Ostravské planetárium projde rekonstrukcí za 150 milionů korun

  7:12aktualizováno  7:12
Budova a zařízení ostravského planetária pomalu dosluhují. Patrné je to například na promítané noční obloze, kde už půl roku chybí Měsíc. Starý projektor se totiž pokazil a nejsou na něj náhradní díly. S technickými i dalšími problémy však bude zanedlouho konec. V červenci začne rekonstrukce za 149 milionů korun.

Technicky zastaralá budova planetária a hvězdárny se za 149 milionů korun promění téměř k nepoznání. Po opětovném uvedení do plného provozu v únoru 2014 bude ještě atraktivnější pro školáky, astronomy amatéry, ale i další návštěvníky. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Zařízení je součástí VŠB-Technické univerzity Ostrava. Ředitel Tomáš Gráf potvrdil, že důvodem přestavby, která vypukne 1. července a potrvá do konce února 2014, je špatný stav budovy i technického vybavení.

Planetárium Johanna Palisy v Ostravě

Hvězdárna a planetárium Johanna Palisy v Ostravě-Porubě je 3. největším planetáriem v Česku a jediným zařízením svého druhu v kraji. Jako jediné v zemi patří škole: Vysoké škole báňské – Technické univerzitě Ostrava. Stojí 32 let.

1979 Začala stavba planetária

1980 15. října začal zkušební provoz. Vybavení sestávalo jen ze 100 židlí a projekčního přístroje Planetárium RFP DP (tehdy nejmodernějšího v zemi).

1981 Planetárium se postupně vybavuje dalšími přístroji i nábytkem. Vznikají první pořady pro školáky.

1982 až 1984 Do planetária chodí školní exkurze. Speciální pořady pro děti doplňují prohlídky hvězdárny a promítání popularizačních filmů.

1985 1. května začal pravidelný provoz i pro veřejnost: ve středy a soboty. 

1991 – 2011 Program se rozšiřuje o přednášky pro astronomy amatéry i živé hudební pořady pro veřejnost. Ročně se tam vystřídá 50 až 55 tisíc lidí.

2012 1. 7. začne rozsáhlá rekonstrukce.

"Planetárium funguje už 32 let. V nevyhovujícím stavu jsou po takové době například elektrické rozvody v budově, nedostatečná je kanalizace a dosluhuje už i samotné vybavení," řekl Gráf.

Dodal, že návštěvníkům už delší čas nemohou promítnout žádné panorama a na noční obloze dokonce chybí Měsíc.

"Už půl roku nemůžeme promítat Měsíc. Starý německý projektor Měsíce se pokazil. Nejsou už na něj náhradní díly a jiný do staré sestavy vsadit nejde," vylíčil Gráf.

Rekonstrukce vyjde na 149 milionů

Situace se naštěstí brzy změní. Univerzita uspěla s projektem modernizace planetária pod názvem Vesmírná brána – moderní centrum komunikace vědy. Asi 22 milionů z celkové částky 149 milionů zaplatí stát, zbytek Evropská unie.

"Po rekonstrukci se změní budova a rozšíří program pro veřejnost. Pod stropem v novém proskleném vestibulu budou viset modely kosmických lodí, nabídneme lidem možnost vyzkoušet si různé experimenty," popsal Gráf s tím, že už na konci roku 2013 by rádi zahájili zkušební provoz ve zrekonstruované budově.

V pondělí krátce před půl dvanáctou navštívily Hvězdárnu a planetárium Johanna Palisy v Ostravě-Porubě téměř dvě stovky dětí. Mezi nimi žáci prvního stupně Základní školy ve Skřípově, školáci z Frýdku-Místku, ale i děti ze tří opavských mateřských škol.

Ti všichni se v pondělí vydali na závěrečný třídní výlet a před polednem se potkali v planetáriu. "Byl jsem tu poprvé. Bylo to dobré," ohodnotil zábavnou formu poučení o vesmíru a Zemi dvanáctiletý Pavel Koliba ze 7. Základní školy ve Frýdku-Místku.

Lidé o plánované opravě často vůbec neví

Poprvé navštívili ostravské planetárium i opavští předškoláci. "Byl jsem tu už loni. Pohádka se mi líbila," hlásil sedmiletý Mario Laci.

"Jezdíme sem na výlet každoročně s nejstaršími dětmi, které čeká nástup do školy," řekla učitelka předškoláků Renáta Veselá s tím, že netuší, jak to bude s rozlučkovým výletem příští rok. "Víme, že planetárium se zavírá," dodala.

"My sem jezdíme s dětmi co tři roky. Jsme rádi, že jsme to stihli. Až tady jsme zjistili, že planetárium se bude na delší dobu zavírat," dodala učitelka ze Skřípova Ivana Kaňáková.

Nejčtenější

Bylo to vysvobození pro všechny, plakal obžalovaný z vraždy ženy i tchyně

Rostislav Kotala (uprostřed) před zahájením soudního líčení, obžalovaný je z...

Velmi smutný příběh začal řešit Krajský soud v Ostravě. Dvaašedesátiletý Rostislav Kotala letos v dubnu podle obžaloby...

Mladý řidič vyjel do sněhu v letních gumách, zemřel po střetu s kamionem

Náraz osobní auto sešrotoval, řidič na místě zemřel. (11. prosince 2018)

Osmnáctiletý šofér BMW 318 zemřel ráno v Havířově. Na kluzké silnici náhle přejel do protisměru a srazil se s nákladním...

Chtěla drogy, sex si přála, tvrdí obžalovaný ze znásilnění na cyklostezce

Lubomír Varga (vpravo), obžalovaný ze znásilnění a loupeže, po příchodu do...

Krajský soud v Ostravě začal projednávat případ údajného znásilnění a loupeže na cyklostezce mezi Ostravou a...

Plzeň - Karviná 2:1, parádní půle, pak domácí polevili, ale výhru urvali

Plzeňský Roman Procházka (vlevo) se raduje ze svého gólu v utkání proti Karviné.

Plzeňští fotbalisté svůj velmi úspěšný podzim zakončili vítězstvím. V jediném nedělním utkání 19. kola Fortuna ligy to...

Ostrava - Olomouc 0:0, tuhý boj bez gólů, nejblíž byl domácí Stronati

Patrizio Stronati (vpravo) v bílém, v hlavičkovém souboji s Jakubem Yunisem.

Ostravští fotbalisté jdou minimálně do pondělí na třetí příčku ligové tabulky. V 19. kole totiž remizovali s Olomoucí...

Další z rubriky

O technické kroužky mají děti velký zájem. Na vybavení chybějí peníze

Studenti technických kroužků z Náchodska předvedli, jak fungují jejich roboti.

V nabídce kroužků v Moravskoslezském kraji se robotika či kybernetika objevují jen výjimečně, ačkoliv zájem je o ně...

Místo vítěze získá zchátralý zámek na Osoblažsku druhý účastník aukce

Dívčí Hrad. (26. listopadu 2015)

Vítěz aukce, prostřednictvím které před rokem stát prodával chátrající zámek v Dívčím Hradě na Bruntálsku, se majitelem...

Před vojáky jsme zakrývali erotické scény, líčí muž těžké začátky u kina

Josef Jermář téměř před půl stoletím spojil svůj život s kinem.

Brzy to bude půl století od chvíle, kdy Josef Jermář spojil svůj život s kinem. Po revoluci se stalo jakýmsi jeho...

Najdete na iDNES.cz