Klinická smrt Hotelu Palace snad končí. Pokročilé stavební práce tomu...

Klinická smrt Hotelu Palace snad končí. Pokročilé stavební práce tomu nasvědčují. (29. února 2016) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Palace, Ostravica i skelet. Roste naděje na vzkříšení „vředů“ Ostravy

  • 16
Ostravica-Textilia. Jatka. Hotel Palace... Ačkoli jde o historické budovy v centru Ostravy, které patří mezi chráněné památky nebo stojí v památkové zóně, jsou už dlouho prázdné a některé zchátraly tak, že jim hrozí zánik. Jaký bude jejich další osud?

Osobnosti, které v nedávné anketě MF DNES nastínily svou vizi rozvoje Ostravy, se sice lišily v pohledu na priority dalšího směřování, ale shodly se v jednom. Přejí si, aby co nejdříve zmizely „vředy“, které hyzdí tvář města.

Ostravanům v posledních letech vadil asi nejvíc neslavný osud tří chátrajících historických komplexů: Ostravici-Textilie, Hotelu Palace a městských jatek. Kromě toho je rozčiloval rozestavěný betonový skelet vedle krajského úřadu.

Jaký osud tyto největší „vředy“ čeká? Po letech slibů a marných nadějí se zdá, že šance na jejich vzkříšení jsou stále reálnější a rostou. Nejdál je zatím projekt, který vrátí život do části bývalého hotelu.

Kampus zve na prohlídku pokojů

Komplex bývalého Hotelu Palace sestávající z pěti budov chátral řadu let. Minulí vlastníci s ním měli různé plány - od rekonstrukce až po výstavbu zcela nového hotelu, které by ovšem předcházela demolice. Povolení už vlastník měl. Protesty Ostravanů by ho nezastavily. Ale ekonomická krize ano.

Novým vlastníkem je šestým rokem společnost Sedm stromů. I ta nakonec ustoupila od původního záměru velkorysé přestavby, protože nezískala takovou dotaci, jakou potřebovala. Nicméně slib, že bývalý hotel, nebo alespoň jeho část, přebuduje na studentský Kampus Palace, firma dodržela. Alespoň tomu vše nasvědčuje.

Nový život Hotelu Palace

„Při pohledu zvenčí se zatím bývalý hotel moc nezměnil. Lidé mohou vidět ze Smetanova náměstí pouze nová plastová okna ve dvou budovách bývalé Pošty a Opery. Ale už do konce dubna budou nové i fasády. A uvnitř pokračuje čilý stavební ruch. Vznikají tam nové studentské pokoje i prostory pro restauraci a menší provozovny služeb. Smlouvu už jsme podepsali například s cukrárnou Sladký časy,“ líčí dění v hotelu koordinátorka projektu Kampus Palace Marie Škrlová.

O tom, že nemluví do větru, se bude moci každý přesvědčit už 31. března, kdy se v kampusu bude konat den otevřených dveří. Lidé uvidí tři vzorové pokoje. A nejen to. Už 15. března spustí firma na internetu závazný rezervační systém pro zájemce o bydlení.

„Připravujeme 112 pokojů s 208 lůžky. Pokoje jsou jedno - až třílůžkové. Ceny ubytování finalizujeme, ale většinou se budou pohybovat asi od 2 500 do 4 500 korun. Je možné, že cena v třílůžkových pokojích půjde ještě níž,“ dodala Škrlová. První zájemci se podle ní budou moci ubytovat v nových prostorách už o letošních letních prázdninách - kampus se má totiž otevřít 1. července. Plný provoz začne v září.

Do skeletu se na konci března vrátí dělníci

Stejně jako v případě Hotelu Palace, také plány s železobetonovým monstrem vedle krajského úřadu, které hyzdí příjezdovou cestu do centra Ostravy už 30 let, se mnohokrát změnily. Teď se ale zdá, že konečně dozrál čas k dostavbě skeletu, který je nevzhlednou památkou na plánovanou výstavbu sídla komunistické strany z konce 80. let.

Firma Red House Development už v roce 2008 koupila za 53 milionů korun od města pozemky v ulici 28. října - s podmínkou, že že skelet šestipatrové budovy zbourá nebo dostaví do pěti let. Termín z různých důvodů nedodržela a neustále žádala město o odklad. Naposledy loni. Podle posledního dodatku ke smlouvě teď musí firma dodržet termíny, jinak jí hrozí velké sankce.

