První mládě narozené orlici z unikátního programu.

První mládě narozené orlici z unikátního programu. | foto: Enrico Gombala

První orlice z unikátního projektu má mládě. Hnízdí ale na Slovensku

  • 2
Po šesti letech mezinárodního projektu návratu orla skalního do Beskyd a dalších oblastí Česka slaví ochránci přírody první mládě od vypuštěné orlice. Samice Cecilka to však s uvedením rodiny na tuzemskou oblohu nepřehání, hnízdo si s divokým orlem postavili na slovenském území kousek do hranic.

"Je to skvělý úspěch, na který jsme všichni čekali. Dochází k naplňování dalšího    z cílů projektu," uvedl Petr Orel, vedoucí Stanice na záchranu volně žijících živočichů v Bartošovicích na Novojičínsku, která návrat orlů skalních zajišťuje.

Nevadí mu ani to, že se rodinka uhnízdila na Slovensku. "Chtěli jsme přiblížit a propojit slovenskou populaci orlů s vznikající populací u nás, což se daří. Tento pár orlů je velkým příslibem do budoucnosti."

Přísně chráněný dravec zmizel z hor v Čechách, na Moravě a ve Slezsku zhruba před sto lety, tedy ještě za Rakouska-Uherska, kdy ho vyhubil člověk. Čeští ochránci přírody v programu spolupracují se slovenskými kolegy. Vždy na jaře zjistí počet mláďat na Slovensku a z několika hnízd odeberou druhá mláďata, která by stejně byla starším sourozencem vytlačena a zahynula by.

Vážení prvního orlího mláděte.

Pohled do hnízda s mládětem.

Ptáčata pak v bartošovické stanici odchová orlí adoptivní matka Dina, která už se takto postarala o stovky mláďat, a to nejen orlů. Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa by ji dokonce za to chtěl ocenit (více zde).

Mladí ptáci se pak stěhují do velké vypouštěcí voliéry do Beskyd a po určitém čase následuje vypuštění do přírody. Pohyb opeřených dravců je pak sledován rádiovými a satelitními vysílačkami. Patnáct dosud vypuštěných orlů se pohybuje na obrovském prostoru, dravci zalétávají doslova od Tater k Šumavě. Dva ptáci byli bohužel otráveni karbofuranem, ale unikátní program zdárně pokračuje.

Cecilka snesla dvě vejce. Z jednoho se vyklubalo mládě, druhé nebylo oplozeno. "Partnerem pětileté samice je divoký samec starší šesti let. Mládě je zdravé a má se čile k světu," uvedl Orel. Podle zjištění ochránců přírody se ptáče vylíhlo minulý týden a při kontrole ve středu vážilo 360 gramů.

Filoména s Davidem zahnízdili v moravskoslezských horách, samice zatím snesla neoplozená vejce.

Pod pečlivým dozorem je také další pár, Filoména a David. "Jde o plně harmonizující pár, který má již silnou vazbu na hnízdní teritorium. Je evidentní, že samec David ještě není pohlavně dozrálý. Máme na fotopastech zdokumentované páření, několikrát jsme tento akt viděli i při přímém pozorování," sdělil Orel.

Letos Filoména snesla dvě neoplozená vejce, což však ochráncům přírody nevadí. "Tento pár je pro příští hnízdní období velmi nadějný, navíc si vybral takřka ideální domovské teritorium," uvedl Orel bez upřesnění místa.

Letos naposledy budou vypuštěni noví mladí ptáci. O dvě mláďata se už v Bartošovicích stará osvědčená Dina. "Opět se projevila jako vynikající matka a podložené mládě přijala do několika vteřin," pochválil vedoucí projektu Petr Orel.