Jsme předposlední a nevíme proč, zní z Karviné i po platbě za průzkum

  18:20aktualizováno  18:20
Radnice v Karviné se přece jen rozhodla podívat se podrobněji na výsledky průzkumu Obce v datech, jehož autoři zařadili slezské město na předposlední místo v žebříčku kvality života obyvatel. Karviná se umístila na 205. místě, za ní byla už jen sousední Orlová, zvítězily středočeské Říčany.

Autoři projektu hodnotili život ve městech na základě 29 kritérií. Porovnávali například počty exekucí, kapacitu tamních mateřských škol, průměrnou délku života nebo dojezdovou dobu do nemocnice .

Zástupce obcí pak autoři průzkumu s výsledky seznámili a nabídli jim, že si mohou koupit detailnější výpis dat. Vedení Karviné nejprve bylo proti. „Nevím, jestli tady byli, nebo jen dostali peníze, dívali se někam do skleněné koule a vymysleli nějaká data. Když jejich data teď chceme vidět, tak nám řeknou, ať zaplatíme. To určitě dělat nebudeme,“ uvedl na začátku července primátor Jan Wolf. Po dvou měsících ale změnil názor.

„Zvědavost lidí byla obrovská, a než abych měsíc vysvětloval, proč jsme si to nekoupili, tak jsme obětovali 30 tisíc a doufali, že dostaneme veškerá data a zjistíme, proč jsme předposlední,“ řekl Jan Wolf na začátku září.

Karvinskou radnici opakovaně vyzývali k zaplacení dat z průzkumu například zástupci STAN a Pirátské strany.

Radnice: Vysvětlete nám získaná čísla

Ani se zaplaceným rozborem není ale primátor spokojen. „Vyplývá z něj například, že jsme v rámci exekucí na posledním místě. Ale nevíme, kolik těch exekucí je a z jakých dat čerpali. Ve zdravotnictví jsme někde v průměru, i když tady máme dvě nemocnice, lázně a spoustu špičkových lékařů. V žebříčku jsme se umístili za městy, kde nemají ani nemocnici, a my stále nevíme proč,“ podotýká primátor.

Výhrady mají i Piráti. „V průzkumu podle nás některé důležité indexy chybí, jiným je zase přisuzována vyšší váha než ostatním, ačkoliv je město může jen těžko ovlivnit. Mezi indexy postrádáme třeba dostupnost sportovišť, průměrné ceny služeb, výši nájmů nebo míru kriminality,“ dodala šéfka karvinských Pirátů Zuzana Klusová.

Karvinská radnice dopisem vyzve jednatele Obce v datech Jana Havránka, aby čísla, ke kterým jeho tým dospěl, vysvětlil.

Autoři projektu: Není to kritika radnic

Jan Havránek se prý nebrání společnému setkání s vedením města. „Ať už u nás, nebo v Karviné,“ prohlásil. Podle něj někteří představitelé měst mylně považují špatné hodnocení za kritiku jejich práce. „Jsme si vědomi, že spoustu těch kritérií nemohou radnice samy o sobě změnit. Ale není třeba brát to negativně, naopak, data získaná v průzkumu jim mohou pomoci například při jednání s krajskými a dalšími úředníky,“ dodal Havránek.

Autoři projektu sice tvrdí, že chtějí městům s horším hodnocením pomáhat, ale zároveň na webových stránkách projektů píší: „Chceme přispět k lepšímu rozhodování lidí o tom, kde se usadit,“ což v souvislosti s jejich hodnocením není zrovna pozvánka k životu v Karviné. „Podle této věty bych teď jako primátor měl asi vylézt na kašnu a všem říct, ať raději jedou do Říčan,“ dodal Wolf.

To, jak si Karviná vedla v jednotlivých kritériích, si může veřejnost prohlédnout na webu obcevdatech.cz. Nejhoršího hodnocení v republice se jí dostalo v indexech nezaměstnanosti a hmotné nouze, předposlední byla v žebříčku znečišťovatelů či zájmu lidí o volby.

Data celkově poslední Orlové jsou nadále zamčená. „Starosta konzultoval zakoupení rozboru se zastupiteli, ti o to neprojevili zájem,“ vysvětlila mluvčí Orlové Nataša Cibulková.

Autor:

Nejčtenější

V Letech u Prahy hořel sklad odpadu, hasiči požár likvidovali 21 hodin

Požár haly v Letech u Prahy je vidět na kilometry daleko. Kouř je cítit až v...

Téměř 21 hodin likvidovali hasiči v Letech u Prahy požár haly se 600 tunami elektroodpadu určeného k recyklaci. Zápach...

Na okraji Třince se v noci srazil kamion s dodávkou, zemřeli čtyři lidé

Tragická nehoda v Třinci si vyžádala čtyři mrtvé. (11. 11. 2018)

V Třinci-Neborech na Frýdecko-Místecku se v noci stala tragická dopravní nehoda. Při střetu kamionu s dodávkou tam...

Ženu paralyzovaly bludy. Zřejmě jako první Češka bojuje s následky malárie

Komáři trápí hlavně v oblastech s vydatnými srážkami a v oblastech záplav.

Nedbala doporučení lékařů a při návštěvě Ugandy neužívala antimalarika. Po návratu domů onemocněla 49letá žena z...

Karviná - Sparta 1:3, hosté po pauze vydřeli obrat proti deseti

Fotbalisté Sparty slaví třetí branku v utkání proti Karviné. Z pokutového kopu...

Fotbalisté Sparty poprvé od poloviny září zvítězili v nejvyšší soutěži na hřišti soupeře. Proti Karviné, která hrála...

Opava - Ostrava 2:1, slezské derby pro domácí, hosté jen snížili

Slezské derby mezi fotbalisty Baníku Ostrava (v bílém) a Opavy probíhalo v...

První slezské derby v nejvyšší soutěži po třinácti letech vyhráli fotbalisté Opavy. Vítězství 2:1 nad Ostravou, které...

Další z rubriky

Náklady rostou, lyžování v Beskydech i v Jeseníkách zřejmě mírně zdraží

Jako první v Beskydech spustila vlek na začátku prosince 2012 sjezdovka na

Obavy nejen z rostoucích cen elektřiny vedou majitele lyžařských vleků k úvahám o navýšení cen pro nadcházející sezonu....

Pocta vědci a cyklisté vítáni. Zachráněný statek je muzeem i ubytovnou

Rodný dům Johanna Gregora Mendela ve Vražném na Novojičínsku. Nadace, která jej...

Obec Vražné-Hynčice na Novojičínsku v Moravskoslezském kraji se pyšní slavným rodákem. Světově uznávaný zakladatel...

Chlapec si při pádu z házenkářské branky těžce zranil hlavu

Vrtulník, který létá pro moravskoslezské záchranáře.

Třináctiletý hoch se v neděli odpoledne vážně zranil ve Štramberku na Novojičínsku. Nejspíše při pádu z branky při hře...

Najdete na iDNES.cz