Prvňáčků v kraji ubývá, stoupá ale zájem o řemesla

  13:44aktualizováno  13:44
Tisícům dětí v kraji opět začíná školní rok. Prvňáčků je méně a pokles bude pokračovat, naopak na střední školy míří dětí víc. Větší je i zájem o řemesla.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Aktovku má doma od Vánoc, zbytek nakupoval s mámou poslední prázdninový týden. Ačkoliv má staršího bráchu a ví, co škola obnáší, do lavice první třídy se sedmiletý Vojtěch Kalous z Ostravy těší. Spolu s ním ostravské školy přivítají na tři tisíce nováčků.

Čísla a zajímavosti

* Do prvních tříd v kraji míří zhruba 12 tisíc prvňáčků. 

* Na střední školy v kraji nově nastupuje necelých 11 tisíc studentů. 

* Prázdniny stále mají žáci opavské ZŠ Otická. Kvůli rekonstrukci první stupeň do školy nastoupí příští pondělí, druhý stupeň až 17. září. 

* O dva týdny delší mají prázdniny i studenti 2. až 4. ročníku Střední školy teleinformatiky v Ostravě. Taktéž kvůli rekonstrukci.

„Jdu do stejné školy jako kamarádi ze školky, tak se nebojím. Paní učitelku jsem už viděl při zápisu,“ říká malý Ostravan. Kromě prvňáčků přivítá čtyřiapadesát základních škol v Ostravě i tisíce dětí z ostatních tříd. 

Odhady pro celý kraj počítají s 12 tisíci dětí, kterým dnes začaly školní povinnosti vůbec poprvé.

Opavské základní školy se těší na 560 prvňáčků, v Karviné poprvé do lavice usedne 479, v Novém Jičíně 270 a například ve Frýdku-Místku 520 dětí.

Jejich počet klesá. „V posledních třech letech jsme zaznamenali mírný pokles prvňáčků a i v dalších letech lze mírný postupný pokles počtu žáků v 1. ročnících základních škol očekávat,“ potvrdila Miroslava Chlebounová z tiskového oddělení krajského úřadu.

Výraznější pokles hlásí například centrální ostravský obvod. „Prvňáků je celkem 443, oproti loňskému roku počet klesl zhruba o 50 žáků,“ uvedla Barbora Kopcová z úřadu městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz. Méně dětí čeká i ostravský obvod Poruba či frýdecko-místecké základní školy.

Opak platí pro střední školy, kam se začínají přelévat silnější ročníky. Do prvních ročníků dnes nastoupí zhruba 10 700 nováčků.

„Do školního roku 2016/2017 počet nově přijatých žáků do středních škol ukazoval pokles, ale od loňského školního roku již počet nově přijatých mírně roste a podle demografické křivky se předpokládá další růst,“ naznačila další vývoj Miroslava Chlebounová.

Asi pětina studentů nastupuje na gymnázia, necelá polovina do odborných maturitních oborů včetně lyceí a zhruba třetina do oborů učňovských. Jedno procento pak připadá na praktické školy, tedy vzdělání bez výučního listu.

Na některých středních školách v kraji se letos otvírají obory, které tyto školy v minulých letech nenabízely. Střední zdravotnické školy v Ostravě a v Karviné nově přicházejí s oborem ošetřovatel, českotěšínská Albrechtova střední škola otvírá řezníka-uzenáře a bruntálská Střední průmyslová škola a Obchodní akademie přichází se zkráceným studiem elektrotechniky.

„Je určeno pro uchazeče, kteří již mají maturitu a chtějí si rozšířit vzdělání o další obor,“ dodala k elektrotechnice Chlebounová. Na všech zdravotnických školách také obor praktická sestra nahradil obor zdravotnický asistent.

Na příští rok se pak chystají úplné novinky. „Od 1. září 2019 předpokládáme dva nové obory v kraji – mechanik plynových zařízení a montér vodovodů a kanalizací. Nyní probíhá schvalovací řízení,“ dodala Chlebounová.

Kraj zároveň s novým školním rokem slaví i úspěch v podpoře řemesel. Učit se řemeslu nebo technice začíná o třetinu více zájemců než v předchozích letech. Pomohla cílená kampaň a stipendia. Nejvíce přihlášek z podporovaných oborů hlásí mechanik seřizovač.

„Moravskoslezský kraj začal žáky vybraných oborů finančně podporovat od začátku minulého školního roku. Stipendia motivují k lepším studijním výsledkům a k zodpovědnějšímu přístupu. Jsou také lákadlem pro nové žáky, což je pro nás důležité,“ uvedl náměstek hejtmana Stanislav Folwarczny.

V prvních ročnících podporovaných oborů se také v loňském školním roce výrazně zlepšila docházka a studijní výsledky žáků.

Nejčtenější

V Letech u Prahy hořel sklad odpadu, hasiči požár likvidovali 21 hodin

Požár haly v Letech u Prahy je vidět na kilometry daleko. Kouř je cítit až v...

Téměř 21 hodin likvidovali hasiči v Letech u Prahy požár haly se 600 tunami elektroodpadu určeného k recyklaci. Zápach...

Na okraji Třince se v noci srazil kamion s dodávkou, zemřeli čtyři lidé

Tragická nehoda v Třinci si vyžádala čtyři mrtvé. (11. 11. 2018)

V Třinci-Neborech na Frýdecko-Místecku se v noci stala tragická dopravní nehoda. Při střetu kamionu s dodávkou tam...

Ženu paralyzovaly bludy. Zřejmě jako první Češka bojuje s následky malárie

Komáři trápí hlavně v oblastech s vydatnými srážkami a v oblastech záplav.

Nedbala doporučení lékařů a při návštěvě Ugandy neužívala antimalarika. Po návratu domů onemocněla 49letá žena z...

Karviná - Sparta 1:3, hosté po pauze vydřeli obrat proti deseti

Fotbalisté Sparty slaví třetí branku v utkání proti Karviné. Z pokutového kopu...

Fotbalisté Sparty poprvé od poloviny září zvítězili v nejvyšší soutěži na hřišti soupeře. Proti Karviné, která hrála...

Opava - Ostrava 2:1, slezské derby pro domácí, hosté jen snížili

Slezské derby mezi fotbalisty Baníku Ostrava (v bílém) a Opavy probíhalo v...

První slezské derby v nejvyšší soutěži po třinácti letech vyhráli fotbalisté Opavy. Vítězství 2:1 nad Ostravou, které...

Další z rubriky

Košice jsou daleko a z Ostravy máme technika, vysvětluje Lucie start turné

Členové kapely Lucie na tiskové konferenci k zahájení tour k nové desce...

Kapela Lucie zahajuje v Ostravě turné k novému řadovému albu, které přichází po neuvěřitelných šestnácti letech....

Silničáři začali opravovat zvlněnou D1 u Ostravy. Zatím jen provizorně

Na ostravské části dálnice D1 začaly provizorní opravy zvlněné vozovky. (12....

Jen do rozhodnutí soudů, kdo může za zvlněnou dálnici D1 na Ostravsku, by měly vydržet opravy, které dnes zahájilo...

Pocta vědci a cyklisté vítáni. Zachráněný statek je muzeem i ubytovnou

Rodný dům Johanna Gregora Mendela ve Vražném na Novojičínsku. Nadace, která jej...

Obec Vražné-Hynčice na Novojičínsku v Moravskoslezském kraji se pyšní slavným rodákem. Světově uznávaný zakladatel...

Najdete na iDNES.cz