Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Chodci, bruslaři i místo pro pikniky. Komenského sady prokoukly

  14:51aktualizováno  14:51
Boj o to, zda zachovat, nebo skácet starou lipovou alej v centrálním ostravském parku, nakonec vyhráli zastánci stromů. Lípy čekají jen zdravotní zásahy. Obnovy se v Komenského sadech ale dočkaly chodníky, mobiliář i trávníky, na nichž je možné pořádat pikniky.

Komenského sady patří k nejoblíbenějším cílům procházek Ostravanů. Po rekonstrukci to zřejmě bude platit o to více. (13. listopadu 2013) | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Opravenou hlavní promenádu od busty Jana Amose Komenského po most Pionýrů, opravený i nový mobiliář, oplocený dětský koutek, kopec na sáňkování i novou zeleň...

To vše teď nabízí návštěvníkům Komenského sady v centru Ostravy, které se dočkaly hezčího vzhledu i řady praktických změn.

Oáza ve velkoměstě

Ostravské Komenského sady patří mezi největší v České republice. Vznikly v roce 1894 jako městské sady na menší rozloze. Od roku 1919 nesou jméno českého učitele národů.

Od 30. let minulého století se rozkládají na ploše více než 30 hektarů. Oázu zeleně v srdci města dnes vytváří na tři tisíce stromů.

Jde o jeden z nejrozsáhlejších městských parků v Česku. Ostravský magistrát ve středu slavnostně ukončil druhou etapu jeho rekonstrukce, která začala loni a stála téměř 32 milionů korun. Většinu nákladů ale zaplatí Evropská unie.

Na trávník i bosou nohou

"Komenského sady jsou centrálním parkem a kromě jiného i vizitkou kulturnosti města a jeho obyvatel. Podle toho by měly vypadat a podle toho bychom se k nim měli chovat," říká náměstek ostravského primátora Dalibor Madej.

Podotkl, že podle projektu měly stavební i sadové úpravy stát až 66 milionů, ale městu se podařilo vysoutěžit zakázky za polovinu.

"Naším cílem bylo park znovu přiblížit občanům města, proto jsme se jich ptali na názor, co by tam chtěli mít. Šlo například o to, aby do sebe nevráželi pěší s cyklisty a vyhrazený prostor měli i chovatelé, kteří chtějí nechat proběhnout psy. Ve větší části parku je ale volný pohyb psů zakázaný. Přáli bychom si tam čistý trávník, na který se lidé nemusejí bát šlápnout bosou nohou, lehnout si nebo uspořádat třeba piknik," líčí Madej.

Lidé proměnu vítají, sady jsou pěknější

Ačkoli zrevitalizované i nově vysazené trávníky, 462 nových keřů či velkoplošné záhony oživí Komenského sady naplno až na jaře, i teď jsou na první pohledy vidět změny k lepšímu. Hlavně nové povrchy všech komunikací, nové lavičky, odpadkové koše i osvětlení.

Komenského sady omládly

"K 76 opraveným lavičkám přibylo 110 nových a k tomu jedenáct zvláštních kamenných hranolů," vypočítává Madej s tím, že přibylo také skoro sedm tisíc metrů čtverečních nové trávy, téměř stejná plocha prošla úpravou a nové záhony pro výsadbu květin mají rozlohu 750 metrů čtverečních.

Návštěvníci Komenského sadů jejich proměnu vítají. "Moc se nám líbí. Jsme rádi, když se něco takového daří," svěřila se Eva Krčmářová, která se ve středu před polednem procházela parkem s manželem a vnukem v kočárku. "Dříve jsme sem chodívali se psem, teď s vnoučkem. Proměn jsme si samozřejmě všimli hned, protože jsme architekti, tak se o to zajímáme," dodala.

Ve velkém se kácet rozhodně nebude

Okem odbornice pochválila jednoduchost řešení celého parku, úpravu zeleně i nové chodníky uzpůsobené pro větší počet návštěvníků. "Líbí se mi, že to není překombinované a každý tu najde plochy pro sebe. Mrzí mě jen, že když jdeme po chodníku pro pěší, nevidíme řeku. Když se chceme dívat na Ostravici, musíme po cyklostezce, která vede po nábřeží. Je škoda, že se to nepodařilo zkombinovat jinak, ale chápu to. Cyklisti budou rádi," dodala Krčmářová.

Velké emoce vyvolaly v minulosti plány radních obvodu vykácet lipovou alej, která je dominantou sadů. "Město si nechalo udělat několik znaleckých posudků. Některé tvrdí, že stromy jsou staré, nemocné a kácení je nutné, jiné tvrdí opak. Teď je situace taková, že kácet se nebude, odborníci ale stromy zdravotně ošetří," říká Madej. Dodal, že město opravilo cestu, která vede alejí, a vybudovalo tam veřejné osvětlení.

Komenského sady v Ostravě patří k největším parkům v zemi.

Komenského sady v Ostravě patří k největším parkům v zemi.Nejčtenější

Vítejte v nejhorším městě kraje, hlásá cedule v Jablunkově

Cedule vlevo od vstupu na koupaliště, které navštěvují i lidé ze Slovenska a...

Vítejte v Jablunkově, v nejhorším městě v kraji. Ceduli s tímto nápisem pověsil na venkovní stěnu místní restaurace...

Ať chcípne, psali lidé pod fotku kurdského novorozence. Policie je obvinila

Ilustrační snímek

Již několik měsíců řeší policie na Třinecku nenávistné komentáře, které se na sociální síti šířily na adresu dítěte s...Bohemians - Ostrava 0:1, rozhodli bratři Šašinkové. A Baník je čtvrtý

Milan Baroš (vpravo) z Ostravy pod tlakem Davida Bartka z Bohemians,.

Souboje, snaha, velmi slušná divácká kulisa. A dlouho žádné góly. Až z jedné z posledních akcí zápasu udeřil hostující...

Bakala před komisi k OKD nepřišel. Necháme ho předvést, vzkázal Černohorský

Podnikatel, investor a filantrop Zdeněk Bakala.

Sněmovní vyšetřovací komise k prověření privatizace OKD se usnesla, že nechá předvést policií Zdeňka Bakalu, protože se...

Tak těm lidem dejte byty, říká autor žaloby na bezdoplatkové zóny

Majitel Hotelu Grand Zdeněk Plaček.

Majitel bohumínského Hotelu Grand Zdeněk Plaček podal žalobu na město kvůli zavádění bezdoplatkových zón. V jeho domě...

Další z rubriky

Změny územních plánů se táhnou, lidé jsou kvůli tomu naštvaní

Obyvatelé Vranova u Brna mají strach z plánované změny územního plánu, která by...

Lidé v Moravskoslezském kraji bývají naštvaní, že nemohou stavět – kvůli bílým místům v územních plánech. Zaplnit je...

Místo Nového bytu Masaryk. Frýdek-Místek změnil názvy zastávek autobusů

Frýdecko-místecká MHD jezdí zdarma, zájem je veliký.

Rozporuplné ohlasy sklidil Frýdek-Místek za to, že změnil názvy dvanácti autobusových zastávek. Někteří diskutující na...

Řidičům Taxify hrozí za chybějící oprávnění velké pokuty i trestní stíhání

Přivolávání taxíku pomocí aplikace (ilustrační foto).

Alternativní taxislužba Taxify, která začala v Ostravě fungovat před třemi týdny, budí emoce. Klienti kvitují nízké...

Najdete na iDNES.cz