Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rozhodnutí bitvy o lukrativní parkoviště v Ostravě se odkládá

  10:02aktualizováno  10:02
Řidiče to potěší. U muzea v centru Ostravy mohou dál parkovat zadarmo. Radní města v úterý nerozhodli, kdo by měl parkoviště provozovat. Na poslední chvíli stopli netransparentní způsob výběru nájemce. Obvod to vítá, ale město tratí další peníze.

O provozování parkoviště v centru Ostravy se bojuje. | foto: Josef Gabzdyl, iDNES.cz

Je za tím náhoda, hloupost ostravských úředníků nebo komunálních politiků, či naopak vychytralost vedená osobními zájmy a třeba i prospěchem?

To asi nikdo neprokáže. Ale nejspíš jedině tak si lze vysvětlit podivné okolnosti, které provázejí snahu magistrátu "potichu" pronajmout lukrativní parkoviště v centru města. Nového nájemce měli radní vybrat včera. Nestalo se tak. Proč?

"Rada materiál odložila a rozhodla, že znovu vyhlásí záměr pronájmu parkoviště. Je možné, že se přihlásí víc zájemců," vysvětlila mluvčí města Andrea Vojkovská.

Pozemek, na kterém jiní vydělali miliony

Pozemek mezi ulicemi Pivovarskou, Velkou a Muzejní v centru Ostravy si v roce 2006 koupila od města za 35,3 milionu firma HB Reavis s tím, že tam postaví obchodní centrum.

Nepostavila a letos ho prodala městu zpátky za stejnou cenu. Nedostala ani pokutu za nesplnění smlouvy, léta tam přitom vybírala parkovné.

Město tak prodělalo až 20 milionů korun a stále tratí dál. Firmy nabízely měsíční nájemné od 120 do 160 tisíc. Garáže Ostrava tam vybíraly průměrně 350 tisíc korun měsíčně.

Podotkla, že do vybrání nového provozovatele mohou řidiči na městském pozemku v centru města stát bezplatně. I několik týdnů.

"Město zveřejní záměr pronájmu nejpozději 14. listopadu na úřední desce, kde bude do konce měsíce," říká Vojkovská s tím, že poté radní projednají výsledek. "Všechny dosud podané žádosti jsou platné, ale zájemci mohou zaslat i novou nabídku," dodala.

Úřední deska spíše mlžila

Radní tak na poslední chvíli stopli netransparentní způsob výběru nájemce, který začal už v létě. Tehdy město poprvé vyvěsilo na úřední desku záměr pronájmu.

Nikdo kromě zasvěcených o tom ale nevěděl. Radní se nezmínili, že pozemek bude k mání, a v textu nebylo ani slovo o tom, že je to parkoviště.

Není divu, že se přihlásili jen dva zájemci: Garáže Ostrava, které spoluvlastní město, a firma SAS Agent, která měla už delší dobu parkoviště v podnájmu. Ta nabídla vyšší nájemné a očekávala, že na parkovišti bude peníze vybírat dál. I proto nechtěla až do neděle pozemek předat městu, ačkoli už neměla platnou nájemní smlouvu. Odmítala navíc vydat budku se závorou vlastníkovi, firmě Industrade.

Obvod se hlásí, o parkoviště má také zájem

Ve sporech firem došlo i na pěsti (více zde). A v posledních dnech se přiostřil i boj na magistrátu. Zájemců totiž přibylo nejen z řad soukromých firem, ale přidal se i centrální městský obvod, který dříve o pronájmu parkoviště také nevěděl.

"Jsme rádi, že rozhodnutí odložili. Získáme prostor k dalšímu jednání," míní Dalibor Mouka, místostarosta Moravské Ostravy, která chce parkoviště provozovat sama.

Radní města ale nejásají na tím, že na parkovišti má vydělával obvod. "Potřebujeme peníze do kasy města," namítá náměstek ostravského primátora Jiří Hrabina.

