Pohled do firmy firmě Mölnlycke Health Care Klinipro v Karviné.

Pohled do firmy firmě Mölnlycke Health Care Klinipro v Karviné. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Kolapsy zaměstnanců už by se neměly opakovat, slibuje firma z Karviné

  • 0
Nečekanou pozornost na sebe přitáhla v minulých dnech karvinská firma Mölnlycke Health Care Klinipro, ve které ženy kolabovaly z vyčerpání a horka. „Byla to ojedinělá událost. Stále zlepšujeme pracovní podmínky,“ říká generální ředitel firmy Emmanuel Chilaud.

Šéf odborů Emil Bug byl už tak naštvaný na vedení karvinské firmy Mölnlycke Health Care Klinipro, ve které zaměstnanci kolabovali z vedra a vyčerpání, že nedávno požádal o kontrolu pracovních podmínek hygieniky i inspektory práce.

Kontroloři byli ve firmě v pondělí a vedení slibuje, že podmínky zlepší tak, aby se situace neopakovala.

„Rok jsme upozorňovali na problémy. Jsem rád, že teď je vše na dobré cestě. Firma pořídila lehátko pro lidi, kterým je zle, v případě vysoké vlhkosti zvyšuje bezpečnostní přestávky na čtvrt hodiny a ještě letos zmodernizuje vzduchotechniku ve výrobní hale,“ líčí šéf odborové organizace Kovo, která hájí i místní členy švédské společnosti Mölnlycke.

Hlavně ženy, které vestoje kompletují sety pomůcek pro operační sály, měly v nedávných tropických dnech problém zvládnout pracovní nápor v hale, kde je sterilní prostředí s teplotou 21 až 24 stupňů Celsia, ale zvýšená vlhkost a mírný přetlak.

Švédská firma v Karviné

Od předminulého čtvrtka do minulé středy jich kvůli zdravotním potížím osm ukončilo směnu předčasně. První dvě vezli domů mistři. Další tři s kolapsovým stavem ale odvezla předminulý pátek záchranná služba do nemocnice. A do firmy jezdila sanitka ještě další tři dny.

„Je to i tím, že firma zvedá normy a zrychluje se pracovní tempo,“ míní pracovnice Jarmila Bielecká.

„Byla to mimořádná situace ovlivněná vysokými venkovními teplotami a zvýšenou vlhkostí vzduchu,“ oponuje generální ředitel firmy Emmanuel Chilaud.

A nesouhlasí s tím, že ženy kolabovaly. „Nikdo nezkolaboval a neupadl do bezvědomí. Jen u jedné pracovnice šlo podle lékařů o předkolapsový stav. Ostatním se udělalo nevolno. Důvody byly různé. Jedna žena přišla dehydrovaná už na směnu, další měla dechové potíže, třetí pracuje v kanceláři...“ vysvětluje.

To potvrzuje i vedoucí oddělení hygieny práce v Karviné Stanislav Galuszka. „I když případy vypadaly podobně, každá pracovnice měla jiné zdravotní obtíže,“ říká.

Hygienici při pondělní kontrole orientačně změřili teplotu v hale. Po předešlém doporučení si ale firma objednala u zdravotního ústavu certifikované hodnocení tepelné zátěže pracovníků. Odborníci změří teplotu a vlhkost prostředí, izolační vlastnosti oděvu i teplo, které lidé vydají při práci. A teprve z toho vyjdou jasné údaje o tom, zda a jak jsou lidé tepelně přetěžovaní.

Ředitel Emmanuel Chilaud s lehátkem pro zaměstnance, kterým se udělá nevolno. Novinka je ve firmě týden, dosud ale nebyla zapotřebí.

„Firma podle našich zjištění splňuje zákonné normy a předpisy. Ale přijala a přijímá další opatření ke zlepšení pracovních podmínek,“ dodal hygienik Galuszka.

Tvrdí to i generální ředitel. „Pracovní podmínky považujeme za velmi důležité. Za dvanáct let, co karvinská firma existuje, jsme do jejich zlepšení investovali už značné částky. A ještě letos necháme za pět milionů korun upravit klimatizaci tak, aby uměla vzduch nejen ochlazovat a čistit, ale také mnohem účinněji snižovat vlhkost,“ říká Chilaud.

Vlhkost se do haly dostává, když vzduchotechnika desetkrát za hodinu nasává vzduch zvenčí. „Potíže nám to působí hlavně v létě,“ vysvětlil.

Zvyšování norem podle něj souvisí s tím, že stále zjednodušují a také zkracují výrobní proces, takže pracovní tempo se lidem nezvyšuje.

„Podmínky v naší firmě jsou dobré. Důkazem je, že ročně odchází jen do pěti procent lidí. Když jsme minulý týden přijímali patnáct nových, vybírali jsme si z osmdesáti zájemců,“ dodal Chilaud.