout, co konkrétně pro nás může město udělat," řekla jedna z obyvatelek Vrbice, která se zúčastnila debaty.

"Letošní velká voda byla více než stoletá, s tím už se opravdu příliš dělat nedá. Nám všem musí být jasné, že ani hráze nás neochrání před veškerým nebezpečím," sdělil starosta.

Město nic nedělá, kritizuje radnici část obyvatel

Podle většiny lidí ale měly být protipovodňové hráze už dávno postavené, na což upozornili i peticemi. Mezi ty, kdo viní vedení města z toho, že pro postavení hrází nic nedělá, je i občanské sdružení Hráze Bohumín. To médiím rozeslalo otevřený dopis, který adresovalo předsedovi ČSSD Bohuslavu Sobotkovi a předsedovi krajského výkonného výboru strany Petru Kajnarovi.

"Vedení Bohumína v čele se starostou Petrem Víchou zřejmě čeká na to, až se protipovodňová opatření udělají sama, případně je někdo udělá bez účasti města," napsal do něj předseda sdružení Vladimír Cigánek. "Ocenili bychom apelaci z vaší strany na vaše stranické kolegy, zejména pak na pana starostu a senátora Petra Víchu, aby se více choval v duchu názvu politické strany a myslel na obyčejné obyvatele města."

Starosta se však brání tím, že na hráze je nejprve potřeba získat peníze. "Není pochyb o tom, že Vrbice a Pudlov hráze potřebují. Bez dotací a finanční pomoci ze státních či evropských zdrojů to ale nepůjde. Zpětná vazba od těch, kteří o protipovodňových hrázích skutečně rozhodují, je to, nač v Bohumíně čekáme," konstatoval Vícha.

Valy proti velké vodě za 120 milionů korun vznikly v minulých letech ve Starém Bohumíně a v Šunychlu a měly by místní chránit proti stoleté vodě. Další ochrana před povodněmi vzniká při stavbě dálnice D1 a plně bude fungovat až po jejím dokončení.

Přípravu hrází brzdí problémy s výkupy pozemků

V městských částech Vrbice a Pudlov protipovodňové hráze zatím chybí. Povodí Odry je u obou staveb v jiné fázi příprav a naráží na problémy s výkupy pozemků.

Ve Vrbici by výstavba hrází stála zhruba 60 milionů korun a realizace by byla možná nejdříve v letech 2012 až 2013, v Pudlově se pak zatím hrubé stavební náklady odhadují asi na 200 milionů korun a projekčně se hráze začnou připravovat nejdříve v roce 2013.

Výstavba v Pudlově bude totiž mnohem náročnější než u všech předchozích. V některým místech by hráz měla dosahovat v poměrně velkých délkách výšky až 4,5 metru.

"Intenzivně jednáme s Povodím Odry, aby se pokusilo urychlit přípravu a výstavbu zbývajících protipovodňových hrází ve Vrbici a Pudlově," řekl starosta s tím, že hráze ve Vrbici už mohly stát, ale vlastníci pozemků je nechtěli prodat.

"Takže jsme museli v minulosti zdlouhavě měnit územní plán, aby bylo možné kvůli hrázím problematické pozemky vyvlastnit. Žijeme na soutoku dvou řek, žádná ochrana nebude nikdy stoprocentní. Ale musíme udělat vše pro to, abychom nebezpečí zmírnili," sdělil Vícha.

Doplnil také, že na včerejší oficiální společné schůzce starostů mluvil s ministrem životního prostředí Pavlem Drobilem. "Proklamoval, že by nám jeho resort mohl finančně pomoci."

Povodně začaly v Bohumíně 16. května večer. Během noci zůstala pod vodou celá Vrbice, Pudlov, Šunychl, Kopytov a Nová Ves. Nejkritičtější situace byla ve Vrbici, kde se prorvaly břehy místní stružky a rozlilo se Vrbické jezero. Radnice nařídila evakuaci lidí na zimní stadion, invalidy a starší lidi ubytovali v domově důchodců a v penzionech.
Nejčtenější

Druhá vražda ve stejné obci. Policie z ní viní muže, který skočil pod vlak

(Ilustrační snímek)

Druhou vraždu ve dvou týdnech vyšetřují moravskoslezští kriminalisté v Suchdole nad Odrou na Novojičínsku. Podle...

Je to budoucnost, věří nové formě placení za MHD bankéři i města

Platba bezkontaktní kartou je v Ostravě hit.

Pípnutí u terminálu při nástupu do tramvaje a jízdné je zaplaceno. Žádné drobné, žádné lístky. Všechno jde bezkontaktně...Bagristovi se při demolici zasekly nůžky, padající most ho stáhl s sebou

Na Novojičínsku se zřítil most, na kterém byl dělník v bagru.

Při demolici mostu na silnici I/48 u Příbora na Novojičínsku se v sobotu ráno těžce zranil bagrista. Podle informací...

Ovládali Karvinsko stovky let. Po válce jim doly znárodnili, bojovali marně

Jan Larisch-Mönnich (1872-1962) vystudoval práva na univerzitě ve Vídni.

Larisch-Mönnichové patřili k těm, kteří stáli za rozmachem těžby černého uhlí v ostravsko-karvinském revíru. Po slavném...

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...

Další z rubriky

Záhada sídla recesistů je rozluštěna. „Hrad“ našli i na dalším snímku

Snímek dokazující existenci „hradu“. Byl součástí hotelu, z jehož zahrady je na...

Pátrání po osudu málo známého hradu Schachtburg, který měl být před druhou světovou válkou sídlem recesistického spolku...

Vítkovice Heavy Machinery dluží tři miliardy. Spasit ji může Strnad

Zaměstnanci Vítkovických strojíren se těší jistotu práce díky novým zakázkám.

Ačkoli zástupci vítkovické společnosti Vítkovice Heavy Machinery (VHM) dlouhodobě opakovali, že je situace firmy...

Slavný výrobce varhan Rieger-Kloss Orgelbau z Krnova je v insolvenci

Krnov se dlouhá léta pyšnil výrobnou varhan. Nyní se však společnost...

Vedení společnosti Rieger-Kloss Orgelbau, která vyráběla v Krnově varhany už v 19. století, požádalo soud o zahájení...

Najdete na iDNES.cz