První orlí mládě narozené v Česku je holka. Dostalo jméno Anežka

  9:23aktualizováno  9:23
Mláděti orla skalního, po více než sto letech prvnímu narozenému na českém území, se daří nadmíru dobře. Ochránci přírody prozkoumali hnízdo na území vojenského prostoru Libavá na pomezí Moravskoslezského a Olomouckého kraje a zjistili, že mládě je samička. A hned dostalo jméno - Anežka.

Pětitýdenní Anežka, první mládě orla skalního v tuzemsku po více než sto letech, se má čile k světu. | foto: Metod Macek

Mládě se v polovině května narodilo rodičům, kteří přiletěli ze Slovenska a obsadili hnízdo po páru ze záchranného programu návratu orla skalního do tuzemských hor. Program postupného vysazování mladých dravců trvá už sedm let a narození prvního mláděte je obrovským úspěchem.

Ochránci přírody hnízdo monitorují a po pěti týdnech se ho odvážili prozkoumat. Mládě zvážili a zjistili, že váží dva a půl kilogramu. "Na hnízdě byla spousta zbytků potravy, takže mládě určitě hladem netrpí," poznamenal Petr Orel, vedoucí Stanice na záchranu živočichů v Bartošovicích na Novojičínsku, která program návratu orla zajišťuje.

První mládě v pěti týdnech

Mládě dostalo kroužek a slovenský odborník na orly Metod Macek, který náročný výstup k hnízdu zajišťoval, také zjistil, že mládě je samičího pohlaví a vyvíjí se naprosto v pořádku.

Hnízdo bude sledovat malá kamera

 "Mládě dostalo české symbolické jméno Anežka. Je to první mládě, takže písmeno A. Anežku navrhla má manželka, která v orlím programu vyřizuje veškerou administrativu, což je mnoho nedoceněné práce, takže měla první volbu. Anežka česká se všem líbila," vysvětlil Orel. Ochránci přírody zároveň využili situace a nad hnízdo kvůli permanentnímu monitorování instalovali malou kameru.

Ochránci přírody důrazně žádají všechny případné zvědavce, aby orlí rodinku nechali na pokoji. Po zprávě o narození mláděte totiž zaznamenali zvýšený zájem o některé lokality na Libavé. Problém občas dělají i motorkáři a jezdci na čtyřkolkách.

Navzdory vlivu člověka se orlům daří dobře, rodiče se starají přímo vzorně. "Překonali jsme nejkritičtější období, dokud však Anežka nebude kroužit kolem hnízda, tak nemá vyhráno. A vlastně vyhráno nebude mít nikdy, nástrah od lidí je velké množství," uvedl Orel.

Hnízdo s asi dvoutýdenním orlím mládětem na konci května

Připomněl tak četné ztráty záchranného programu. V Polsku zastřelili samce Urbana, na Slovensku našli tělo mladého orla, kterého zabilo elektrické vedení. I v tuzemsku se někteří lidé činí.

V roce 2007 muž ze Starých Hamrů na Frýdecko-Místecku odchytil samici Hanku a zřejmě jen anonymní telefonát navedl ochránce přírody na jeho stopu. O rok dříve pak někdo na střední Moravě brokovnicí postřelil samici, ze zranění se ale vzpamatovala. Samici Gabču někdo v roce 2009 otrávil pesticidem.

Orel skalní je králem ptačích dravců

V tuzemsku hnízdí více než sto párů orla mořského, na jižní Moravě se objevuje orel královský. Orel skalní býval v našich horách hojný ještě v 19. století, ale byl považován za loveckého konkurenta. Na počátku 20. století byl definitivně vyhuben. V posledních letech do České republiky zalétává orlí populace ze slovenských hor.

Ředitel České ornitologické společnosti Zdeněk Vermouzka považuje orla skalního za krále mezi ptačími dravci: "Je to přesně ten orel, jakého si většina lidí představuje. Lovec, symbol síly a krásy. Orel skalní je heraldický orel známý z nejrůznějších znaků."

Autor:

Nejčtenější

Havíři vyfotili v Beskydech medvěda. Stál od nás patnáct metrů, říkají

Medvěd v oblasti beskydské hory Smrk na Frýdecko-Místecku. (15. listopadu 2018)

Medvěda, který se pohybuje v oblasti beskydské hory Smrk, vyfotili dva muži. „Na ten zážitek nikdy nezapomeneme,“...

Nové tramvaje v Ostravě zlobí, část řidičů s nimi odmítá jezdit

V Ostravě už jezdí nové tramvaje.

Dvě desítky počítačem řízených tramvají firmy Stadler jezdí po Ostravě teprve od 1. listopadu, lidé už ale poznali,...

Obec na Frýdecko-Místecku upozorňuje na medvěda. Šelmu zachytila fotopast

Lidé natočili medvěda ve skiareálu na Trojáku

Upozornění na medvěda vyvěsila dnes na své webové stránky obec Ostravice. Šelmu zachytila fotopast v noci na dnešek v...

Svět podle Pastrňáka. Co dělá z kluka z Havířova hokejovou superstar?

David Pastrňák (88) z Bostonu útočí na branku Buffala kolem Rasmuse Dahlina.

I jeho blízcí dál žasnou, co všechno si David Pastrňák dovolí mezi machry v NHL. Nádherné akce, hattricky. Čeští...

Prodloužená Rudná začíná i končí v poli, dostaví ji snad v roce 2020

Prodloužená Rudná končí a dalších zhruba čtyři sta metrů už vede jen zpevněná...

Už tři roky je otevřená nová silnice I/11 mezi Ostravou a Opavou, která zklidnila dopravu v Hrabyni či Velké Polomi....

Další z rubriky

Nehodu se čtyřmi mrtvými zavinil řidič dodávky, její pátý pasažér přežil

Tragická nehoda v Třinci si vyžádala čtyři mrtvé. (11. 11. 2018)

Viníkem tragické nehody, která se stala před devíti dny v Třinci-Neborech a při níž zahynuli čtyři lidé, je řidič...

Biskupství hledá kočího do hukvaldské obory, bude vozit i turisty

Pohled na hrad Hukvaldy

Neobvyklou pracovní pozici nabízí Biskupství ostravsko-opavské. Chce na plný úvazek zaměstnat kočího. Kromě jiného by...

Muž na masérku v ostravském bytě vytáhl nůž. Ta z okna křičela o pomoc

Muž na ženu při masáži vytáhl nůž

Policisté pátrají po neznámém agresorovi, který s nožem v ruce vyhrožoval ženě nabízející masérské služby v Ostravě....

Advantage Consulting, s.r.o.
C++ SOFTWARE ENGINEER SENIOR

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj, Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 40 000 - 60 000 Kč

Najdete na iDNES.cz