Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Prvňáčků v kraji ubývá, stoupá ale zájem o řemesla

  13:44aktualizováno  13:44
Tisícům dětí v kraji opět začíná školní rok. Prvňáčků je méně a pokles bude pokračovat, naopak na střední školy míří dětí víc. Větší je i zájem o řemesla.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Aktovku má doma od Vánoc, zbytek nakupoval s mámou poslední prázdninový týden. Ačkoliv má staršího bráchu a ví, co škola obnáší, do lavice první třídy se sedmiletý Vojtěch Kalous z Ostravy těší. Spolu s ním ostravské školy přivítají na tři tisíce nováčků.

Čísla a zajímavosti

* Do prvních tříd v kraji míří zhruba 12 tisíc prvňáčků. 

* Na střední školy v kraji nově nastupuje necelých 11 tisíc studentů. 

* Prázdniny stále mají žáci opavské ZŠ Otická. Kvůli rekonstrukci první stupeň do školy nastoupí příští pondělí, druhý stupeň až 17. září. 

* O dva týdny delší mají prázdniny i studenti 2. až 4. ročníku Střední školy teleinformatiky v Ostravě. Taktéž kvůli rekonstrukci.

„Jdu do stejné školy jako kamarádi ze školky, tak se nebojím. Paní učitelku jsem už viděl při zápisu,“ říká malý Ostravan. Kromě prvňáčků přivítá čtyřiapadesát základních škol v Ostravě i tisíce dětí z ostatních tříd. 

Odhady pro celý kraj počítají s 12 tisíci dětí, kterým dnes začaly školní povinnosti vůbec poprvé.

Opavské základní školy se těší na 560 prvňáčků, v Karviné poprvé do lavice usedne 479, v Novém Jičíně 270 a například ve Frýdku-Místku 520 dětí.

Jejich počet klesá. „V posledních třech letech jsme zaznamenali mírný pokles prvňáčků a i v dalších letech lze mírný postupný pokles počtu žáků v 1. ročnících základních škol očekávat,“ potvrdila Miroslava Chlebounová z tiskového oddělení krajského úřadu.

Výraznější pokles hlásí například centrální ostravský obvod. „Prvňáků je celkem 443, oproti loňskému roku počet klesl zhruba o 50 žáků,“ uvedla Barbora Kopcová z úřadu městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz. Méně dětí čeká i ostravský obvod Poruba či frýdecko-místecké základní školy.

Opak platí pro střední školy, kam se začínají přelévat silnější ročníky. Do prvních ročníků dnes nastoupí zhruba 10 700 nováčků.

„Do školního roku 2016/2017 počet nově přijatých žáků do středních škol ukazoval pokles, ale od loňského školního roku již počet nově přijatých mírně roste a podle demografické křivky se předpokládá další růst,“ naznačila další vývoj Miroslava Chlebounová.

Asi pětina studentů nastupuje na gymnázia, necelá polovina do odborných maturitních oborů včetně lyceí a zhruba třetina do oborů učňovských. Jedno procento pak připadá na praktické školy, tedy vzdělání bez výučního listu.

Na některých středních školách v kraji se letos otvírají obory, které tyto školy v minulých letech nenabízely. Střední zdravotnické školy v Ostravě a v Karviné nově přicházejí s oborem ošetřovatel, českotěšínská Albrechtova střední škola otvírá řezníka-uzenáře a bruntálská Střední průmyslová škola a Obchodní akademie přichází se zkráceným studiem elektrotechniky.

„Je určeno pro uchazeče, kteří již mají maturitu a chtějí si rozšířit vzdělání o další obor,“ dodala k elektrotechnice Chlebounová. Na všech zdravotnických školách také obor praktická sestra nahradil obor zdravotnický asistent.

Na příští rok se pak chystají úplné novinky. „Od 1. září 2019 předpokládáme dva nové obory v kraji – mechanik plynových zařízení a montér vodovodů a kanalizací. Nyní probíhá schvalovací řízení,“ dodala Chlebounová.

Kraj zároveň s novým školním rokem slaví i úspěch v podpoře řemesel. Učit se řemeslu nebo technice začíná o třetinu více zájemců než v předchozích letech. Pomohla cílená kampaň a stipendia. Nejvíce přihlášek z podporovaných oborů hlásí mechanik seřizovač.

„Moravskoslezský kraj začal žáky vybraných oborů finančně podporovat od začátku minulého školního roku. Stipendia motivují k lepším studijním výsledkům a k zodpovědnějšímu přístupu. Jsou také lákadlem pro nové žáky, což je pro nás důležité,“ uvedl náměstek hejtmana Stanislav Folwarczny.

V prvních ročnících podporovaných oborů se také v loňském školním roce výrazně zlepšila docházka a studijní výsledky žáků.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Moravskoslezský kraj:

Volby do Senátu

Moravskoslezský kraj volí své zástupce do Senátu PČR ve volebních obvodech 68 - Opava, 71 - Ostrava-město a 74 - Karviná. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, proběhne druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Dny NATO uvítaly 225 tisíc lidí. Legenda z Vietnamu zaplavila nebe vlčími máky

Letoun Bronco shazuje 200 tisíc kvítků vlčích máků.

Na mošnovském letišti končí Dny NATO v Ostravě, největší armádně-bezpečnostní show v Evropě. K vidění byla dvacítka...

Závěr první části Dnů NATO obstarali výsadkáři a severské stíhačky

Akrobatická skupina Křídla bouře z Chorvatska

Na mošnovském letišti proběhla první část Dnů NATO v Ostravě. Největší armádně-bezpečnostní show v Evropě divákům...Kočkův vrah Ďuričko si změnil jméno, soud mu dovolil pracovat i v noci

Bohumír Ďuričko chvíli po propuštění z věznice odpovídá novinářům. (30. října...

Hoteliér Bohumír Ďuričko odsouzený za vraždu Václava Kočky mladšího, syna provozovatele Matějské pouti, si změnil po...

Hokejistu Jihlavy zbila na severu Moravy přesila, měl otřes mozku

Michal Hlinka po napadení skupinou výtržníků.

Jihlavský útočník Michal Hlinka se bude nějakou dobu léčit z návštěvy severní Moravy, odkud pochází. Hokejistu a jeho...

Páník: Konečně Sparta. Hráli, nefňukali, byť někteří k tomu tendence měli

Ostravský Daniel Holzer (vlevo) a sparťan Alexandru Chipciu.

Nádherná bitva. Plný ostravský stadion. Bouřící tribuny. Leč fotbalisté Baníku po pěti zápasech v první lize prohráli,...

Další z rubriky

Půlroční výpadek autobusů nehrozí, krajský úřad našel zájemce

Ilustrační snímek.

Minimálně jeden zájemce o provoz autobusů v každé z oblastí, kde vzniklo půlroční mezidobí mezi odchodem stávajícího a...

Krnovské opravny a strojírny dodají Brnu tramvaje za miliardu

Krnovské opravny a strojírny získaly zakázku na 41 tramvají pro Brno.

Jednu z největších zakázek ve své historii, dodávku tramvají pro brněnský dopravní podnik za více než miliardu korun,...

Školák unikl stíhání za šíření umělého konopí. Není trestně odpovědný

Sáčky, ve kterých se nacházely dávky zrádné drogy.

Moravskoslezská policie stíhá dalšího člověka v kauze nebezpečných náhražek konopí. Celkový počet se tak zvýšil na...

Najdete na iDNES.cz