Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dobrého sponzora nemá skoro žádný ostravský klub, říká náměstek primátora

  20:05aktualizováno  20:05
Město je jakási větev, na které visí sportovní kluby. Tak vidí podporu sportu v Ostravě náměstek primátora Martin Štěpánek (ODS), který v rozhovoru popisuje obtížnou situaci klubů. Z rozpočtu města Ostravy šlo letos na sport kolem tří set milionů korun.

Náměstek ostravského primátora Martin Štěpánek (ODS). | foto: Adolf Horsinka

Jak město peníze rozdělilo?
Necelá polovina na provoz sportovišť, které spravují městské společnosti Sareza a Vítkovice Aréna. Zbytek připadl klubům a na akce pořádané ve městě.

Jak na tom bude ostravský sport v příštím roce?
Teď o tom diskutujeme. Bojuji za to, aby na sport zůstalo co nejvíce peněz, protože zdejší kluby nejsou v úplně dobré ekonomické kondici.

Spousta lidí říká, že jde o soukromé kluby, ať si najdou sponzory. Co vy na to?
To je pěkné, ale bylo by fajn, kdyby ti sponzoři tady byli. Pokud by z deseti klubů osm mělo silného partnera, tak těm dvěma můžeme říct: Vy nejste tak šikovní, je to chyba vašeho managementu, že nemáte potřebnou podporu. Ale dneska nemá pořádného sponzora skoro nikdo, pokud to není majitel klubu jako v případě Baníku. Něco málo je i v hokeji. Město však fotbalový Baník i hokejové Vítkovice pořád podporuje nejvíce. Není to tak, že by kluby měly velkého sponzora a město jen něco málo v jejich rozpočtu dokrývalo. Dává nejvíc.

Můžete coby zástupci města klubům s hledáním sponzorů pomoci?
Pro rok 2017 chceme vyhlásit soutěž o společensky zodpovědnou firmu v oblasti sportu. Ty, které sport podporují, chceme propagovat. A nemusejí to být nutně jen ty, které dávají nejvíce. Mecenáše chceme vyzdvihnout, aby lidé věděli, že tady jsou. Některé společnosti dávají sice menší částky, ale vzhledem k jejich obratu to není zanedbatelná podpora.

Ve městě i v kraji je dost zahraničních firem, ale ani ony zdejší sport nijak výrazně nepodporují. Zjišťovali jste proč?
Ty názory jsou různé. Ale je to pravda, hlavně se zahraničními majiteli máme problémy. Nechtějí přispívat na sport ani na kulturu.

Nemůže na ně město zatlačit?
My se snažíme, ale kromě slovní intervence více pák nemáme. Pokoušíme se je motivovat spíše pozitivně, ukázat na ty, kteří to dělají, aby se lidé sami začali ptát těch, co sport nepodporují, proč tomu tak je.

Má Ostrava v případě sportu nějaký vzor v zahraničí?
V každém státě to je úplně jinak. Záleží na daňových pravidlech, na výnosech. Také u nás byl velký rozdíl mezi rokem 2008 a těmi dalšími. Dříve byl sponzoring města jen doplňkový, ale když krachla Sazka a výnosy z loterií se převedly na města, tak tam byl velký skok – města převzala větší část podpory sportu.

Nemusíte krátit rozpočet pro jiné oblasti, aby peníze na sport zůstaly?
Ne, jenže teď se všude přijímají vyhlášky omezující hazard. Někde to je absolutní prohibice. Ta však nefunguje nikde ve světě. Vznikají černé herny, kvízomaty, soukromé kluby a podobně a nám peníze na sport začínají chybět. A to není jen sport. Je tím poznamenaná i kultura, školství, sociální oblast.

Co s tím?
Pomohla by rozumnější regulace. Třeba menší počet heren při zachování jejich výnosů.

Máte srovnání, jak je to s podporou sportu v jiných městech?
Připravujeme strategii podpory sportu, jejíž jednou kapitolou bude i to, jak si stojí další města. Během dvou tří měsíců bychom tyto informace měli mít. Ale když vezmu Brno, které nám je svou velikostí nejbližší, tak ekonomická situace tamějších firem je jiná. Taková Kometa si může vybírat, koho si vezme za sponzora. Podle mých informací nebere všechny, třeba ty pod milion korun.

Takže silné firmy v Ostravě a okolí chybějí?
Ano. Pro nás by svou ekonomickou situací byla srovnatelná města v severních Čechách. Tam to bude podobné, závislost na městě je velmi vysoká. Nás to netěší, ale jsme jediní životaschopní. Jsme taková větev, na které kluby visí.

Spousta lidí podporu města zpochybňuje. Jak na to reagujete?
Řešíme to tak, že nedáváme klubům peníze na jejich profesionální složku. Přispíváme na mládež, na celkovou činnost oddílů. Profesionální složku oddělujeme, byť samozřejmě sportovní klub funguje jako jeden organismus. Z logiky věci mládež musí vidět svoje vzory, které hrají profesionálně na nejvyšší úrovni.

Bez toho moc klubů nefunguje.
Ano, to už máme vyzkoušené. Tak tomu bylo v případě fotbalových Vítkovic, které po krachu měly jen mládež, anebo hokej v Porubě, kde dočasně zrušili muže. Zjistili jsme, že dorost se v takovém případě vyloženě drolí, protože tam chybí návaznost. Mladí kluci neviděli perspektivu dalšího pokračování v klubu. Tréninková morálka upadala, docházka šla dolů.

A nadějní sportovci mizeli jinam...
Přesně tak. My dáme spoustu věcí do výchovy mládeže, a když nebudeme mít elitní mužské celky, tak mladé hráče, které jsme vychovali za naše peníze, rád vezme někdo jiný. Budou mít od nás hotové sportovce. Také proto kluby rádi zabezpečíme, i když z městských peněz nejde ani koruna na platy hráčů.

To víte určitě?
Máme to ošetřené ve smlouvách.

Neříkejte, že se zástupci některých klubů nesnaží město přelstít? Peníze použijí na něco jiného a vám předloží účty odpovídající smlouvě.
Jsou takové případy a v poslední době se staly. Výrazně jsme zpřísnili kontroly. Máme tak několik případů, kdy šlo o statisíce korun. Ty s nimi nyní řešíme. Budou je muset vrátit, což někteří už učinili.

Můžete být konkrétní?
Jde o dva kolektivní sporty, ale není to fotbal, na který se lidé ptají nejvíce. S těmi kluby vedeme správní řízení. Výsledkem bude pravděpodobně poměrně vysoký odvod.

Ostravští volejbalisté už museli kvůli chybám bývalého nepravomocného vedení vrátit 980 tisíc korun. Problémy měli i basketbalisté NH Ostrava. To jsou ty dva případy?
To jste řekl vy.

Sami volejbalisté přiznali, že museli peníze vrátit.
Nemohu to říkat, ale tam jde o spory, které nekončí.

Autor:


Nejčtenější

Vítejte v nejhorším městě kraje, hlásá cedule v Jablunkově

Cedule vlevo od vstupu na koupaliště, které navštěvují i lidé ze Slovenska a...

Vítejte v Jablunkově, v nejhorším městě v kraji. Ceduli s tímto nápisem pověsil na venkovní stěnu místní restaurace...

Pustevny získají stezku v oblacích, na nápor turistů není místo připravené

Plánovaná podoba stezky v oblacích na Pustevnách.

Stavba panoramatické stezky na Pustevnách pokročila, veřejnosti se má otevřít ještě letos. Projekt, který se...Ať chcípne, psali lidé pod fotku kurdského novorozence. Policie je obvinila

Ilustrační snímek

Již několik měsíců řeší policie na Třinecku nenávistné komentáře, které se na sociální síti šířily na adresu dítěte s...

Bohemians - Ostrava 0:1, rozhodli bratři Šašinkové. A Baník je čtvrtý

Milan Baroš (vpravo) z Ostravy pod tlakem Davida Bartka z Bohemians,.

Souboje, snaha, velmi slušná divácká kulisa. A dlouho žádné góly. Až z jedné z posledních akcí zápasu udeřil hostující...

Bakala před komisi k OKD nepřišel. Necháme ho předvést, vzkázal Černohorský

Podnikatel, investor a filantrop Zdeněk Bakala.

Sněmovní vyšetřovací komise k prověření privatizace OKD se usnesla, že nechá předvést policií Zdeňka Bakalu, protože se...

Další z rubriky

Ostravské stopy: První záskok budu mít vždy spojený s Ostravou, říká Trojan

Rozstřel Trojan, Dvořál - Celé

Známý herec Ivan Trojan sleduje dění v Ostravě od konce 80. let, kdy se do ní podíval v rámci svého prvního záskoku....

V Bohumíně už funguje nový kruhový objezd. Ještě ho čeká krátká uzavírka

Kruhový objezd u Turnova bude bezpečnější. (ilustrační snímek)

Řidiči už v Bohumíně na Karvinsku jezdí po novém kruhovém objezdu, který má zjednodušit dopravu u průmyslových podniků...

Festival Hrady CZ pokračuje v Hradci nad Moravicí. S Klusem i J.A.R.

Zpěvák kapely Divokej Bill Václav Bláha na festivalu České Hrady CZ ve Švihově.

Populární hudba v blízkosti historické památky, to jsou tradiční Hrady CZ. Dnes se festival přesouvá do Hradce nad...

Najdete na iDNES.cz