Zahradníci bojují se suchem. Radnice prosí o pomoc obyvatele města. Ilustrační...

Zahradníci bojují se suchem. Radnice prosí o pomoc obyvatele města. Ilustrační foto. | foto: Gardena

Neplýtvejte vodou, ale zalévejte stromy, vyzývají obce

  • 0
Zní to paradoxně. Zatímco některé obce vyzývají obyvatele, aby kvůli vedru šetřili vodou, nečerpali ji z povrchových toků, nenapouštěli své zahradní bazény a nezalévali záhony, jiné radnice naopak prosí, aby lidé pomáhali zachraňovat a pravidelně polévali chřadnoucí zeleň.

Paradox je to ale jen zdánlivý. Pitné vody, která proudí do vodovodního řadu z podzemních zdrojů či přehradních nádrží, je totiž zatím dost, kdežto v povrchových tocích či studnách jí valem ubývá.

Kvůli velkému vedru a suchu ve středu například vodoprávní úřad Karviné zakázal odběr vody ze všech povrchových vod, tedy potoků, řek a nádrží na nich, na území celé obce s rozšířenou působností. Do odvolání to platí nejen pro samotnou Karvinou, ale i Stonavu, Dětmarovice či Petrovice.

„Vodoprávní úřad tak rozhodl po kontrole stavu všech vodních toků na celém území. Obzvlášť v Petrůvce je stav vody tristní, takže kupříkladu zámeček Petrovice má zákaz zalévat zeleň a odebírat užitkovou vodu pro zahradní účely. Tamní golfové hřiště už nezavlažují delší čas,“ řekla mluvčí Karviné Šárka Swiderová. 

Podotkla, že zákaz se netýká technických provozů, kde je užitková voda nezbytná, jako například pro provoz elektrárny Dětmarovice.

„Zalévejte stromy, jen neberte vodu z řek“

Naopak třeba radnice Nového Jičína se už koncem července obrátila na obyvatele města s prosbou, aby zalévali stromy a keře a pomohli tak dřeviny zachránit před uhynutím.

„Pracovníci odboru životního prostředí už museli letos nechat pokácet na pět desítek stromů, které uschly,“ uvedla mluvčí města Marie Machková.

„Stromy jsou pro život ve městě nezbytné. Příznivě ovlivňují mikroklima. Snižují prašnost, zvyšují vlhkost vzduchu a poskytují stín, což oceníme zvlášť v tomto počasí. A v neposlední řadě zkrášlují prostředí. Dlouhodobá letní sucha zhoršují podmínky jejich existence, proto se obracíme na občany s prosbou, aby nám s péčí o zeleň pomohli,“ uvedla Olga Kubálková z odboru životního prostředí.

Úhyn stromů je nejvíc vidět v Bezručově a Sokolovské ulici či na sídlišti Riegrova. Tam jde hlavně o stříbrné smrky s mělkým kořenovým systémem. Už ale žloutnou a opadávají i listnaté stromy.

„Stačí, když každý vezme lahev s vodou a věnuje chvilku dřevinám v okolí svého bydliště. Náklady na zálivku nebudou velké, ale hodnota činu ano,“ dodala Kubálková s tím, že stromy a keře je vhodné zalévat ráno nebo večer, aby neutrpěly teplotní šok.

Zeleň zachraňují i hasiči

Ostravský obvod Mariánské Hory a Hulváky vydal před pár dny stejnou výzvu a akci na pomoc zeleni spojil se soutěží. „Každý, kdo se při zalévání vyfotí a fotografii umístí ve dnech od 7. do 20. srpna na facebookový profil Mariánských Hor a Hulvák, může vyhrát jednu z padesáti poukázek na občerstvení,“ sdělil místostarosta obvodu Patrik Hujdus.

Některé radnice už požádaly o pomoc hasiče. Například v Českém Těšíně od pátku do neděle zalévali revitalizované parky. „Každý den jsme s pomocí tří cisteren dovezli ke stromům 35 kubíků vody. Do akce se zapojili profesionální i dobrovolní hasiči,“ poznamenal velitel místní stanice Pavel Haas.

„Za pomoc hasičů jsme vděční, protože mladé stromy ještě nemají dostatečně bohatý kořenový systém a nedokážou proto čerpat dostatek vláhy ze země,“ vysvětlil starosta města Vít Slováček.

Místní zahradníci mají co dělat, aby udrželi při životě letničky v květináčích i převislé muškáty v pyramidách, které zdobí náměstí a pěší zónu. Zalévat je musí dvakrát denně. A kromě toho desítky okrasných záhonů. Denně spotřebují devět tisíc litrů užitkové vody, ale ani to už nestačí.