Firmy, které se dosud městu přihlásily, podle informací MF DNES nabízely měsíční nájemné ve výši přibližně od 120 do 160 tisíc korun. Před pěti lety tam ale Garáže Ostrava vybíraly průměrně 350 tisíc korun měsíčně.

Řidiči jsou spokojeni, pokladny úřadů úpí

Po otevření obřích garáží na Nové Karolině je výnos určitě nižší, ale pořád by město nejvíc vydělalo na tom, kdyby parkoviště místo soukromníkům svěřilo obvodu.

"Nejdřív jsme radním města nabídli, že o výnos se s magistrátem podělíme napůl. Ale jestli chtějí mít své jisté, smluvně se zavážeme, že jim dáme to, co slibují nájemci. Věřím, že i tak nám něco zbude," říká Dalibor Mouka s tím, že obvodu nejde vyloženě o zisk, ale o to, aby se lidem vyplatilo přijet do centra autem a pobýt tam. Zda radní jeho výhodnou nabídku přijmou, ukáže čas. Zatím dávají šanci nabídkám soukromníků.

"Pošlu ji znovu," říká zklamaný účastník prvního kola výběru. Odložení rozhodnutí rady přesto vítá. "Je prospěšné pro transparentnost celé situace," vysvětluje podnikatel. "Kdyby to ale město udělalo dřív, nemuselo teď finančně tratit. Ani tak nechápu, proč nechává pozemek ležet ladem, když ho může krátkodobě svěřit uchazeči, který nabídl nejvíc," dodal.

Provoz by zvládl i obvod a jeho Technické služby.

Když se úřady a firmy o lukrativní parkoviště v centru Ostravy bijí, řidiči se smějí.

Když se úřady a firmy o lukrativní parkoviště v centru Ostravy bijí, řidiči se smějí.Nejčtenější

Vítejte v nejhorším městě kraje, hlásá cedule v Jablunkově

Cedule vlevo od vstupu na koupaliště, které navštěvují i lidé ze Slovenska a...

Vítejte v Jablunkově, v nejhorším městě v kraji. Ceduli s tímto nápisem pověsil na venkovní stěnu místní restaurace...

Ať chcípne, psali lidé pod fotku kurdského novorozence. Policie je obvinila

Ilustrační snímek

Již několik měsíců řeší policie na Třinecku nenávistné komentáře, které se na sociální síti šířily na adresu dítěte s...Bohemians - Ostrava 0:1, rozhodli bratři Šašinkové. A Baník je čtvrtý

Milan Baroš (vpravo) z Ostravy pod tlakem Davida Bartka z Bohemians,.

Souboje, snaha, velmi slušná divácká kulisa. A dlouho žádné góly. Až z jedné z posledních akcí zápasu udeřil hostující...

Bakala před komisi k OKD nepřišel. Necháme ho předvést, vzkázal Černohorský

Podnikatel, investor a filantrop Zdeněk Bakala.

Sněmovní vyšetřovací komise k prověření privatizace OKD se usnesla, že nechá předvést policií Zdeňka Bakalu, protože se...

Tak těm lidem dejte byty, říká autor žaloby na bezdoplatkové zóny

Majitel Hotelu Grand Zdeněk Plaček.

Majitel bohumínského Hotelu Grand Zdeněk Plaček podal žalobu na město kvůli zavádění bezdoplatkových zón. V jeho domě...

Další z rubriky

Změny územních plánů se táhnou, lidé jsou kvůli tomu naštvaní

Obyvatelé Vranova u Brna mají strach z plánované změny územního plánu, která by...

Lidé v Moravskoslezském kraji bývají naštvaní, že nemohou stavět – kvůli bílým místům v územních plánech. Zaplnit je...

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Soukromí dopravci už nabízí studentům a seniorům jízdenky se státní slevou

Ilustrační snímek

Jedna z nejvytíženějších rychlíkových tratí v České republice, spojení mezi Ostravou a Prahou, může být od září ještě...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz