Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na kraj kandiduji jako lídr naposledy, říká jednička KSČM Josef Babka

  17:55aktualizováno  17:55
Co jsme si na kraji v roce 2012 předsevzali, to jsme splnili. To prohlašuje jednička komunistů Josef Babka. Právě první náměstek hejtmana se stal dalším zpovídaným v seriálu předvolebních rozhovorů.

Josef Babka se stal komunistou i kvůli tomu, že ve straně byli i rodiče a prarodiče. A neměnil by. (23. září 23016) | foto: Adolf Horsinka

Patří k nejzkušenějším politikům v regionu, ostatně letos kandiduje už počtrnácté. „Já to nepočítal, ale pokud máte pravdu, tak to je opravdu docela dost. Ale kampaně se moc nemění. Jistě, jiná jsou témata voleb a to, jestli jsme v opozici, nebo v koalici, ale jinak jsou hodně podobné,“ říká Babka, který tento měsíc oslavil šedesátku.

Sedmkrát jste kandidoval do ostravského zastupitelstva, popáté do kraje, jednou Senát a jednou dokonce na Národní výbor ještě před sametovou revolucí.
Ano, to bylo v roce 1986 do Národního výboru Ostrava 1, což však zahrnovalo nejen Moravskou Ostravu a Přívoz, ale také Mariánské Hory, Petřkovice, Novou Ves, Lhotku a Hošťálkovice. Tam jsem také dělal tajemníka, ve 29 letech jednoho z nejmladších v tehdejším Československu. Docela jsem se obával, jestli to zvládnu, na rozdíl od některých současných kluků, kteří se ve stejném věku nebojí dělat ani ministra.

Josef Babka

Josef Babka - lídr KSČM v Moravskoslezském kraji. (23. září 23016).
  • Narodil se 5. září 1956 v Praze.
  • Vyučil se elektromechanikem, poté studoval na Střední průmyslové škole vakuové a polovodičové elektrotechniky v Rožnově pod Radhoštěm a nakonec absolvoval Právnickou fakultu Karlovy univerzity v Praze.
  • V mládí pracoval jako dělník v ocelárně ŽDB Bohumín.
  • Od roku 1990 působí v Zastupitelstvu města Ostravy, čtyři roky předtím pracoval na Národním výboru Ostrava 1.
  • Od roku 2000 v krajském zastupitelstvu, poslední čtyři roky ve funkci 1. náměstka.
  • Současně vede právní oddělení společnosti Vítkovice.

Ale tehdy jste jistě nemusel mít strach z nezvolení. Jedna kandidátka, kandidáti schváleni všemocnou komunistickou stranou...
Na kandidátce byli i lidovci a socialisté v rámci Národní fronty. A po změně volebního systému se třeba v doplňujících poslaneckých volbách vybíralo už ze dvou kandidátů. I když jistě kandidaturu nejprve schválily orgány Národní fronty.

O kolik ještě rozmnožíte svých čtrnáct volebních kandidatur?
Vím jistě, že letos to je naposledy, co kandiduji jako lídr. Nevylučuji jen, že bych v dalších krajských volbách mladším kolegům pomohl z nějaké nižší pozice.

Už mnohokrát jsem se setkal s názorem: Pepa Babka je v pohodě, ale jednu chybu má, a to že je komunista. Proč jste ještě komunistou?
Na to vždy odpovídám sloganem, že jak někdo stranické partie střídá, tak já si našel partii na celý život. Nic mě ke změně nevedlo, nebyl důvod. A důležitou úlohu hrála rodinná tradice, protože dědeček a babička byli v roce 1921 zakládajícími členy strany a otec s maminkou vstoupili do strany bezprostředně po válce. Ale po revoluci jsem měl několik nabídek od Občanského fóra i jiných politických stran.

Jenže ta vaše partie má za sebou dost nepěknou minulost.
Myslím, že s nějakou minulostí se musely vyrovnat všechny strany. Je pravdou, že řadu věcí jsme se tehdy my mladší dozvěděli až po Listopadu 1989 a nebylo to v mnoha případech příjemné zjištění, ale je snadné soudit z nynějšího pohledu.

Současně s vysokou krajskou funkcí vedete právní oddělení ve firmě Vítkovice. Co více zanedbáváte?
Zanedbávat nemůžete nic, protože při neplnění úkolů by mě rychle někdo odvolal. Jistě, je to daleko větší vypětí a zápřah, ale jsem už hodně zkušený, tak mnoho činností udělám o polovinu rychleji než řada mladších. Zatím se mi daří zvládat obě práce. Například docházku na zastupitelstvo nebo radu mám lepší než někteří kolegové.

