Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Půjčovny kol, elektromobily. Řešíme chytré vize, říkají „chytrá města“

  20:05aktualizováno  20:05
Projekt chytrých měst, ke kterému se připojil Moravskoslezský kraj, Ostrava i Třinec, může usnadnit získávání evropských dotací a udělat z regionu oblast s čistším ovzduším. Zatím se ale jedná spíše o obecnou vizi, bez konkrétních kroků.

(ilustrační foto) | foto: Martin Veselý, MF DNES

Elektromobily, podpora cyklodopravy i kvality životního prostředí a lákání investorů. Všechny tyto úkoly se skrývají pod pojmem takzvaných Smart Cities a Smart regionu. O „chytrém konceptu“ besedují spolky a ministerstvo podepisuje smlouvy s městy. V praxi jde hlavně o spolupráci pro získávání prostředků z Evropské unie.

„Mimo jiného můžeme lépe získat finance na projekty zaměřené na snížení energetické náročnosti, udržitelnou dopravu, snižování emisí a podporu nových technologií. Městům pomáháme vytvořit žádosti tak, aby se potkaly s vypsanými dotačními tituly. Přizpůsobujeme i výzvy národního programu, aby na něj pasovaly některé projekty, které už jsou ve městech připravené,“ vysvětlil náměstek ministra životního prostředí Vladimír Smrž.

Koncept je ale zatím dost nekonkrétní. „Nemusí se vždy jednat o jednotlivé projekty, jde o přístup a sdílení myšlenek nebo technologií konceptu Smart Cities,“ nastínila náměstkyně ostravského primátora Kateřina Šebestová.

Ostrava zvažuje bikesharing - půjčovnu kol

Jednou z hlavních myšlenek projektu je podpořit takzvanou čistou dopravu. Lidé by tak mohli méně jezdit v autech a více využívat kola. Ta by si na jednom místě půjčili a na dalším vrátili.

„Takzvaný bikesharing zvažujeme. V Ostravě máme vytipovaných několik lokalit, kde by byly stojany s koly k zapůjčení. Na další místa se v současné době ptáme ještě pomocí dotazníku na webu. Následně vyhlásíme tendr na dodavatele, který navrhne celý systém ‚na klíč‘, tedy nejen způsob úhrady, aplikaci, ale také zabezpečení kol,“ popsala Šebestová.

Lidé v regionu ale na cykloturistiku nemusí být připraveni. „Cyklistika je jednou z nejmodernějších forem dopravy v rámci města, což lze vidět v Amsterdamu, Kodani, Londýně nebo Barceloně. Tady ale stále vládne názor, že auto je symbolem prestiže. Popravdě celý koncept Smart City tady v regionu může narážet na názorovou zastaralost a neotevřenost novým vizím,“ zmínila Anna Plošková z obecně prospěšné společnosti Čisté nebe, které besedu na téma chytrá města organizovalo.

Místo benzinu a dieselu elektřina s CNG

Ministerstvo v rámci chytré koncepce prosazuje elektromobily a vozy na CNG pohon. Dotace na jejich nákup by mělo vypsat na podzim. „Bude se jednat o výzvu z národního programu na 150 milionů korun, z nichž se dají pořídit stovky elektromobilů a vozů na CNG. Původně jsme do výzvy chtěli zařadit i fyzické osoby, ale po projednání bude výzva zkušební a bude určena pro města a obce. Umím si představit, že auta využijí třeba sociální služby měst na rozvoz jídel pro seniory. Mělo by jít o auta, která najedou co největší počet kilometrů, aby se emise uspořily,“ vysvětlil ministr Richard Brabec.

