Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Narukování k pétépákům znamenalo doživotní cejch, říká bývalý galerista

  14:55
Žádná legrace, jak v knize Černí baroni popisoval Miloslav Švandrlík, ale jen dřina a žádná práva. Tak vypadal život lidí, kteří museli narukovat k Pomocným technickým praporům (PTP). Tento týden v Ostravě pokřtili třetí díl knižního cyklu Hořké vzpomínání.

Autor publikace Hořké vzpomínání Rostislav Sochorec (vlevo) s Jiřím Havlíčkem, kterého v 50. letech komunisté vyhnali z bohoslovecké fakulty k jednotkám PTP. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Chtěl se stát farářem, ale nedostudoval. Namísto sutany jej čekala lopata a otrocká dřina. I přes nepřízeň komunistů se Jiří Havlíček vypracoval mezi nejlepší kurátory výstav v republice.

Osud Jiřího Havlíčka je jedním z dvaapadesáti zaznamenaných ve třetím díle knihy Hořké vzpomínání, zaměřeném na vojáky, kteří u Pomocných technických praporů skončili kvůli své víře. U PTP se ocitl poté, co bylo zrušeno jeho studium bohoslovecké fakulty v Olomouci a namísto indexu dostal povolávací rozkaz.

Pomocné technické prapory mají svůj prapor.

„Byla to otrocká práce, ale byl jsem mladý, tak mi těžká práce nevadila,“ vzpomíná dnes sedmaosmdesátiletý čilý muž na roky u nechvalně proslulých Černých baronů. Stejnojmennou Švandrlíkovu knihu stejně jako mnoho dalších pétepáků však neuznává.

„Nelíbila se mi. Ona to totiž vůbec žádná legrace nebyla. Tím, že člověk narukoval k PTP, byl jakoby odsouzen na doživotí. Věděl jsem, že už asi nikdy nebudu studovat, že nebudu mít šanci se někde prosadit, že po mně půjdou,“ popisuje realitu padesátých let.

Nejistota, jak dlouho budou na vojně a kde skončí, byla průvodcem každého dne lidí v tichosti zbavených prakticky všech občanských práv.

Havlíček poznal svou ženu v jihlavské galerii

Smrtí sovětského diktátora Stalina a následně i jeho československého pobratima Klementa Gottwalda se ale i tehdejším pétepákům dostala malá naděje na změnu. Pomocné technické prapory byly zrušeny, ale ani v civilu neměli na růžích ustláno.

„Nejdřív jsem musel podepsat, že budu ještě rok pracovat u Vojenských staveb, pak jsem těžko hledal místo. S cejchem pétepáka mě nikde nechtěli. Nakonec jsem pracoval na regulaci Odry a Ostravice,“ vzpomíná Jiří Havlíček.

Shodou náhod a s pomocí známého se nakonec dostal do Jihlavy, kde začal pracovat v tamní galerii a poznal zde i svou ženu. „Ona pracovala jako vedoucí galerie, kde jsem nastoupil na místo, které nikdo nechtěl. Těžká práce za málo peněz. Ale to mi nevadilo.“

Nakonec však jeho působení začalo vadit komunistům. Jeho manželka, ač komunistka, se dala tajně pokřtít a nakonec ji z místa vyhodili. Odešel i Jiří Havlíček. A zamířil do Ostravy, k níž měl coby rodák ze Suchých Lazců na Opavsku blízko. I tady se uchytil v oboru, pracoval v Galerii výtvarného umění.

I z ní jej komunisté - po třinácti letech -  vyštvali. „Jeden dentista z Plesné, který si chtěl vylepšit kádrový profil, mě udal, že chodím do kostela. A od Mamuly (obávaný krajský šéf komunistů - poz. red.) přišel dopis, že v galerii nesmím pracovat s lidmi. To by znamenalo přechod k práci s mobiliářem. A to se mi nechtělo. Chtěl jsem pracovat s lidmi. Tak jsem odešel. A postupem času se dostal, přes nepřízeň tamní kádrovačky - velké soudružky, do galerie v Karviné, kde jsem vydržel až do důchodu.“

V Karviné začal pořádat výstavy ve velkém stylu, díky osobním známostem sem dokázal dostat sbírky i z velkých zahraničních muzeí, zorganizoval ale také výstavu tehdy zakázaného Jana Zrzavého.

Že se na začátku padesátých let dostal k PTP a nestal se farářem, ale nelituje. „Díky tomu jsem se poznal a prožil úžasný život se svou manželkou,“ vysvětluje muž, který o umění dodnes aktivně přednáší.

Trilogii završil díl o pronásledování věřících vojáků

I třetí díl dokumentárního cyklu Hořké vzpomínání mapuje osudy lidí odvedených na začátku padesátých let k Pomocným technickým praporům, komunistické vojenské obdobě táborů nucených prací. Vedle Františka Možného se na sestavení vzpomínek bývalých „pétepáků“ podílel také předseda oblastního výboru PTP Rostislav Sochorec.

