Řezbář Jan Vitásek se svou sochou svatého Floriána, patrona hasičů. | foto: Jan Smekal, 5plus2.cz

Řezbář dokončuje šestimetrového patrona hasičů. Kmen vyrostl s hřebíky

  • 2
Šestimetrová socha svatého Floriána, patrona všech hasičů, bude už brzy zdobit první nádvoří zámku v Přibyslavi na Havlíčkobrodsku, ve kterém sídlí Centrum hasičského hnutí. Budoucí chloubu nádvoří ztvárnil řezbář Jan Vitásek z Nýdku na Frýdecko-Místecku.

Socha už má za sebou převoz z Nýdku do Přibyslavi. Momentálně na ní slezský umělec dolaďuje poslední detaily. Ustavena bude v nejbližší době. 

„Vybrušuju a čistím nápisy, kterých je na soše poměrně hodně. Tím ústředním je Bohu ke cti, bližnímu ku pomoci,“ popisuje Vitásek, který už v Přibyslavi dodělal brnění na prsou a na břiše.

„Socha ještě dostane tři nátěry. První hned, druhý za měsíc a třetí, s přísadami včelího vosku, příští rok. Socha se tak perfektně sžije s místním mikroklimatem,“ vysvětluje 59letý rodák z Hatě u Hlučína, kde se začal věnovat hasičství.

Patron hasičů

„Dobrovolným hasičem jsem celý život. Navíc dlouhá léta jsem působil jako profesionální hasič v Třineckých železárnách,“ vysvětluje Vitásek.

Nýdecký umělec je nadšený z reakcí lidí, kteří si chodí jeho dílo prohlížet.

„Dokonce už tady byli i žáci na exkurzi. Zajímalo je, odkud strom je, co je zač, kde byl pokácený a jak jsem sochu převezl. V Nýdku jsem odpovídal na jedinou otázku. Kiela to koštuje (kolik to stojí - pozn.red.),“ směje se Vitásek.

Řezbář z malé obce na pomezí česko-polských hranic je nadšený z toho, jak se k němu v Přibyslavi chovají.

„Jejich přístup a jednání jsou fantastické,“ doplňuje. Na soše svatého Floriána pracoval zhruba čtyři měsíce. Když vydlabával spodní otvor pro usazení, našel uvnitř kmene o průměru přes jeden metr devět zarostlých hřebíků.

„Ty tam musel někdo přibít před sto lety. Nebudu zdůrazňovat, že jsem přitom zničil řetěz a jedno dláto,“ povzdechl si Vitásek.