Ale při současných problémech firmy musí být v právním oddělení Vítkovic docela napilno...
To máte pravdu. Poslední tři měsíce je nápor na mě a celé právní oddělení mnohem větší. Bohužel. Ale vykašlat se na Vítkovice nemohu. Vítkovice jsou má srdeční záležitost a řešení současných problémů firmy dává předpoklad k tomu, že se z toho dostane se zdravou kůží, byť už nezůstane v takovém rozsahu jako v minulosti.

Pokud byste se měl stát hejtmanem, tak...
Pokud bychom volby vyhráli, tak bych jistě aspiroval na místo hejtmana a musel to řešit. V jiném případě se o místo hejtmana ucházet nebudu.

Předvolební rozhovory MF DNES Ostrava

S kým by komunisté do koalice nešli? Zajímá mě i váš postoj k hnutí ANO.
Nešli bychom jistě s xenofobními stranami: Republikáni, Úsvit a další. Hnutí ANO? Programově bychom našli styčné body, ale hlavní problém je v tom, že jich je málo, protože ANO zatím program pro kraj nepřipravilo, má jen celostátní. Tam s něčím souhlasím, s něčím ne. Například se tam objevilo, že se zaměří na zchátralé vybavení hasičů, ale každý v našem kraji ví, že právě do vybavení dobrovolných a profesionálních hasičů jsme investovali velmi mnoho prostředků.

Problémem možná je to, že kromě ČSSD nechce s vámi do koalice nikdo jiný s reálnou šancí na volební úspěch.
Tak to není. Třeba od našich poslanců vím, že není strana, která by s nimi nespolupracovala. Jen když se politici dostanou před kamery, tak hned tvrdí, jak jsme kdovíjak hrozní. Ale po 26 letech od revoluce jsme stále na politické scéně, na rozdíl od mnoha takzvaných demokratických stran, které byly demokratické jen tím, že si to daly do názvu. Například ODA.

Jak jste spokojen s výsledky krajské koalice za čtyři roky?
Co jsme si s ČSSD předsevzali a uvedli v roce 2012 do programového prohlášení, to jsme splnili a v některých bodech až překročili. Pokud se něco nepovedlo, tak většinou v oblastech, kde jsme potřebovali pomoc státních orgánů.

Přesto je něco, co se nepovedlo, aniž by v tom figurovala vláda?
Tak nepovedlo se například dořešit otázku průmyslové zóny Barbora u Karviné a nedořešili jsme ve větší míře rozlétání letiště v Mošnově.

Autor:


Nejčtenější

Vítejte v nejhorším městě kraje, hlásá cedule v Jablunkově

Cedule vlevo od vstupu na koupaliště, které navštěvují i lidé ze Slovenska a...

Vítejte v Jablunkově, v nejhorším městě v kraji. Ceduli s tímto nápisem pověsil na venkovní stěnu místní restaurace...

Ať chcípne, psali lidé pod fotku kurdského novorozence. Policie je obvinila

Ilustrační snímek

Již několik měsíců řeší policie na Třinecku nenávistné komentáře, které se na sociální síti šířily na adresu dítěte s...Bohemians - Ostrava 0:1, rozhodli bratři Šašinkové. A Baník je čtvrtý

Milan Baroš (vpravo) z Ostravy pod tlakem Davida Bartka z Bohemians,.

Souboje, snaha, velmi slušná divácká kulisa. A dlouho žádné góly. Až z jedné z posledních akcí zápasu udeřil hostující...

Bakala před komisi k OKD nepřišel. Necháme ho předvést, vzkázal Černohorský

Podnikatel, investor a filantrop Zdeněk Bakala.

Sněmovní vyšetřovací komise k prověření privatizace OKD se usnesla, že nechá předvést policií Zdeňka Bakalu, protože se...

Tak těm lidem dejte byty, říká autor žaloby na bezdoplatkové zóny

Majitel Hotelu Grand Zdeněk Plaček.

Majitel bohumínského Hotelu Grand Zdeněk Plaček podal žalobu na město kvůli zavádění bezdoplatkových zón. V jeho domě...

Další z rubriky

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Pustevny získají stezku v oblacích, na nápor turistů není místo připravené

Plánovaná podoba stezky v oblacích na Pustevnách.

Stavba panoramatické stezky na Pustevnách pokročila, veřejnosti se má otevřít ještě letos. Projekt, který se...

V Bohumíně už funguje nový kruhový objezd. Ještě ho čeká krátká uzavírka

Kruhový objezd u Turnova bude bezpečnější. (ilustrační snímek)

Řidiči už v Bohumíně na Karvinsku jezdí po novém kruhovém objezdu, který má zjednodušit dopravu u průmyslových podniků...

Najdete na iDNES.cz