Ostrava děkovala Rottrové. Zpěvačka v rodném městě převzala ocenění

  18:12aktualizováno  18:12
Věčně usměvavá, energií zářící Marie Rottrová ve středu na ostravské radnici převzala vyznamenání za umělecký přínos městu. Přestože žije v Praze, na Ostravu nemůže zapomenout, považuje ji pro svůj osobní i profesní život za rozhodující místo.

Marie Rottrová s cenou za umělecký přínos Ostravě (24. října 2012) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

"Už od včerejška se mi toho v hlavě honilo tolik. Vybavilo se mi celé mé účinkování v Ostravě. Prožila jsme v ní většinu kariéry. Jsou to pro mne nezapomenutelné chvíle, krásné koncerty, natáčení v rozhlase, v televizi, vystupování na výstavišti Černá louka, všechno. Bylo to krásný období," uvedla zpěvačka v okamžiku, kdy se s delegací představila novinářům v primátorském salonku.

Samotné vyznamenání ji trochu zaskočilo. "Ocenění mě překvapilo, já si myslím, že si to ani nezasloužím. Taková cena se dává jiným lidem, než jsou zpěváci populární hudby, ale moc mě to potěšilo a vážím si toho," uvedla zpěvačka nedlouho po slavnostní chvíli.

Rottrová na rodný Hrušov nezapomíná

Marie Rottrová se loni rozhodla zanechat své profesionální kariéry a v současnosti zpívá jen výjimečně u mimořádných akcí. Jednou z nich byl například letní charitativní koncert v Ostravě-Hrušově pro místní kostel postižený povodněmi.

"Můj otec tady léta působil jako varhaník, tady jsem zažívala své první hudební dojmy. Nikdy jsem si nedokázala představit, že tady jednou budu zpívat populární písně. Jen mě mrzí, že už nestojí můj rodný dům, který jsem měla tak ráda. Hrušov byl za mého mládí výstavní čtvrtí. Dnes se jí už vůbec nepodobá," posteskla si zpěvačka.

Na Ostravu svého mládí zavzpomínala Marie Rottrová i v seriálu MF DNES a iDNES.cz Ostravské stopy (přečtěte si zde).

Zpěvačka cenu umístí vedle platinových a zlatých desek

Copak se bude dít dál s jejím oceněním? "Cenu umístím na zeď, kterou jsme nedávno udělali v mé pracovně. Tam jsou všechny ty zlaté a platinové desky," dodala.

Ocenění zpěvačka získala za mimořádný umělecký přínos pro město Ostravu a jako projev uznání a úcty k ukončení její aktivní umělecké dráhy. Podle zastupitelů, kteří cenu udělili, Ostrava Marii Rottrovou vždy podporovala a stála po boku její umělecké dráhy.

Ocenění získala společně se sbormistrem Lumírem Pivovarským a s letos zesnulou Dolores Šavrdovou, za kterou jej převzal její syn Lubomír Vasilov (o Dolores Šavrdové více zde).

Oceněné osobnosti Ostravy

Dolores Šavrdová

Za zesnulou Dolores Šavrdovou převzal Cenu města Ostravy její syn Lubomír

Za zesnulou Dolores Šavrdovou převzal cenu syn Lubomír Vasilov.

Ocenění dostala In memoriam. Byla manželkou jednoho z nejznámějších ostravských disidentů, spisovatele, politického vězně a signatáře Charty 77 Jaromíra Šavrdy, který zemřel na následky opakovaného věznění v roce 1988.

Disidentka a signatářka Charty Dolores Šavrdová (1931-2012) patří mezi nejvýznamnější ostravské osobnosti protikomunistického odboje. Oceněna byla za celoživotní hrdinství a zásluhy o budování svobody a demokracie. Cenu převzal syn Lubomír Vasilov.

Lumír Pivovarský

Cenu města Ostravy převzal i sbormistr Lumír Pivovarský. (24. října 2012)

Sbormistr a umělecký vedoucí pěveckého sboru Chorus Ostrava při Ekonomické fakultě VŠB TU Ostrava byl dlouholetým univerzitním profesorem na katedře hudební výchovy Ostravské univerzity, kde vyučoval zejména sborové dirigování. V roce 1966 založil vysokoškolský pěvecký sbor, který vedl 42 let a dosáhl s ním uměleckých úspěchů u nás i v zahraničí. Oceněn byl za celoživotní umělecký přínos pro Ostravu a za dosažení významných úspěchů v oblasti výchovy ostravské mládeže.

