V kauze zahlazování přestupků za špatné parkování figuruje i současný primátor Frýdku-Místku Michal Pobucký.

V kauze zahlazování přestupků za špatné parkování figuruje i současný primátor Frýdku-Místku Michal Pobucký. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Řidiči s kamarádem na radnici pokutu ve Frýdku-Místku platit nemuseli

  • 7
S trochou nadsázky se dá říct, že chování vedení městské policie ve Frýdku-Místku připomínalo Orwellovu Farmu zvířat. Někteří řidiči si byli při vyřizování přestupků rovnější a končili bez pokuty.

Celou galerii kamarádských službiček představilo čtvrteční soudní líčení se zástupci frýdecko-místeckého magistrátu, včetně primátora, jeho bývalého náměstka a několika dalších obžalovaných.

Všichni dohromady stanuli před soudem kvůli zahlazování přestupků zjištěných městskou policií ve Frýdku-Místku.

Případ je projednáván společně s kauzou manipulace při zadávání veřejných zakázek. Několik obžalovaných totiž figuruje v obou procesech a na zahlazování přestupků se přišlo právě při vyhodnocování odposlechů zadaných kvůli ovlivňování výběrových řízení.

Příběh o "ušetřené" stokoruně

Oba případy spojují hlavně dva muži, ředitel frýdecko-místecké městské policie Milan Sněhota a Tomáš Musil, jednatel společnosti ABM Morava. Právě v její prospěch měly být ve druhém souzeném případě přidělovány městské zakázky.

Musil a Sněhota společně figurují také v jednom z mnoha souzených případů zahlazování pokut a přestupků zjištěných městskými policisty ve Frýdku-Místku.

"Zaměstnanec společnosti ABM Morava měl dostat pokutu ve výši 100 korun za špatné parkování. Sám přestupek uznal a chtěl zaplatit pokutu na místě. Tomáš Musil mu ale pokutu zaplatit zakázal s tím, že celou záležitost vyřeší jinak," popsal jeden ze souzených případů státní zástupce Ladislav Hradil.

"Tomáš Musil pak volal Milanu Sněhotovi, aby přestupek zahladil, to se také stalo," přidal podrobnosti případu "ušetřené" stokoruny státní zástupce.

Žadatelé o zahlazení přestupků se střídají, šéf strážníků zůstává

Z obžaloby, kterou státní zástupce při čtvrtečním jednání soudu četl, vyplývá jedno. Zatímco žadatelé o zahlazení přestupků se střídají, Milan Sněhota, ředitel frýdecko-místecké městské policie, zůstává.

Právě on dával svým podřízeným pokyny, aby přestupky zapsali do systému jako vyřešené, většinou "domluvou". A právě v tom spočívá jádro obžaloby.

"Nejde o nějaký systém služeb a protislužeb, nikde se neprokázalo jakékoliv protiplnění, že by někdo za vyřešení přestupku či neudělení pokuty platil," vysvětluje státní zástupce. "Problém obžalovaných spočívá v tom, že neproběhlo zákonem požadované řízení, při němž by se přestupek projednával."

Lidé, kteří se prohřešili hlavně parkováním na zákazech stání, například v pěší zóně, nebo nezaplacením parkovného na parkovišti s automatem, tak získávali oproti běžným smrtelníkům bez známostí na městském úřadě nemalou výhodu.

"Lístek za stěrač" dostal i místostarosta Třince

Jejich přestupky byly bez jakéhokoliv projednávání odškrtnuty. V jednom případě se dokonce do systému dostalo jméno zcela jiného řidiče, než který měl pokutu dostat.

"Kvůli špatnému parkování dostal 'lístek za stěrač' i místostarosta Třince Ivo Kantor. Ten se obrátil na zaměstnance třinecké radnice Patrika Žondora. A Žondor využil své známosti se zaměstnanci frýdecko-místeckého magistrátu a ve spolupráci s Milanem Sněhotou nechal do systému zapsat své jméno namísto jména třineckého místostarosty. Přestupek byl následně vyřešen domluvou," řekl státní zástupce s tím, že Ivo Kantor o jeho postupu podle všeho nevěděl.

Mezi obžalované se dostal také frýdecko-místecký primátor Michal Pobucký. Také kvůli parkování. Jednoho z řešených přestupků se totiž dopustil jednatel frýdecko-místeckého autosalonu Miroslav Bártek, který parkoval v pěší zóně.

Podnikatel podle obžaloby požádal o pomoc se zahlazením přestupku prostřednictvím řidiče frýdecko-místeckého magistrátu. Ten byl úspěšný, bez projednání byl přestupek zapsán jako projednaný domluvou, přestože se nic neprojednávalo.

O tomto postupu věděl i tehdejší náměstek primátora Michal Pobucký, tehdy zodpovědný za chod městské policie.

"Ředitel městské policie tehdy Pobuckého o způsobu vyřízení přestupku telefonicky informoval, ten proti tomuto nezákonnému jednání nic neudělal," vysvětlil státní zástupce důvod, proč se mezi obžalovanými objevil i současný primátor Frýdku-Místku. Pobucký nechtěl probíhající jednání komentovat.