Betonový skelet v Ostravě.

Do 31. března 2016 musí firma zahájit, přesněji obnovit, stavební práce. Do 31. prosince 2016 musí mít skelet střechu, okna, dveře i fasádu. A do 31. prosince 2017 musí být hotový celý polyfunkční dům.

„Uvedené termíny platí a my je dodržíme,“ slibuje jednatelka Red House Development Sylvie Pyszková s tím, že stavební dělníci nastoupí koncem března.

„Začnou demolicí nezbytné části - horní stropní desky. Pak budou pokračovat přípravné stavební práce,“ upřesnila Pyszková.

Firma chce ze skeletu vybudovat polyfunkční dům s kancelářemi, byty, obchody a službami včetně restaurace. První nájemníci by se tam mohli stěhovat v roce 2018.

Nad jatky visí otazníky. Vykoupí je město?

Velké plány mají současní či potenciální vlastníci i s dalšími chátrajícími historickými budovami. Ale zatím zůstává jen u představ.

Velmi nejasný je osud památkově chráněných, ale zdevastovaných městských jatek. O jejich záchranu se řadu let pokoušelo město. Jednání s firmou Bauhaus o jejich koupi ale nevedla k úspěchu. Podaří se obchod dojednat současným radním?

Zchátralá jatka v Ostravě.

„Zájem města na záchraně bývalých jatek trvá. Dohodli jsme se ale s firmou Bauhaus, že nyní nebude ani jedna strana situaci komentovat,“ řekl radní Ostravy Lukáš Semerák (hnutí Ostravak), který byl dříve a je i dnes prostředníkem pro jednání. Pokud si město s firmou Bauhaus nakonec plácne, koupí i bývalou prodejnu vedle jatek - taková totiž byla a je podmínka firmy. Asi dvacet let stará prodejna by se mohla stát třeba novým sídlem městské Galerie Plato. Té letos končí nájemní smlouva v Dolní oblasti Vítkovic.

Velké plány měl a stále má i současný vlastník komplexu budov, ve kterém ještě před šestnácti lety fungoval obchodní dům Ostravica-Textilia. Tvrdí, že do záchovných prací už vložil asi čtyři miliony korun a měsíčně vynakládá na údržbu dalších až 300 tisíc. Už příští rok, nejpozději přespříští, by rád začal také s rekonstrukcí. Ta by ale měla být postupná a minimalistická.

Ať se v Ostravici vyřádí mladá generace umělců

„Starší generace mají k Ostravici vztah, mladší si ho musí teprve vytvořit. Naše vize je: Změnit bývalý obchodní dům v centrum pro mladé. Přilákat tam a nechat vyřádit v tom dobrém slova smyslu mladou generaci umělců, bohémů a intelektuálů, “ líčí koordinátor projektu Ostravica 2020 Daniel Zeman.

Ostravica by podle něj měla být multikulturním centrem: sídlem studií, kaváren, alternativních galerií a dalších aktivit. Místem otevřeným, přátelským a zábavným.

Někdejší módní dům Ostravica-Textilia se má přeměnit na centrum mladých umělců. (29. února 2016)

„Kromě centrálního schodiště, které zrestaurujeme do původní podoby, budou další prostory v loftovém stylu, což bude pro mladé atraktivní a pro nás cenově dostupné,“ nastínil zástupce vlastníka Zeman s tím, že pro svůj cíl chtějí získat podporu Ostravanů, spolupráci města, ale také finanční podporu.

I když je projekt na samém začátku, Zeman věří, že už za pár let si lidé v Ostravici opět dají chlebíček a vše bude hotovo v roce 2020.

„Kdybyste se mě před deseti lety ptali, jestli může Janáčkova filharmonie hrát v Mnichově s Annou Netrebko a Jonasem Kaufmannem pro deset tisíc lidí, řekl bych ne. Ale stalo se. I díky tomu dnes nevidím Ostravicu jako rozbořený dům, ale vidím legendární místo a jeho genius loci. A jsem si jistý, že opět bude centrem nového života,“ ujišťuje Zeman.