O čem kniha Hořké vzpomínání je?
Tento díl je věnován vzpomínkám těch příslušníků PTP, kteří v nich skončili kvůli své víře. Nejde v ní jen o řeholníky, faráře či studenty bohosloveckých fakult, kteří nesměli dostudovat, ale také o věřící, jež se k PTP dostali právě kvůli své víře.

Hořkého vzpomínání vyšly tři díly, budou i další?
Už asi ne. Ve všech dílech jsme se většinou drželi osobních vzpomínek jednotlivých vojáků a už nás tolik nezbývá. Šlo nám hlavně o to, zachytit vzpomínky na tu dobu, ukázat mladým, kteří často netuší, co se tady nejen v padesátých letech dělo, jak lidé trpěli, že služba u PTP opravdu nebyli Švandrlíkovi Černí baroni, ale otrocká práce, která spoustě z nich podlomila zdraví nebo je stála i život.

Jak na tu dobu vzpomínáte vy?
Já jsem byl tehdy mladý, takže jsem to přežil a mohl jsem to brát i s jistou dávkou humoru. Ale sloužili s námi i lidé, kterým bylo třeba padesát, měli rodiny, od kterých byli odloučeni, a přitom museli pracovat v často nelidských podmínkách.

Kolik ta kniha stála?
Vytisklo se 500 kusů, za to jsme zaplatili okolo šedesáti tisíc korun, za autorské honoráře jsme neplatili nic, jde o vzpomínky bývalých členů PTP, kteří se v knize o své zážitky podělili.

Z čeho jste vydání knihy financovali?
Částečně ze svého, pomohl nám i Krajský úřad Moravskoslezského kraje a také město Ostrava, jež se na vydání knihy finančně podílelo.

Kdy vyšly předchozí díly?
První vyšel v roce 1991, zhruba o dva roky později vyšel díl druhý.

Čili trvalo dvacet let, než vyšel třetí díl?
Ano. První díly byly věnovány všem vojákům, kteří prošli PTP, ten třetí jsme chtěli zaměřit na věřící, neboť mezi nimi byly neuvěřitelné osobnosti. Vždyť tři lidé z této skupiny byli oceněni řádem Tomáše Garrigua Masaryka první třídy. Nikdo jiný. Já jsem ty kněze zažil. Setkávali jsme se v katakombách a podobně. Ale není to kniha jen o nich. Je to i kniha o těch, kteří nás strážili. Jak o těch, kteří nás trýznili a šikanovali, což byli většinou exponovaní komunisté nebo nasazení lidé, tak sem tam se mezi nimi objevili i dobří lidé, a i o nich by se mělo říct, že tady byli. Bohužel většina z nich na to nakonec doplatila.

  • Nejčtenější

Pardubice - Třinec 6:3. Domácí si k první výhře pomohli drtivým finišem

17. dubna 2024  17:40,  aktualizováno  22:44

Je vyrovnáno. Hokejisté Pardubic dosáhli na své první vítězství v letošním finále extraligového...

Násilník vší silou strkal do lidí, ženu shodil do kolejiště. Měl jsem nervy, řekl

15. dubna 2024  10:32

Jako smyslů zbavený se choval dvacetiletý muž v Ostravě. Vztekle strkal do nic netušících lidí,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Čas 59:59,8. Základní hokejová poučka: O Třinci nikdy nepochybujte!

12. dubna 2024  8:57

Že jsou přestárlí? Že už nejsou tak silní? Ale kdeže. Hokejisté Třince zase utišili všechny kritiky...

Pardubice - Třinec 1:2. Obhájci se vezou na vítězné vlně, znovu zářil Kacetl

16. dubna 2024  17:30,  aktualizováno  21:35

Třinečtí hokejisté navázali na povedené výsledky z posledních zápasů a úspěšně vstoupili i do...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V Beskydech jsou místa, kam turisté nesmějí. Přibyly pulčínské ledopády

14. dubna 2024  14:34

Do některých přírodních rezervací v Beskydech není vstup mimo turistické stezky povolen. Zákaz...

Místo pravých vajec falešná. Hnízdícím ptákům vyrobili vejce slévači

20. dubna 2024  7:09

Mláďata ohrožených druhů ptáků se v ostravské zoo klubou na svět v umělé líhni, v hnízdech by totiž...

Ostrava napodruhé dobyla Opavu, Nymburk ovládl defenzivní partii

19. dubna 2024  20:39

Nymburští basketbalisté vyhráli ve čtvrtfinále ligového play off oba domácí zápasy a v sérii s...

Ploty, vytrhané podlahy i hádky. Boj mezi firmami z Vítkovic se vyostřil

19. dubna 2024  16:06

Jako prokleté musí připadat dlouholetým zaměstnancům někdejšího vítkovického závodu 6 tamní haly...

Šéf zlodějů soch z parku v Karviné dostal podmínku, ostatní s odvoláním neuspěli

19. dubna 2024  12:48

Jeden značně mírnější trest, všechny další rozsudky potvrzené. Tak skončilo u Krajského soudu v...

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...