Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Marie Stránská, MAFRA

Kvůli chřipce musel vybít drůbež první chovatel v Moravskoslezském kraji

  • 5
Začalo to minulý týden mrtvou labutí v Jilešovicích na Opavsku, u níž testy potvrdily ptačí chřipku. Od té doby veterinární správa eviduje už tři mrtvé labutě z Jilešovic, dalších pět labutí i jednu kachnu ze Stříbrného jezera v Opavě a dvacet slepic z Ostravy.

Chovatel ze Svinova přišel o veškerou drůbež, když se jeho chov stal dvanáctým potvrzeným ohniskem ptačí chřipky v zemi a prvním v Moravskoslezském kraji.

„Stanovili jsme ochranné pásmo v okruhu tří kilometrů od ohniska nákazy a dozorové pásmo v okruhu deseti kilometrů,“ přibližuje Pavel Paciorek, zástupce ředitele Krajské veterinární správy v Ostravě. Ochranné pásmo se týká sedmi ostravských obvodů a dozorové asi padesáti obcí.

Pro radnice to znamená několik povinností. „Musí zajistit sčítání drůbeže u domkařů i v komerčních chovech. Představu o množství drůbeže na vymezeném území nemáme, protože se nesčítala nejméně pětadvacet let, a podobná opatření kvůli ptačí chřipce nepamatuji,“ vysvětluje Paciorek.

Určené obce podle něj také rozmístí speciální kontejnery na uhynulé ptáky. Lidé tam však smí vhodit pouze mrtvé volně žijící ptáky. „Podezření na nákazu drůbeže musí hlásit na krizovou linku. Tu lidé zatím bohužel blokují laickými dotazy. Na ty rádi odpovíme na jiných číslech v úředních hodinách. Krizová linka musí být volná, aby se k nám dovolali hasiči, s nimiž spolupracujeme,“ dodává Paciorek.