Bezpečnostní kamery mají snížit kriminalitu ve městě. Pomoci mohou i domovníci a poradci v problémových lokalitách, říká Petr Lessy.

Bezpečnostní kamery mají snížit kriminalitu ve městě. Pomoci mohou i domovníci a poradci v problémových lokalitách, říká Petr Lessy. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Lidé z Frýdku-Místku by chtěli víc kamer, Lessy doporučuje domovníky

  • 6
Magistrát Frýdku-Místku se snaží zvýšit bezpečnost ve městě. Zatím zjišťoval, kde se lidé cítí nejohroženější. Výsledky ankety však podle bývalého policejního prezidenta Petra Lessyho příliš neodpovídají realitě.

Právě on je teď na magistrátu šéfem odboru bezpečnostních rizik a prevence kriminality, který posbíral dotazníky o bezpečnosti vyplněné 657 občany.

Uváděli v nich, že se nejohroženější cítí v parcích, na cyklostezce kolem řeky a také u víceúčelové haly. Statistika však není přesná, dvaasedmdesát procent odpovědí totiž poslaly ženy.

"V domě na Anenské ulici číslo 689 se ve čtvrtém a devátém patře vaří drogy," znělo například jedno ze sdělení ve výzkumu Vnímání bezpečnosti a rizik ve Frýdku-Místku.

"Nic takového tady není. Dříve ano, ale ten kluk teď má nějaké problémy, musí se hlásit, a tak nevaří," popsal situaci v domě, kde bydlí, Denis z Místku. "A to deváté patro je úplný nesmysl, v tom bydlím a nic takového tam není," dodal.

Že ne vše v dotazníku úplně neodpovídá pravdě, přiznává také Petr Lessy.

"Lidé měli například vyjmenovat místa, kde se cítí nejohroženější. Vyšla nám například ulice Míru, ta se ale podle policejních statistik podílí na kriminalitě ve městě pouhým jedním procentem," říká Petr Lessy.

Daleko větší pravděpodobnost, že se člověk dostane do problémů, mají podle policejních statistik například třída T. G. Masaryka nebo Revoluční ulice.

"Podle policejních statistik došlo v Revoluční ulici k šesti procentům trestných činů spáchaných ve městě, většinou šlo o kapesní krádeže a podobně," vysvětlil Petr Lessy. "Je to trochu paradox. Lidé se nejvíce vyhýbají ulici Míru, kde k trestným činům téměř nedochází, ale v Revoluční ulici se cítí bezpečně," podotkl.

Dva domovníky už město vybralo

Podle účastníků průzkumu by bezpečí ve městě nejvíce pomohla instalace dalších kamer a také větší využívání radarů na silnicích.

Město má zároveň svůj plán pro problémové lokality, který už začalo naplňovat. "Využili jsme možnosti vstoupit do projektu, díky kterému budeme moci zaplatit domovníky a poradce v problémových lokalitách," vysvětluje Petr Lessy.

"Dva domovníky a čtyři asistence prevence kriminality jsme už vybrali. Doufám, že to budou osobnosti, které dokážou komunity ve vyloučených lokalitách zvládnout," dodal Lessy.