Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak mé šance ve volbách ovlivňuje kauza Dědic? Nijak, říká hejtman Novák

  17:55aktualizováno  17:55
Seriál předvolebních rozhovorů MF DNES uzavírá hejtman a lídr ČSSD Miroslav Novák. Cíl má jednoznačný: obhájit současné pozice. Za neúspěch by považoval ztrátu vlivu na vedení kraje

Hejtman Miroslav Novák nechce platit Vědeckou knihovnu v Ostravě z krajského rozpočtu. Nebudu Praze dělat užitečného idiota, říká. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Kampaň hejtmana Miroslava Nováka pořádně zaměstnává. Jak říká, je to důsledek rozhodnutí ČSSD jezdit za občany. „Sociální demokracie je jedna z mála stran, ne-li poslední, která se snaží zavítat do každé vesnice. Neschováváme se za billboardy, skutečně chodíme za voliči,“ říká.

Času zřejmě opravdu nemáte nazbyt, když rozhovor vedeme ve státní svátek v osm hodin ráno před začátkem dne otevřených dveří krajského úřadu. Proč jste tuto akci najednou přeložili z tradičního 28. října o měsíc dříve?
Protože v obvyklý termín vždy musím brzy odjíždět, neboť hejtmani jsou coby hosté zváni na Pražský hrad, kde se předávají státní vyznamenání. A já se kvůli tomu nemohu při dnu otevřených dveří setkat s občany.

Miroslav Novák

  • Narozen 25. června 1972.
  • Vystudoval Střední průmyslovou školu stavební v Ostravě.
  • Poté pracoval ve společnosti Stavoprojekt a od roku 1994 jako správce daně na finančním úřadě.
  • Od roku 1996 byl asistentem poslance Lubomíra Zaorálka.
  • Už o dva roky dříve se stal za ČSSD zastupitelem v Ostravě-Porubě, kde v letech 1998 až 2002 působil ve funkci místostarosty.
  • V roce 2002 starostou Poruby.
  • Na krajské úrovni byl nejprve od roku 2004 zastupitelem a předsedou kontrolního výboru.
  • V roce 2008 se stal prvním náměstkem hejtmana, přičemž měl na starost dopravu a životní prostředí.
  • V roce 2010 byl zvolen moravskoslezským hejtmanem.
  • Před třemi lety se stal krajským šéfem ČSSD.

Spíše vás podezírám, i vzhledem k příjezdu premiéra Sobotky, že jste den otevřených dveří uspíšili, abyste se předvedli před volbami.
Ne, tak to není. Už budeme držet zářijový termín, protože věřím, že ať bude hejtmanem kdokoliv, tak vždy do Prahy vyrazí a nemohl by se setkat s návštěvníky úřadu.

A máte vůbec kvůli stříhání pásek a volební kampani čas na práci hejtmana?
Na práci si musím najít čas. Chodím o to dříve do práce, snažím se co nejdříve zvládnout administrativu, odpoledne se věnuji kampani a po večerech dodělávám resty i studuji různé materiály. Chodím spát po půlnoci a vstávám každý den ráno o půl šesté.

Co si myslíte, že se vám za uplynulé čtyři roky nejvíce podařilo?
Věnovali jsme se stabilizaci zdravotnictví, máme uzavřené dlouhodobé smlouvy se zdravotními pojišťovnami, nerušíme žádná oddělení, nesnižujeme počty lůžek. Naopak jsme investovali do zdravotnictví 2,4 miliardy korun, a to ať už do stavebních částí, nebo do nové přístrojové techniky. Podařilo se vyměnit téměř polovinu lůžek.

Prosím o stručnost, zatím jsme probrali jen zdravotnictví...
Ale zdravotnictví je pilířem, zdravotnictví musí zůstat veřejné, zdraví není zboží. Jsem pyšný i na to, že jsme jediný kraj v zemi, který handicapované lidi vystěhoval ze zámků a klášterů, kde měli velkokapacitní pokoje a sociálky na chodbách. Dnes žijí v bytovkách, mají soukromí. V dopravě jsme investovali více než pět a půl miliardy do oprav krajských silnic. Podařily se věci i v nezaměstnanosti, která klesá, kraj se podílel na velkých investicích, například nových továrnách Mondelez v Opavě a Mobis v Mošnově. Podporujeme průmyslové zóny a máme pobídky pro malé a střední firmy. A ještě jednu věc bych zmínil: osvědčilo se sjednocení jednotlivých platforem pro nákupy, pro energetiku, zásobování a majetek, čímž šetříme desítky milionů.

Při dotazu na to, co se nepovedlo, nejspíše budete stručnější. Jen prosím neuvádějte věci, za které podle vás může vláda.
Jsou resty. Nepodařilo se zahájit přístavbu ostravského Domu umění, takzvaného Bílého stínu. Vláda nevláda, je tady rest vědecké knihovny, protože odmítám stavět knihovnu dříve, než dostaneme půl miliardy ze státního rozpočtu. Tyto peníze dostaly z ministerstva kultury na vědecké knihovny jiné kraje a odmítám roli užitečného idiota, že to za Prahu zaplatíme my. Hotová ještě není ani průmyslová zóna Nad Barborou u Karviné. Nejprve to byly obstrukce ministerstva financí, které trvaly tři čtvrtě roku, pak odvolání ekologických organizací proti územnímu rozhodnutí. Strašně se to vleče, ale neumíme to urychlit.

Lídr ODS Jakub Unucka dokonce tvrdí, že vědeckou knihovnu ani nechcete postavit, protože vzdělaný člověk není váš volič...
(smích) To jsou taková silná předvolební slova. Tak to není. Navíc do vědeckých knihoven už studenti většinou nechodí studovat. Většina odborných textů už je digitalizována, on-line přístupná z domova. Je to místo pro vypůjčení literatury, a nejen odborné. Ale samozřejmě zázemí i nový depozitář jsou zapotřebí. Jen opakuji, že bychom neměli hrát užitečného idiota.

Ale vždyť 600 milionů na vědeckou knihovnu jste už měli a v roce 2009 přesunuli...
Ale to naši předchůdci zrušili veřejnou zakázku. Bylo to jedno z posledních rozhodnutí hejtmana Tošenovského a jeho rady, že zrušili veřejnou zakázku na vědeckou knihovnu, protože cena, která se objevila v nabídkách, mnohonásobně přesahovala cenu, kterou i oni předpokládali. A my jsme poté jen přesunuli peníze z evropské dotace. Ale za to jsou právě důležitá opravená lůžka v nemocnicích, opravené školy a nemocnice. A pak za ministra financí Kalouska Nečasova vláda zrušila dotaci zhruba půl miliardy korun.

Rozhovory s lídry v MF DNES Ostrava

Kde pro vás leží hranice úspěchu a neúspěchu ČSSD v krajských volbách?
Za neúspěch bych považoval takový výsledek, který by sociální demokracii zabránil v řízení kraje.

A s kým byste do koalice rozhodně nešli?
Nemohu jako sociální demokrat souhlasit s xenofobními stranami. To by opravdu nešlo. To odmítám.

Co hnutí ANO? Překvapila vás kandidatura rektora VŠB Vondráka?
Hnutí ANO respektuji, ale až na výjimky její kandidáty neznám, takže nevím, co od nich mohu očekávat. A když se dívám, jak tito noví kandidáti nastoupili například do zastupitelstev v Opavě či v Havířově a co se tam pak stalo, tak mám trochu strach. Ale to není moje starost, to ať se stará majitel toho hnutí, aby se mu z kandidátky zase nestalo několik skupinek, které budou prosazovat své zájmy. Pana Vondráka znám, jeho působení na univerzitě si cením, ale jeho rozhodnutí kandidovat za ANO nechci hodnotit.

Jak moc vaše šance ve volbách ovlivňuje kauza Dědic? (Ostravský podnikatel a Novákův kamarád, který byl obžalován z korupce, v prosinci začne soud. – pozn. red.)
Nijak. Jsem rád, že skončilo vyšetřování a že se potvrdilo to, co jsem říkal celou dobu. I podle stanoviska Vrchního státního zastupitelství v Olomouci jsem byl v procesním postavení jako svědek, nikdy jsem nebyl prošetřován, obviněn ani obžalován. S panem Dědicem jsme kamarádi, ale ctěme presumpci neviny. Kauza Dědic nemá politické pozadí, není obviněn žádný politik, žádný představitel městské či komunální firmy. Tam jsou obžalovaní lidé z byznysového světa. A věci, které jsou předmětem obžaloby, se nikdy nedotýkaly mého působení na kraji, v Porubě nebo v obchodní společnosti, kde jsem působil.

Velmi často jste jezdil do Číny, snad častěji než krajští komunističtí náměstci do Ruska. Proč, když v kraji nejsou vidět žádné jejich investice?
S tím Ruskem to byl hloupý příměr. Nechtějte, pane redaktore, abych na vás změnil názor. Když jednáte s asijskými investory, tak to jsou jednání velmi dlouhá. A především Čína na Českou republiku vinou zahraniční politiky Karla Schwarzenberga a dalších dlouhou dobu nahlížela skrz prsty. Jsou už tady firmy, kam Čína kapitálově vstoupila, nebo se na to chystá. Ale určitě do kraje přijde ještě výrazněji.

A jaký je váš názor na možnost, že by Čína dostala status tržní ekonomiky, proti čemuž protestují naše hutě?
Unie nesmí Číně udělit status tržní ekonomiky, protože to není tradiční tržní ekonomika, a v případě hutnictví a ocelářství to je silné ohrožení našeho kraje. Spousta jejich podniků je státních či polostátních, je tam veřejná podpora, nesplňují parametry ekologizace hutí, to jim dává značnou výhodu. Stojím za našimi zaměstnavateli.

Autor:


Nejčtenější

Syrové borůvky už nejíme, říká žena, které zničila játra liščí tasemnice

Primář Petr Kümpel ukazuje CT snímek jater napadených tasemnicí liščí.

Infekční oddělení Slezské nemocnice v Opavě má v péči čtyři pacienty nakažené vzácnou a životu nebezpečnou liščí...

Našli jste zmiji? Tak ji přineste, vybídl otec chlapce. Had dítě uštkl

Zmije obecná (Vipera berus)

Nerozvážné žertování dospělých s dětmi na dovolené v Jeseníkách skončilo hadím kousnutím. Dvanáctiletý chlapec a jeho...Vítejte v nejhorším městě kraje, hlásá cedule v Jablunkově

Cedule vlevo od vstupu na koupaliště, které navštěvují i lidé ze Slovenska a...

Vítejte v Jablunkově, v nejhorším městě v kraji. Ceduli s tímto nápisem pověsil na venkovní stěnu místní restaurace...

Bohemians - Ostrava 0:1, rozhodli bratři Šašinkové. A Baník je čtvrtý

Milan Baroš (vpravo) z Ostravy pod tlakem Davida Bartka z Bohemians,.

Souboje, snaha, velmi slušná divácká kulisa. A dlouho žádné góly. Až z jedné z posledních akcí zápasu udeřil hostující...

Deset let od Studénky: Bolest pozůstalých sílí s marným hledáním viníka

Na místě se záhy objevili záchranáři, hasiči, policisté. Pomáhali i lidé z

Dnes je to přesně deset let od neštěstí ve Studénce, při kterém zemřelo osm lidí. Mezinárodní rychlík jedoucí na trase...

Další z rubriky

Nejsou stavební firmy, situace je kritická, zní z měst v kraji

Stavební stroje se ve Svitavách pustily do práce.

Slavnostní otevření rozhledny v podobě pohraničního bunkru ve Stěbořicích na Opavsku se odsouvá. Důvodem je situace na...

Nad krajem létá jeřáb i čápi s vysílačkami na noze a na zádech

Jeřáb má vysílačku upevněnou na noze.

Ochránci přírody z ostravské zoo umístili vysílačku na pravou nohu sedmitýdenního mláděte jeřába popelavého na...

Ostravské stopy: Mávl jsem a diváci si představovali, že je tma, říká Pavelka

Z inscenace Thomase Zielinského a Petra Kolečka Úl (Ondřej Pavelka a Jana...

Herec Ondřej Pavelka měl ve své kariéře štěstí na pozoruhodné filmové role, hrál například ve filmech Deváté srdce,...

Najdete na iDNES.cz