Technicky zastaralá budova planetária a hvězdárny se za 149 milionů korun promění téměř k nepoznání. Po opětovném uvedení do plného provozu v únoru 2014 bude ještě atraktivnější pro školáky, astronomy amatéry, ale i další návštěvníky. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Ostravské planetárium projde rekonstrukcí za 150 milionů korun

  • 2
Budova a zařízení ostravského planetária pomalu dosluhují. Patrné je to například na promítané noční obloze, kde už půl roku chybí Měsíc. Starý projektor se totiž pokazil a nejsou na něj náhradní díly. S technickými i dalšími problémy však bude zanedlouho konec. V červenci začne rekonstrukce za 149 milionů korun.

Zařízení je součástí VŠB-Technické univerzity Ostrava. Ředitel Tomáš Gráf potvrdil, že důvodem přestavby, která vypukne 1. července a potrvá do konce února 2014, je špatný stav budovy i technického vybavení.

Planetárium Johanna Palisy v Ostravě

Hvězdárna a planetárium Johanna Palisy v Ostravě-Porubě je 3. největším planetáriem v Česku a jediným zařízením svého druhu v kraji. Jako jediné v zemi patří škole: Vysoké škole báňské – Technické univerzitě Ostrava. Stojí 32 let.

1979 Začala stavba planetária

1980 15. října začal zkušební provoz. Vybavení sestávalo jen ze 100 židlí a projekčního přístroje Planetárium RFP DP (tehdy nejmodernějšího v zemi).

1981 Planetárium se postupně vybavuje dalšími přístroji i nábytkem. Vznikají první pořady pro školáky.

1982 až 1984 Do planetária chodí školní exkurze. Speciální pořady pro děti doplňují prohlídky hvězdárny a promítání popularizačních filmů.

1985 1. května začal pravidelný provoz i pro veřejnost: ve středy a soboty. 

1991 – 2011 Program se rozšiřuje o přednášky pro astronomy amatéry i živé hudební pořady pro veřejnost. Ročně se tam vystřídá 50 až 55 tisíc lidí.

2012 1. 7. začne rozsáhlá rekonstrukce.

"Planetárium funguje už 32 let. V nevyhovujícím stavu jsou po takové době například elektrické rozvody v budově, nedostatečná je kanalizace a dosluhuje už i samotné vybavení," řekl Gráf.

Dodal, že návštěvníkům už delší čas nemohou promítnout žádné panorama a na noční obloze dokonce chybí Měsíc.

"Už půl roku nemůžeme promítat Měsíc. Starý německý projektor Měsíce se pokazil. Nejsou už na něj náhradní díly a jiný do staré sestavy vsadit nejde," vylíčil Gráf.

Rekonstrukce vyjde na 149 milionů

Situace se naštěstí brzy změní. Univerzita uspěla s projektem modernizace planetária pod názvem Vesmírná brána – moderní centrum komunikace vědy. Asi 22 milionů z celkové částky 149 milionů zaplatí stát, zbytek Evropská unie.

"Po rekonstrukci se změní budova a rozšíří program pro veřejnost. Pod stropem v novém proskleném vestibulu budou viset modely kosmických lodí, nabídneme lidem možnost vyzkoušet si různé experimenty," popsal Gráf s tím, že už na konci roku 2013 by rádi zahájili zkušební provoz ve zrekonstruované budově.

V pondělí krátce před půl dvanáctou navštívily Hvězdárnu a planetárium Johanna Palisy v Ostravě-Porubě téměř dvě stovky dětí. Mezi nimi žáci prvního stupně Základní školy ve Skřípově, školáci z Frýdku-Místku, ale i děti ze tří opavských mateřských škol.

Ti všichni se v pondělí vydali na závěrečný třídní výlet a před polednem se potkali v planetáriu. "Byl jsem tu poprvé. Bylo to dobré," ohodnotil zábavnou formu poučení o vesmíru a Zemi dvanáctiletý Pavel Koliba ze 7. Základní školy ve Frýdku-Místku.

Lidé o plánované opravě často vůbec neví

Poprvé navštívili ostravské planetárium i opavští předškoláci. "Byl jsem tu už loni. Pohádka se mi líbila," hlásil sedmiletý Mario Laci.

"Jezdíme sem na výlet každoročně s nejstaršími dětmi, které čeká nástup do školy," řekla učitelka předškoláků Renáta Veselá s tím, že netuší, jak to bude s rozlučkovým výletem příští rok. "Víme, že planetárium se zavírá," dodala.

"My sem jezdíme s dětmi co tři roky. Jsme rádi, že jsme to stihli. Až tady jsme zjistili, že planetárium se bude na delší dobu zavírat," dodala učitelka ze Skřípova Ivana Kaňáková.