Vrah připravil rodinu o dceru i dědečka. Policista jí pomáhá, ač nemusí

  • 12
Mimořádný případ, výjimečné sblížení. Policejní krizový intervent se přátelí s mužem z Raškovic na Frýdecko-Místecku, který vinou šíleného vraha přišel o dceru a tchána. Dokonce si i tykají.

To vůbec není obvyklé. Policejní krizový intervent pomáhá lidem po dopravní nehodě, kriminálním činu či jiném životním otřesu hodiny, maximálně dny. Pak se s nimi už nevidí.

Ne však Jan Syslo s Jiřím Vašků. Jejich první setkání totiž zamávalo se životy obou.

Raškovická hrůza

Vašků by pondělí 4. listopadu 2013 nejraději vymazal z historie. Učitel jeho dcery neunesl, že 17letá studentka neopětuje mužovu náklonnost. Vpadl do domu v Raškovicích na Frýdecko-Místecku, kde zastřelil dívku i jejího dědečka, babičku těžce zranil. Ušetřil jen její matku, ačkoliv po ní také vystřelil (více čtěte zde).

Vašků v tu chvíli byl na obecní přednášce. „S Honzou jsem se potkal v okamžiku, kdy jsem se částečně dozvěděl, co se stalo. Nejdříve jsem si totiž myslel, že nás jen vykradli. Začal jsem křičet, že když mi ten učitel vyvraždil rodinu, tak já jeho taky. Pěstmi jsem začal bít do dřevěného plotu,“ líčil Vašků.

Pro policejního interventa Sysla byl raškovický případ zcela mimořádný svým rozsahem. I emocemi. „V první chvíli nemělo cenu Jirku uklidňovat, pro výbuch emocí měl právo. Jen bylo důležité, aby si neublížil. Teprve později bylo nutné dostat Jirku i Šárku (manželku - pozn. red.) z místa činu jinam a do tepla,“ vzpomenul Syslo a přiznal, že ani on se neubránil slzám.

Policejní krizoví interventi

Tým policejních krizových interventů působí v Moravskoslezském kraji. Dvaadvacet speciálně vyškolených policistů mimo svou běžnou službu vyjíždí co nejrychleji do míst závažných trestných činů nebo jiných neštěstí.

Tam mají za úkol komunikovat s přeživšími, kteří například přišli o někoho blízkého. Ročně tak musejí zvládnout 360 až 400 událostí, tedy nejméně jednu denně.

Společně zvládli i další krizový okamžik asi hodinu poté, kdy bylo jisté, že nepřežil ani 73letý dědeček.

Také v následujících dnech byli oba muži v častém kontaktu. „Neuvěřitelně pomáhali i kamarádi, o vše potřebné se postarala obec, například nám zaplatila pohřeb. I v dnešní uspěchané době se ukázalo, že lidé umějí pomoci,“ konstatoval Vašků. A i když už vyšetřování dávno skončilo a soud poslal vraha na 27 let za mříže, muži se vídávají poměrně často (o verdiktu soudu čtěte zde).

„Kdykoliv se mi hlavou začnou honit černé myšlenky, tak Honzovi zavolám. Nikdy se nestalo, že by mě nevyslechl,“ popsal Vašků a prozradil, že mezi čtyřma očima řekne policistovi-kamarádovi mnohem více, než by prozradil jakémukoliv psychologovi.

Syslo nepovažuje zájem o jeho pomoc i více než rok a čtvrt po vraždách za nic obtěžujícího. „Naopak. Když třeba Raškovicemi projíždím na kole, vždy se u nich zastavím,“ potvrdil 39letý muž, který u policie slouží devatenáct let.

V současnosti pracuje jako vyšetřovatel obecné kriminality ve Frýdku-Místku. A k tomu od roku 2010 působí jako krizový intervent.

Jak zvládnout tragédii? Čas vše nezahojí, ale žít se musí

Rozhovor s policejními interventkami

Syslo lidem sděluje zprávy, které nikdo v životě nechce slyšet. Vidí bolest duše, slyší pláč i křik. Jak se říká, raději celý život rubat uhlí, než muset lidem říkat, že přišli o někoho milovaného. „Je to jistě náročná práce. A jak si čistím hlavu? Rodinou a sportem. Endorfiny dělají zázraky,“ popsal Syslo a dodal, že nejčastěji plave, jezdí na kole nebo chodí na hory.

Koordinátorka moravskoslezských policejních interventů Zuzana Baranová upozornila, že obvykle k pozůstalým vyjíždějí policejní psychologové. „Ti však mají i jiné úkoly. Proto máme tým interventů, kteří mimo svou běžnou službu ještě takto moc pomáhají,“ vysvětlila.