Pod projekt se po kraji a Ostravě nedávno podepsal i Třinec. Tam už využití našli. „Rozhodně to usnadňuje získat finance na rozvoj města. Vybudovali jsme železniční zastávku v centru, aby lidé nemuseli tolik využívat auta. Když všechno půjde dobře, tak bychom chtěli mít elektromobilní veřejnou dopravu už příští rok. Pomáhá nám to rozvinout služby, které budou nejen ekologické. Doufáme, že se nám tak i podaří udržet mladé lidi v našem městě, aby se nestěhovali jinam,“ popsala starostka Věra Palkovská.

Dalším bodem chytrých vizí je ekologický urbanismus, který má do měst začlenit ekologické principy. „Zadržování vody a vlhkosti ve městě je velice důležité a nemusí se to ani honosně nazývat ekologickým urbanismem. Velkým hitem ve světě jsou například zelené střechy. Tedy ploché, které pokrývá mech nebo jiná zeleň. Výborně to městům prospívá, ale u nás narážíme na předsudky. Zejména starší se obávají a dívají se na to s nedůvěrou, přestože jim vysvětlujeme, že se vlhka nebo zatékání obávat nemusí,“ zmínil ostravský architekt a urbanista Ondřej Vysloužil.

Moravskoslezský kraj smlouvu o chytrém konceptu podepsal před rokem jako první. „Projekt se může zdát příliš vizionářský, ale už teď Evropská unie nepodporuje auta s dieselovými motory. Takže čistá doprava bude do deseti let velice aktuální,“ uzavřel náměstek hejtmana Daniel Havlík.
Nejčtenější

V SPD chtějí odvolat vlastního poslance. Sepisují proti němu petici

Moravskoslezský lídr SPD Lubomír Volný chce švýcarizaci České republiky,...

Z hnutí Svoboda a přímá demokracie v Moravskoslezském kraji odcházejí členové. Kvůli hádkám. Tvrdí, že na vině je...

Rozmrzelý Baroš: Nejhorší sezona, řeknu to naplno, jsme prostě v ...

Kapitán Baníku Milan Baroš (v červeném) čelí přesile hráčů Liberce.

Soupeřovi fanoušci ho vřele vítali. „Mílan Baroš,“ skandovali. Ostravský útočník však po utkání 14. kola první ligy v...Za organizaci homosexuální prostituce mladistvých padlo šest obvinění

Obchodníci s lidmi

Kriminalisté obvinili šest mužů, kteří podle nich na několika místech v ČR, zejména v Praze a na Ostravsku,...

Nejhorší byly obrovské vlny, říká dobrodruh, který sjel Dunaj na kajaku

Zdeněk Lyčka po Dunaji uplaval 2 800 kilometrů.

Dobrodruh Zdeněk Lyčka z Frýdku-Místku mnohokrát ve Švédsku zvládl devadesátikilometrový Vasův běh na lyžích a má za...

Zpěvák a student Dan Bárta získal univerzitní cenu za výzkum vážek

Dan Bárta při přebírání ocenění Ostravské univerzity za výzkum vážek. (14....

Pět cen, z toho dvě akademikům a tři studentům, udělil rektor Ostravské univerzity Jan Lata na výroční akci školy,...Další z rubriky

Vliv kotlů na znečištění ovzduší roste. Podle výzkumů konkurují průmyslu

(Ilustrační snímek)

Mezi zdroji znečištění ovzduší jsou stále viditelnějším hráčem. Podíl domácích topenišť na vypouštění škodlivin roste a...

V druhé části průmyslové zóny v Krnově najdou práci dvě stovky lidí

Krnov nabízí další plochy průmyslové zóny Červený Dvůr.

Zhruba dvě stovky nových pracovních míst slibuje v Krnově čtveřice investorů, kteří chtějí podnikat v druhé části...

Za pokus o vraždu ze žárlivosti dostal podnikatel deset let vězení

Obžalovaný Mehmet Ölmez v jednací síni Krajského soudu v Ostravě. (12. října...

Krajský soud v Ostravě poslal na deset let do vězení tureckého podnikatele Mehmeta Ölmeze, který podle žalobce před...Najdete na iDNES.cz