Bohdan Volejníček a jeho oblíbený Stephen King.

Bohdan Volejníček a jeho oblíbený Stephen King. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Říkají mu BoboKing a je moravskoslezským Knihovníkem roku 2014

  • 1
Chtěl být námořníkem, stal se knihovníkem. Letos dokonce Bohdan Volejníček z Knihovny města Ostravy získal titul moravskoslezský Knihovník roku 2014.

„Zatím to vyhrávaly jenom ženy, jsem první muž,“ směje se Volejníček. Čtyřiačtyřicetiletý otec dvou synů se proslavil jako přednášející „sci-fista“, který doslova vydupal ze země ostravský sci-fiklub, a také jako veliký fanoušek amerického autora hororů Stephena Kinga. Lidé ho znají také pod přezdívkou BoboKing.

„Rodina mi celý život říkala Bobo,“ vysvětluje Volejníček. „Proč zrovna Stephen King? Když u nás začaly vycházet jeho první knížky, úplně mě nadchly. Kolegyně mi jednou podstrčila jeho knihu povídek, ať si ji přečtu. Nevěděl jsem, o co jde. Sedl jsem do tramvaje, začal jsem číst, a když jsem vystoupil na konečné jedenáctky, kde jsem tehdy bydlel, tak už jsem byl BoboKing. Během jízdy jsem si říkal: ‚To je génius!‘ I kdyby měl popsat, jak šel nakoupit, tak to napíše tak, že si to koupí miliony lidí.“

Bohdan Volejníček z Městské knihovny v Ostravě se stal nejlepším moravskoslezským knihovníkem roku 2014.

King ho fascinuje dodnes také tím, jaký je to pesimista - život je pro něj krutý a všechno končí špatně. „V tom je Kingovo kouzlo, dovede popsat věci tak, jak by v životě asi byly - nic není zadarmo, a když se má něco pokazit, tak se to pokazí,“ říká knihovník.

Jeho největší chloubou je dopis, který mu King poslal někdy v roce 1993. „Tehdy jsem z německého Brava sehnal adresu, poslal jsem mu dopis, že jsem jeho velkým fandou, a něco jsem po něm chtěl. Asi za půl roku mi přišla obrovská obálka z Ameriky přímo od něj s dopisem, který začínal slovy ‚Dear Bohdan Volejnicek‘. Odpověděl mi na všechno, co jsem chtěl vědět, plus mi poslal xeroxy článků, které mě zajímaly, a kartičku s podpisem. Běhal jsem po Ostravě a ukazoval jsem to všem, které jsem znal - prodejcům, nakladatelům. Všichni mi záviděli. Bylo to mých patnáct minut slávy,“ vzpomíná Volejníček.

Z protivné knihovnice měl malý Volejníček strach

Dnes už sice nečte všechno, co King vydá, ale jeho fandou zůstává. Nejraději má jeho román Tělo. Mimo to čte historické romány, detektivky, severské thrillery.

„Nedávno jsem dočetl knihu, kterou jsem chytl a nepustil ji pomalu ani v koupelně. Jmenovala se Ostende 1936 - Léto přátelství. Je to zbeletrizovaná historie pobytu židovského spisovatele Stefana Zweiga těsně před druhou světovou válkou v belgickém Ostende, kde se ukrýval před Hitlerem. Je to napsané až básnickým jazykem. Dva dny jsem nedělal nic jiného, jen jsem seděl a četl,“ vypravuje knihovník.

Když byl malý, miloval vzpomínky válečných pilotů. Četl o nich v knížkách z knihovny, kam ale nechodil rád kvůli protivné knihovnici, ze které měl strach. „Kvůli ní jsem četl čtyři knížky pořád dokola,“ směje se Volejníček. Proto také nikdy neměl svou vlastní průkazku - bál se o ni nerudnou knihovnici požádat.