Čelní fasáda je lehce "ohnutá".

Čelní fasáda je lehce "ohnutá". | foto: Petr Soukup

Pro svůj dům hledali inspiraci na Madagaskaru. Zářivé barvy mu sluší

  • 31
V nádherném předhůří Beskyd našla čtyřčlenná rodina rovinatý pozemek s výhledem na panorama hor. Majitelé nechtěli katalogový domek, ale ani zbytečně moderní stavbu. Po návštěvě Madagaskaru měli zcela jinou představu: příjemný letní dům, kde barvy a světlo budou hrát hlavní roli.

Kraj nedaleko Frýdku-Místku je díky přehradní nádrži Olešná, akvaparku i hotelům již desítky let vyhledávanou rekreační oblastí. Stojí tu však i řada rodinných domů na rozparcelovaných pozemcích.

"Oblast lze označit za rekreační urbanismus, vyjádřený zcela různorodou roztroušenou architekturou," popisuje architekt Pavel Lazarov ze studia Fandament Architects, který je autorem projektu.

Rodina měla představu úměrně velkého domu, bez přehnaných požadavků na prostor, byť by to pozemek o výměře 1 250 m2 dovoloval. Výsledkem debat o hmotovém řešení a skutečných potřebách majitelů se stala stavba, kde první podlaží tvoří "podstavec" prořízlý jednotlivými pokoji a odsazená hmota druhého patra.

Horní hmota druhého podlaží je odsazená.

"Ohnutí čelní fasády reflektuje přilehlou přehradní nádrž a doširoka vítá každého hosta," říká architekt Lazarov. Aby majitelé měli dostatek i soukromého venkovního prostoru, vznikl "venkovní pokoj", terasa bez střechy.

Vzpomínky na Madagaskar se odrazily i v použitých materiálech a barvách: jasně bílý základ, západní červený cedr na obklad v druhém plánu, kamenná stěna s motivem slunce a tyrkysový kubus.

Soukromí a pohodlí pro všechny

Architekti dbali především na to, aby měl každý člen rodiny své soukromí a zároveň snížili na minimum náklady na vytápění.

Pokoje jsou proto orientovány na jižní stranu, zázemí naopak k severu. Podařilo se tak minimalizovat rozvody médií.

Opticky zde navíc "topí" dřevěná průmyslová mozaika z tropického dřeva merbau, jeho teplá barva koresponduje v horním podlaží s obkladem stropu. I zde byl použitý červený cedr.

"Osu domu spojující hlavní vstup a obývací pokoj zakončuje dominantní krb. Těžištěm domu se tak stává právě obývací pokoj, kde navazuje jídelna s částečně oddělenou kuchyní a venkovní terasa, která se díky jasnému vymezení stává dalším pokojem," vysvětluje Pavel Lazarov.

Patro spojené schodištěm slouží jako pracovna majitele domu a ložnice rodičů.

Výrazné barvy v kombinaci s bílou připomínají rodině návštěvu Madagaskaru.

Pracovní desky z masivu příjemně kontrastují se sklem použitým na obklad mezi skříňkami.

Jednoduché konstrukční řešení a použitá technologie výstavby (systém Velox) přispěly k relativně nízkým investičním nákladům a krátké době výstavby. Ta byla pouhý rok.

I když dům není podsklepený,  podkladní betonová deska je uložená na vrstvě zhutněného štěrkopísku (základová spára je v nezámrzné hloubce jednoho metru pod upraveným terénem), je roční doba pro stavbu takto velkého rodinného domu velmi přijatelná.

Technické údaje

Výměra pozemku: 1 250 m2
Zastavěná plocha celkem: 289,9 m2, z toho vlastní dům 184,5 m2, terasa 69,1 m2
kryté stání a vstup 36,3 m2
Užitková plocha celkem: 252,3 m2 , z toho: 1.NP 153,8 m2, 2.NP 36,3 m2 terasa 48,0 m2 kryté stání 14,2 m2
Obestavěný prostor: 923,8 m3

Rodinný dům o dvou nadzemních podlažích, nepodsklepený s terasou-atriem a se zastřešeným stáním pro jedno osobní auto. Část 1.NP je kryta rovnou střechou. 2.NP je zastřešeno pultovou střechou o sklonu 9,5 stupně.

Svislé konstrukce: obvodové zdivo tl. 370 mm a vnitřní nosné zdivo tl. 220 mm sendvičový systém Velox, příčky tl. 100 a 150 mm tvárnice Ytong.
Schodiště: jednoramenné přímočaré z železobetonu, stupnice obložené dřevěnými deskami tl. 30 mm z dubového masivu.
Vytápění: podlahové topení, plynový kotel
Obvodový plášť: kombinace bílé a modré omítky; cedrový dřevěný obklad
Střecha: plochá – fóliová s kačírkem, vnitřní vpusti; pultová - plechová
Okna: dřevěná eurookna
Autor: Fandament Architects s.r.o.

Velkými okny lze vyjít přímo na terasu.