Marie Rottrová převzala ocenění za umělecký přínos Ostravě.

Marie Rottrová
Česká populární zpěvačka. Rodačka z Ostravy-Hrušova se po bohaté kariéře rozhodla ukončit svou profesionální dráhu. Jedním z posledních koncertů bylo charitativní vystoupení na podporu kostela v Hrušově letos v létě.

Vztah s Ostravou je pro Marii Rottrovou osudový, vyrůstala v ní a začala tady svou pěveckou dráhu. Až do roku 1985 se z ní odmítala přestěhovat. Loni, když se rozhodla skončit, vyprodala největší haly.Nejčtenější

Nejraději znovu a lépe. Socha Špinarové čelí kritice odborníků i veřejnosti

Socha Věry Špinarové byla odhalena v Husově sadu v centru Ostravy. (17. 10....

K soše zpěvačky Věry Špinarové míří jeden kritický komentář za druhým. Velké části veřejnosti i odborníkům se nelíbí...

Zůstane huť bez proudu? Ústup Mittalu z Ostravy připomíná taktiku spálené země

Pohled na závod ArcelorMittal v Ostravě-Kunčicích.

Pozvolné odpoutávání společnosti ArcelorMittal od ostravské hutě připomíná ty nejdrsnější pohádky bratří Grimmů, kde se...Tušil jsem, že bude velmi kontroverzní, říká autor sochy Špinarové

David Moješčík ve svém ateliéru v Janovicích při pracích na soše Věry Špinarové.

Vtípky, petice, výzvy k předělání. Ostravská socha Věry Špinarové od veřejnosti zatím sklízí zejména kritické ohlasy....

Do střechy vozu s pražskou značkou někdo v Ostravě zasekl krumpáč

Podnikateli z Ostravy někdo zasekl do střechy luxusního vozu krumpáč.

Nepříjemné překvapení čekalo v neděli odpoledne na podnikatele Michala Kubíčka z Ostravy. Do střechy jeho luxusního...

Sparta je novým lídrem, Vary střílely v Pardubicích, slaví i Plzeň

Hokejisté pražské Sparty porazili brněnskou Kometu.

Hokejová Tipsport extraliga má nového lídra. Je jím pražská Sparta, která na vlastním ledě před 15 tisíci fanoušky...

Další z rubriky

Žena se po rozsudku za vraždu zhroutila, nakonec plivla na obhájkyni

Žena známého bodla nožem do hrudníku

Krajský soud v Ostravě poslal na 13 let do vězení osmadvacetiletou Martu Leškovou. Uznal ji vinnou z vraždy. Lešková...

Jít do vyššího vedení, Baník by nevěděl, co má dělat, mrzelo Gubu

Ostravský Martin Šindelář (vlevo) v souboji s Dávidem Gubou z Karviné

Poprvé nastoupil v základní sestavě. A dal první gól za fotbalovou Karvinou. Dávid Guba v utkání proti Baníku Ostrava...

VIDEO: Zase klape. Šikovný stolař opravil stoletý rodinný vodní mlýn

Kolo vodního mlýna díky šikovným rukám majitele zase klape.

Malý vodní mlýn je přes sto let rodinným klenotem v Bohumíně Záblatí. U domu, který obývá Pavel Blejchař s manželkou...

Jak probíhala stavba rodinného domu na klíč pro čtyřčlennou rodinu?
Jak probíhala stavba rodinného domu na klíč pro čtyřčlennou rodinu?

Čtyřčlenná rodina pana Nového toužila vyměnit byt v panelovém domě za vlastní rodinný dům se zahradou. Sen si mohla splnit, když si jeho manželka našla po mateřské dobře placenou práci, a finanční rozpočet rodiny se tak zvýšil. Stavba rodinného domu na klíč mohla začít.

Najdete na iDNES.cz