Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ostravanům vadí kultura chování obyvatel i ovzduší, vyplývá z průzkumu

  12:30aktualizováno  12:30
Velkou odezvu vyvolala anketa mezi obyvateli krajského města. Na sedm tisíc lidí vyjádřilo prostřednictvím dotazníku svoji spokojenost se životem v Ostravě, pojmenovali, co jim nejvíc vadí a co chybí.
Špatné ovzduší. Na to si Ostravané v anketě také stěžovali.

Špatné ovzduší. Na to si Ostravané v anketě také stěžovali. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Kvalita životního prostředí, bezpečnost, ale i kultura chování obyvatel. To jsou problémy, které nejvíc trápí obyvatele Ostravy. Naopak nejvíc spokojení jsou se školstvím, zdravotními a sociálními službami i s dopravou. Vyplývá to z odpovědí lidí v on-line dotazníku, který město zveřejnilo na svém webu fajnova.cz v únoru.

„Během sedmnácti dní vyplnilo dotazník 6 917 osob včetně cizinců, kteří ve městě bydlí, pracují nebo studují,“ uvedla mluvčí města Andrea Vojkovská.

Dotazník je součástí přípravy strategického plánu rozvoje města pro roky 2017 až 2023. Podle Daniela Konczyny, který se na tvorbě plánu podílí, vyplynulo z průzkumu, že Ostravané jsou s životem ve městě spokojeni na 64 procent.

„Je dobře, že spokojenost projevují dvě třetiny obyvatel. Není to málo. Ale ani to není číslo, nad kterým bychom mohli skákat radostí,“ komentoval výsledek ankety ostravský primátor Tomáš Macura.

Důvod k radosti nemá už proto, že Ostrava se v posledních deseti letech vylidňuje a stejný trend bude zřejmě pokračovat. „Téměř čtvrtina respondentů uvedla, že uvažuje o vystěhování, z toho 14 procent do blízkého okolí Ostravy, sedm procent mimo Ostravsko a tři procenta do zahraničí. Většinou jde o mladé, vzdělané lidi,“ uvedl Konczyna.

Podotkl, že motivům úvah o stěhování dominuje špatné životní prostředí, málo pracovních příležitosti a nízké mzdy v Ostravě. Lidé ale uváděli i další důvody: hluk, nepřizpůsobivé občany a klima ve společnosti, bezpečnost, lepší volnočasové a kulturní využití ve větších městech (Praha, Brno), stěhování do rodinného domu v klidné lokalitě a také nedůvěru v budoucnost Ostravy.

Přejí si oživení centra města

Ačkoli se dotazník nezaměřoval na historické centrum města, lidé dali jasně najevo, že si velmi přejí jeho oživení. A mnozí přidali konkrétní návrhy: vrátit tam bydlení, obchody a společenský život, opravit rozpadající se budovy a zkrášlit prostranství, zachránit Ostravici-Textilii, zastavět proluky, vymýtit herny a zastavárny, rozvíjet klidové zóny a parky...

S výsledky dotazníku bude město dál pracovat. A nejen to. „Celý rok budeme vyzývat obyvatele k zapojení do přípravy plánu rozvoje města. Chystáme různá diskusní setkání. Podněty budeme od dubna sbírat i venku na frekventovaných místech a také na významných akcích ve městě,“ uvedl Tomáš Macura.

S určením priorit pro směřování Ostravy mají pomoci i pocitové mapy. Lidé na nich mohou vyznačit barevnými samolepkami své pocity o městě. „Začali jsme s tím tento týden na veletrhu pracovních příležitostí Kariéra Plus v areálu VŠB-Technické univerzity Ostrava. Studenti označovali místa, kde se cítí dobře a kde ne. Vyhrála Poruba, prohrál Přívoz. Z atraktivních míst, která by doporučili návštěvníkům, získala nejvíc hlasů Dolní oblast Vítkovice,“ uvedla Vojkovská. Podrobné informace o výsledcích šetření jsou k dispozici zde.
Nejčtenější

Rozmrzelý Baroš: Nejhorší sezona, řeknu to naplno, jsme prostě v ...

Kapitán Baníku Milan Baroš (v červeném) čelí přesile hráčů Liberce.

Soupeřovi fanoušci ho vřele vítali. „Mílan Baroš,“ skandovali. Ostravský útočník však po utkání 14. kola první ligy v...

Za organizaci homosexuální prostituce mladistvých padlo šest obvinění

Obchodníci s lidmi

Kriminalisté obvinili šest mužů, kteří podle nich na několika místech v ČR, zejména v Praze a na Ostravsku,...Nejhorší byly obrovské vlny, říká dobrodruh, který sjel Dunaj na kajaku

Zdeněk Lyčka po Dunaji uplaval 2 800 kilometrů.

Dobrodruh Zdeněk Lyčka z Frýdku-Místku mnohokrát ve Švédsku zvládl devadesátikilometrový Vasův běh na lyžích a má za...

Vražda dívky bude za pár týdnů promlčena, policie hledá i anonymní svědky

Místo, kde našel náhodný kolemjdoucí uškrcenou dvacetiletou dívku. Tu zabil...

Poslední tři týdny mají policisté na to, aby vypátrali, kdo před dvaceti lety usmrtil dvacetiletou dívku, která se byla...

Firmy staví v Ostravě dvě velká nákupní centra. Jedno spojí s hypermarketem

Společnost Reflecta Development zahajuje v Ostravě-Plesné výstavbu komplexního...

Jen jediné klasické obchodní centrum se příští rok dokončí v Česku, a to v Ostravě-Plesné. Je to dlouho plánovaný a...Další z rubriky

V druhé části průmyslové zóny v Krnově najdou práci dvě stovky lidí

Krnov nabízí další plochy průmyslové zóny Červený Dvůr.

Zhruba dvě stovky nových pracovních míst slibuje v Krnově čtveřice investorů, kteří chtějí podnikat v druhé části...

Muži od sporáku chytila košile, těžce popálený letěl do nemocnice

Vrtulník Letecké záchranné služby v Ostravě.

Chtěl si ohřát jídlo, ale od sporáku mu vzplanula košile a následně se osmašedesátiletý muž popálil na horní polovině...

Firmy staví v Ostravě dvě velká nákupní centra. Jedno spojí s hypermarketem

Společnost Reflecta Development zahajuje v Ostravě-Plesné výstavbu komplexního...

Jen jediné klasické obchodní centrum se příští rok dokončí v Česku, a to v Ostravě-Plesné. Je to dlouho plánovaný a...

Grafton Recruitment Praha
PROCESS ENGINEERING MANAGER

Grafton Recruitment Praha
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 80 000 - 100 000 KčNajdete na iDNES.cz