Němý film Utrpení Panny orleánské doprovodí hudbou Orchestr Berg na koncertech...

Němý film Utrpení Panny orleánské doprovodí hudbou Orchestr Berg na koncertech v Ostravě a Opavě. | foto: Archiv Svatováclavského hudebního festivalu

Svatováclavský hudební festival uvidí němý film, hudbu zahraje orchestr

  • 0
Jedinečný umělecký zážitek nabídne spojení živé hudby se světoznámou filmovou klasikou. Diváci v rámci Svatováclavského hudebního festivalu uvidí v Ostravě a v Opavě mistrovské dílo Carla Theodora Dreyera Utrpení Panny orleánské (1928) o osudech Johanky z Arku za doprovodu Orchestru Berg.

Snímek vznikl na sklonku dvacátých let 20. století a automaticky vstoupil do pokladnice světové kultury.

Na Svatováclavském hudebním festivalu se tak bude poprvé promítat film.

„Baví nás projekty, ve kterých se hudba kombinuje s jinými druhy umění. A těší nás, že se díky takové akci dostane publikum k tak nádhernému filmu. Filmoví fanoušci tento ikonický film samozřejmě znají, ale Utrpení Panny orleánské podle našich zkušeností překvapí všechny ostatní,“ říká Eva Kesslová, ředitelka Orchestru Berg.

Kdy na unikát

Mistrovský film a niterná hudba se zájemcům představí v kostelech sv. Václava, a to v Ostravě v sobotu 19. září ve 20:00 hodin a o den později v 19:00 hodin v Opavě.

Členové orchestru včetně uměleckého šéfa Petera Vrábela jsou filmoví nadšenci, o to více se na oba koncerty v Ostravě a Opavě velmi těší.

Na svou dobu moderně pojatý film

Diváci mohou očekávat osmdesát minut unikátně nasnímaného černobílého filmu s hluboce působivou hudbou litevského skladatele Broniuse Kutavičiuse. „Promítat se bude v kostelích, takže v duchovním prostoru, kam podle nás toto dílo svojí tematikou patří. Utrpení Panny orleánské je na svou dobu překvapivě moderně pojatý film. Záběry z nadhledu, rozkývaná kamera, detaily oka, ucha... Ze zkušeností víme, že publikum odchází s obrovským zážitkem,“ láká na projekci Eva Kesslová.

Hudba, která po oba večery zazní, uchvacuje svou niterností. Složil ji speciálně pro tento film představitel litevského minimalismu. „Skladbě dominuje zvuk smyčců, zní i mešní zvonky, orchestrální zvony a z nahrávky i zvony skutečné. Nám by se líbilo, kdyby se v kostele mohly přidat i skutečné místní zvony,“ přibližuje autorský záměr ředitelka orchestru.

Vše o Svatováclavském hudebním festivalu zde

A jak se podařilo navázat spolupráci mezi Orchestrem Berg a skladatelem Kutavičiusem? „Jeho hudbu jsme hráli už dříve. A když nám náš kamarád Vítek Mikeš, který se s Kutavičiusem osobně zná, zmínil, že zrovna píše hudbu k filmu Utrpení Panny orleánské, bylo rozhodnuto,“ dodává Eva Kesslová.

Česká premiéra se uskutečnila pouhých pár měsíců po světové premiéře ve Vilniusu, který byl v roce 2009 hlavním evropským městem kultury a toto dílo si objednal.

Orchestr vystoupí i v Brně a v Praze

Hudba dostává ve spojení s filmem další rozměr. „Je úžasné sledovat, jak hudba ovlivňuje vyznění filmu, a naopak jak film ovlivňuje vnímání souběžně znějící hudby,“ odpovídá ředitelka na otázku, co vlastně přitahuje Berg, aby vstupoval do kontaktu s jiným druhem média.

Orchestr, který se v Ostravě představí za svou patnáctiletou existenci poprvé, nezahálí a už připravuje další koncerty k němým filmům.

„Nejdřív vystoupíme na festivalu Moravský podzim v Brně a pak nás čeká už pátý ročník projektu Cinegoga společně s Židovským muzeem v Praze uvedeme v nádherné Španělské synagoze 5 krátkometrážních němých filmů, dva budou mimo jiné od proslulého Mana Raye,“ dodává Eva Kesslová.

Mistrovský film a niterná hudba se zájemcům představí v kostelech sv. Václava v Ostravě v sobotu 19. září ve 20:00 hodin a o den později v 19:00 hodin v Opavě.