Nová liška Bystrouška při výrobě.

Nová liška Bystrouška při výrobě. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Liška Bystrouška je zpět na svém místě. Zatím je ale zahalená

  • 2
Bludné balvany v oboře pod hradem Hukvaldy na Frýdecko-Místecku už nejsou prázdné. V pondělí se tam vrátila liška Bystrouška. Přesněji replika bronzové sochy, která zmizela loni 27. května.

„Pachatel je neznámý, případ jsme proto v září odložili. Tím to pro nás ale nekončí. Pokud zjistíme informace o lišce, budeme pátrat dál. Zloděj způsobil škodu ve výši téměř 100 tisíc korun, za což mu hrozí až pět let vězení,“ říká mluvčí frýdecko-místecké policie Vlastimil Starzyk.

Návštěvníci obory i radní obce Hukvaldy si přáli obnovu památníku skladatele Leoše Janáčka - jeho kovové lišce totiž lidé přes půl století hladili konec ocasu pro štěstí.

Zástupci římskokatolické církve, která oboru vlastní, slíbili, že když se původní Bystrouška nenajde, postarají se o výrobu repliky.

To se také stalo. Lišku však vrátili do obory v nezvyklé tichosti. A zájemci mají smůlu i teď - až do pátku ji nespatří. Socha je zahalená a ohrazená, nikdo k ní nesmí. Biskupství ostravskoopavské nepovolilo focení instalace novinářům. A zveřejnit nechce ani vlastní snímky z pondělní akce. Proč tolik tajností?

„Bezpečnostní důvody. Nechtěli jsme, aby veřejnost věděla, jakým způsobem je liška Bystrouška připevněná k podstavci a jaká další opatření budou bránit zcizení,“ říká mluvčí biskupství Pavel Siuda.

Obnovení památníku včetně výroby sochy podle něj stálo 250 tisíc korun. Náklady by měla uhradit pojišťovna. Nové přístupové chodníky a další terénní úpravy kolem památníku za 214 tisíc korun zaplatí biskupství.

Lišku Bystroušku lidé poprvé uvidí v pátek dopoledne. „V 10 hodin zatroubí trubači na lesní rohy, po nich zazpívají děti z místní základní školy a pak sochu slavnostně odhalíme,“ uvedl Pavel Siuda.