Ostravské planetárium projde rekonstrukcí za 150 milionů korun

  7:12aktualizováno  7:12
Budova a zařízení ostravského planetária pomalu dosluhují. Patrné je to například na promítané noční obloze, kde už půl roku chybí Měsíc. Starý projektor se totiž pokazil a nejsou na něj náhradní díly. S technickými i dalšími problémy však bude zanedlouho konec. V červenci začne rekonstrukce za 149 milionů korun.

Technicky zastaralá budova planetária a hvězdárny se za 149 milionů korun promění téměř k nepoznání. Po opětovném uvedení do plného provozu v únoru 2014 bude ještě atraktivnější pro školáky, astronomy amatéry, ale i další návštěvníky. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Zařízení je součástí VŠB-Technické univerzity Ostrava. Ředitel Tomáš Gráf potvrdil, že důvodem přestavby, která vypukne 1. července a potrvá do konce února 2014, je špatný stav budovy i technického vybavení.

Planetárium Johanna Palisy v Ostravě

Hvězdárna a planetárium Johanna Palisy v Ostravě-Porubě je 3. největším planetáriem v Česku a jediným zařízením svého druhu v kraji. Jako jediné v zemi patří škole: Vysoké škole báňské – Technické univerzitě Ostrava. Stojí 32 let.

1979 Začala stavba planetária

1980 15. října začal zkušební provoz. Vybavení sestávalo jen ze 100 židlí a projekčního přístroje Planetárium RFP DP (tehdy nejmodernějšího v zemi).

1981 Planetárium se postupně vybavuje dalšími přístroji i nábytkem. Vznikají první pořady pro školáky.

1982 až 1984 Do planetária chodí školní exkurze. Speciální pořady pro děti doplňují prohlídky hvězdárny a promítání popularizačních filmů.

1985 1. května začal pravidelný provoz i pro veřejnost: ve středy a soboty. 

1991 – 2011 Program se rozšiřuje o přednášky pro astronomy amatéry i živé hudební pořady pro veřejnost. Ročně se tam vystřídá 50 až 55 tisíc lidí.

2012 1. 7. začne rozsáhlá rekonstrukce.

"Planetárium funguje už 32 let. V nevyhovujícím stavu jsou po takové době například elektrické rozvody v budově, nedostatečná je kanalizace a dosluhuje už i samotné vybavení," řekl Gráf.

Dodal, že návštěvníkům už delší čas nemohou promítnout žádné panorama a na noční obloze dokonce chybí Měsíc.

"Už půl roku nemůžeme promítat Měsíc. Starý německý projektor Měsíce se pokazil. Nejsou už na něj náhradní díly a jiný do staré sestavy vsadit nejde," vylíčil Gráf.

Rekonstrukce vyjde na 149 milionů

Situace se naštěstí brzy změní. Univerzita uspěla s projektem modernizace planetária pod názvem Vesmírná brána – moderní centrum komunikace vědy. Asi 22 milionů z celkové částky 149 milionů zaplatí stát, zbytek Evropská unie.

"Po rekonstrukci se změní budova a rozšíří program pro veřejnost. Pod stropem v novém proskleném vestibulu budou viset modely kosmických lodí, nabídneme lidem možnost vyzkoušet si různé experimenty," popsal Gráf s tím, že už na konci roku 2013 by rádi zahájili zkušební provoz ve zrekonstruované budově.

V pondělí krátce před půl dvanáctou navštívily Hvězdárnu a planetárium Johanna Palisy v Ostravě-Porubě téměř dvě stovky dětí. Mezi nimi žáci prvního stupně Základní školy ve Skřípově, školáci z Frýdku-Místku, ale i děti ze tří opavských mateřských škol.

Ti všichni se v pondělí vydali na závěrečný třídní výlet a před polednem se potkali v planetáriu. "Byl jsem tu poprvé. Bylo to dobré," ohodnotil zábavnou formu poučení o vesmíru a Zemi dvanáctiletý Pavel Koliba ze 7. Základní školy ve Frýdku-Místku.

Lidé o plánované opravě často vůbec neví

Poprvé navštívili ostravské planetárium i opavští předškoláci. "Byl jsem tu už loni. Pohádka se mi líbila," hlásil sedmiletý Mario Laci.

"Jezdíme sem na výlet každoročně s nejstaršími dětmi, které čeká nástup do školy," řekla učitelka předškoláků Renáta Veselá s tím, že netuší, jak to bude s rozlučkovým výletem příští rok. "Víme, že planetárium se zavírá," dodala.

"My sem jezdíme s dětmi co tři roky. Jsme rádi, že jsme to stihli. Až tady jsme zjistili, že planetárium se bude na delší dobu zavírat," dodala učitelka ze Skřípova Ivana Kaňáková.

Výsledky voleb 2018

Přehledně zpracované výsledky komunálních voleb dle okresů pro Moravskoslezský kraj:

Volby do Senátu

V Moravskoslezském kraji vyhráli druhé kolo voleb do Senátu ve volebních obvodech 68 - Opava: Herbert Pavera, 71 - Ostrava-městoLeopold Sulovský a 74 - Karviná: Petr Vícha.Nejčtenější

Do střechy vozu s pražskou značkou někdo v Ostravě zasekl krumpáč

Podnikateli z Ostravy někdo zasekl do střechy luxusního vozu krumpáč.

Nepříjemné překvapení čekalo v neděli odpoledne na podnikatele Michala Kubíčka z Ostravy. Do střechy jeho luxusního...

Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...V Kauflandu se plazila užovka. Prodejna po třech dnech otevře

Chycená užovka obojková.

Neškodnou užovku obojkovou odchytili v pátek ráno v prodejně Kaufland v Orlové. Kvůli výskytu hada byl market od...

V orlovském Kauflandu se plazil had. Druhým dnem ho hledají

Ilustrační snímek

Od úterního rána hledali hasiči v orlovském Kauflandu hada, kterého předtím lidé spatřili na prodejně. Neupřesněný druh...

Lékaři z Ukrajiny české pacienty neohrožují, říká gynekolog Smetanskyi

Ukrajinský gynekolog Vitalij Smetanskyi pracuje ve Slezské nemocnici v Opavě.

„Skládal jsem v životě mnoho zkoušek, ale aprobační zkouška v Praze byla nejtěžší. Třeba v Německu to mají jednodušší,“...

Další z rubriky

Pokuty za špatné topení jsou výjimkou, často si jen sousedi vyřizují účty

Ilustrační snímek

Už druhý rok mají radnice možnost ověřit si, čím lidé topí. Proběhly řádově stovky kontrol za celý Moravskoslezský...

Vítkovice zbourají komín Strakáč, nepomohla ani snaha sdružení o záchranu

Komín zvaný Strakáč je vysoký 101 metrů.

Kostkovaný komín někdejší úpravny a spékárny rud takzvané Aglomerace v Ostravě-Vítkovicích zvaný Strakáč půjde k zemi....

VIDEO: V Ostravě odhalili sochu Věry Špinarové. Synovi se dílo nelíbí

David Moješčík ve svém ateliéru v Janovicích při pracích na soše Věry Špinarové.

Socha Věry Špinarové v životní velikosti, dokonce na centimetr přesně, stojí od úterý v ostravském Husově sadu. ...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz