Lukrecius Chang vede v Bohumíně-Pudlově lekce tance, zájem je veliký.

Lukrecius Chang vede v Bohumíně-Pudlově lekce tance, zájem je veliký. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Romský raper učí děti, proč se snažit o úspěch. Školáci ho obdivují

  • 163
Mohly by se poflakovat venku a nic nedělat. Ale jim se líbí, když můžou tancovat a rapovat. Dětem ze Základní školy T. G. Masaryka v Bohumíně-Pudlově se nově věnuje romský raper Lukrecius Chang. Každý týden za nimi přichází do školy a po vyučování spolu nacvičují sestavu, kterou v dubnu předvedou na školní akademii.

Opakuj: Lásko má, jediná, seš tak nevinná, rapuje osmadvacetiletý Lukrecius z Karviné. Desetiletý Saša ho bere za slovo, přitom gestikuluje jako dospělý raper. Jeho přibližně stejně staré spolužačky se nadšeně přidávají. "Budeme tancovat?" ptá se Saša. "Jasně," odpovídá Lukrecius a děti vypísknou nadšením. Mají ho rády, poslouchají, o čem jim vypráví, respektují ho a on je zase chválí, jak jim to rapování pěkně jde.

Kdo je Lukrecius Chang

  • Jeho pravé jméno je Lukrecius Kišš, je mu 28 let a pochází z Karviné. Pracuje jako asistent prevence kriminality u Městské policie Karviná.
  • Od dětství miloval tanec a kickbox. Líbilo se mu, jak tancoval Michael Jackson, rád napodoboval jeho taneční pohyby. Dnes má za sebou řadu vystoupení, například v Dobrém ránu České televize nebo v Noci s Andělem.
  • Lukrecius Kišš, přezdívaný Chang, vydal vlastní album s názvem Jedinečný. Loni se zapojil do mezinárodního projektu Romský mentor, který má u nás na starosti sdružení Romea.
  • Lukrecius působí jako mentor v Základní škole T. G. Masaryka v Bohumíně. Zdejší žáky ze sociokulturně znevýhodněného prostředí učí rapovat, tancovat a jak se bránit.

Jsme v základní škole, která sídlí v nepříliš prestižní bohumínské lokalitě, říká se jí Pudlov. Tátové mnoha zdejších žáků jsou buď ve vězení, anebo nemají práci, tak sedí doma a pobírají sociální dávky.

"Děti to vidí a napadá je, proč by se v životě snažily, když je jasné, že žádnou práci nikdy neseženou a stejně jako jejich rodiče budou na dávkách," říká ředitelka Základní školy T. G. Masaryka Jarmila Horová.

Saša? Z něj bude hvězda

 Takový přístup dětí se jí ani trochu nelíbí, proto školu přihlásila do mezinárodního projektu Romský mentor. Co je jeho cílem? Do vybraných škol přicházejí Romové, kteří něco dokázali - mají práci, jsou úspěšní a dětem můžou říci: "Já jsem to dokázal, ty můžeš taky, když budeš chtít."

Osmadvacetiletý Karviňák Lukrecius Kišš, který si říká Chang, je jedním z nich. Učí děti rapovat, tancovat, s těmi staršími cvičí a učí je základy sebeobrany. Vypráví jim o tom, co dělá a že pracuje jako asistent prevence kriminality.

"S dětmi začal cvičit poslední týden v lednu. Jindy je plná třída žáků, naposledy jich tu bylo pětadvacet, jenže teď jsou nemocní, tak jich přišlo méně," vysvětluje Jarmila Horová.

Děti poskakují po třídě, snaží se napodobit staršího Lukrecia. Snad nejvíc ze všech to baví Sašu. Hudba s ním cuká ze strany na stranu. Lukrecius o něm s oblibou říká, že z něj bude hvězda. Ostatním tleská a říká jim "děti moje". Brzy se do rytmu pohupuje také ředitelka školy. "Je to nakažlivé," směje se Jarmila Horová, "za chvilku budu rapovat i já."

Důležitou prověrkou bude školní akademie

Písnička dozní a mentor zavelí: "Teď to zkusíme bez hudby." Saša se culí, ví, že bez doprovodu mu to ještě nejde.

Romské rapování

Ale Lukrecius ho nenechá bezradně stát, právě naopak. Pomáhá mu správně vyslovovat slova a pak vyzve také ostatní děti, aby se přidaly.

Jedenáctého dubna se všichni sejdou na školní akademii, kde předvedou, co se naučili. "Musí se na ni připravit. Lukrecius slíbil, že až se děti naučí píseň nazpaměť, nahraje ji s nimi ve studiu, aby pak obletěla celou republiku. Děcka jsou z toho u vytržení. Teď to pletou, ale my je budeme mít rádi, i když to nebudou umět. Hlavně ať sem chodí," usmívá se ředitelka školy.

Všechny volnočasové aktivity s Lukreciem potrvají až do konce června. Děti se s ním sejdou celkem šestnáctkrát. Do projektu, který má v Česku na starosti sdružení Romea, se zapojilo osm českých škol. V Moravskoslezském kraji jsou dvě z nich - v Bohumíně a na Ostravsku, kde na děti působí zas někdo jiný.

Lukrecius Chang pracuje jako romský mentor poprvé a moc ho to baví. "Děcka mi píšou po Facebooku, že se těší na další hodinu. Mají radost, to je vidět. A jsou super. Padli jsme si do noty. Kdyby projekt pokračoval, moc rád bych s nimi zase pracoval," říká tanečník z Karviné.