Ve zdravotnictví vidím řadu nedostatků, říká nový ostravský senátor

  15:41aktualizováno  15:41
Za všech vítězných senátorů získal nejméně hlasů, ale v Ostravě to na postup do Senátu stačilo. Lékař Peter Koliba z hnutí ANO také potvrdil, že ČSSD v Ostravě ztrácí pozice. Po komunálních volbách se museli sociální demokraté smířit s porážkou i v senátních volbách.

Jen pár skleniček, pak se musí začít pracovat. Tak nový ostravský senátor Peter Koliba (ANO) oslavil volební úspěch. (18. října 2014) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Lékař střídá lékaře. Po Petru Guzianovi (ČSSD, později Strana práv občanů) bude v Senátu zastupovat obvod Ostrava-město 61letý bývalý přednosta porodnicko-gynekologické kliniky ostravské fakultní nemocnice se chce zaměřit ve své nové roli právě na problémy zdravotnictví. A slibuje, že bude často viděn a slyšen i v Ostravě.

PROFIL: Peter Koliba

  • 61 let
  • Původem ze slovenské Nitry, vystudoval Lékařskou fakultu na Univerzitě Palackého v Olomouci, kde v roce 1978 promoval v oboru Všeobecné lékařství. Pak se vrátil na Slovensko, kde pracoval v Nitře a na porodnicko-gynekologické klinice fakultní nemocnice v Bratislavě.
  • Od roku 1994 přes třináct let působil jako přednosta porodnicko-gynekologické kliniky ostravské fakultní nemocnice.
  • Cítí se být Ostravákem, ostatně mluví česky bez slovenského přízvuku.
  • Ženatý, manželka pochází z Ostravy, má čtyři děti.
  • Záliby: lyžování, jízda na kole, fotografování, hudba, divadlo a myslivost.

Vyhrál jste, ale nekazí dojem z postupu do Senátu to, jak málo voličů hlasovalo? V Ostravě to bylo jen necelých dvanáct procent a vy jste získal 5 913 hlasů, nejméně ze všech vítězů.
Určitě mě to mrzí, ale volba je platná. Myslím, že nízká volební účast má více příčin, ale je to také i vinou toho, že senátoři nebyli v běžném životě moc vidět. Svého předchůdce pana doktora Guzianu znám, nechci jeho volební období hodnotit a nějak kritizovat, protože neznám všechny kroky, vážím si ho, ale myslím si, že práce senátora není jen na půdě Senátu, ale nezanedbatelná je i přímo v obvodu. A pokud jsem měl informace od svých voličů, tak zrovna na to si trochu stěžovali.

Tedy budete klást důraz na práci v Ostravě a ne v Senátu?
Na obojí. Jako senátor se budu snažit udělat všechno pro to, aby se i veřejné vnímání senátorů změnilo. Což také znamená, že budu co nejvíce působit v regionu, aby lidé měli možnost se na mě obracet se svými problémy.

Jak chcete práci senátora skloubit se soukromou gynekologickou ambulancí?
V soukromé praxi mám zaměstnanou ještě kolegyni. Nemohu ještě práci senátora hodnotit detailně, ale vím, že činnost Senátu je čtyřtýdenní, při které senátor týden působí v Praze a tři týdny v regionu. Tak myslím, že v rámci toho najdu nějaký časový prostor i na svou ordinaci.

Podrobné výsledky senátních voleb

Na co se v Senátu chcete zaměřit?
Pracoval jsem více než 35 let ve zdravotnictví, takže tato problematika je mi nejbližší a vidím tam celou řadu nedostatků, a to jak v zákonech, tak především ve financování zdravotnictví, kde dochází k četným únikům peněz. Budu rád, pokud se v rámci zdravotnického výboru budu moci podílet na práci Senátu.

Dosud dominantní ČSSD v Ostravě po komunálních volbách už podruhé prohrála s ANO. Co se stalo?
Osobně si myslím, že jedna z příčin je to, jak občané vnímají, že pan Babiš už provedl revizi některých zákonů a snaží se, aby se tady žilo lépe. Aby se napravovaly chyby klasických politiků. To chci i já. Lidé mě znají, podílel jsem se na vybudování porodnicko-gynkologického pavilonu ostravské fakultní nemocnice. Sloužil jsem lidem jako lékař a chci jim sloužit i jako senátor.

Jak vítězství oslavíte a co na úspěch říká vaše rodina?
Oslava byla jen skromná. Manželka mi byla v kampani oporou, dokonce se mnou chodila po ulicích a moc pomáhala. Věřím, že to tak zůstane.

Slyšel jsem kritickou poznámku, že v ostravském volebním obvodu, za který jste kandidoval, vůbec nebydlíte. Je to pravda?
Je to pravda ale není to v rozporu se zákonem. Navíc v Ostravě jsem bydlel od roku 1994, a to v Porubě, až poslední roky se nám podařilo dokončit nový domeček a bydlíme v Budišovicích, což je sice okres Opava, ale prakticky denně jezdím do Ostravy. Je to dáno i atypickým územním dělením. Vezměte si, že Vaňkův kopec je v podstatě Ostrava, kam zajíždí tramvaj. Přitom to je na hranici obce, kde bydlím.

Čtete rádi iDNES.cz?  Podpořte nás svým hlasem v anketě Křišťálová lupa.

Autor:

Nejčtenější

V Letech u Prahy hořel sklad odpadu, hasiči požár likvidovali 21 hodin

Požár haly v Letech u Prahy je vidět na kilometry daleko. Kouř je cítit až v...

Téměř 21 hodin likvidovali hasiči v Letech u Prahy požár haly se 600 tunami elektroodpadu určeného k recyklaci. Zápach...

Na okraji Třince se v noci srazil kamion s dodávkou, zemřeli čtyři lidé

Tragická nehoda v Třinci si vyžádala čtyři mrtvé. (11. 11. 2018)

V Třinci-Neborech na Frýdecko-Místecku se v noci stala tragická dopravní nehoda. Při střetu kamionu s dodávkou tam...

Ženu paralyzovaly bludy. Zřejmě jako první Češka bojuje s následky malárie

Komáři trápí hlavně v oblastech s vydatnými srážkami a v oblastech záplav.

Nedbala doporučení lékařů a při návštěvě Ugandy neužívala antimalarika. Po návratu domů onemocněla 49letá žena z...

Karviná - Sparta 1:3, hosté po pauze vydřeli obrat proti deseti

Fotbalisté Sparty slaví třetí branku v utkání proti Karviné. Z pokutového kopu...

Fotbalisté Sparty poprvé od poloviny září zvítězili v nejvyšší soutěži na hřišti soupeře. Proti Karviné, která hrála...

Opava - Ostrava 2:1, slezské derby pro domácí, hosté jen snížili

Slezské derby mezi fotbalisty Baníku Ostrava (v bílém) a Opavy probíhalo v...

První slezské derby v nejvyšší soutěži po třinácti letech vyhráli fotbalisté Opavy. Vítězství 2:1 nad Ostravou, které...

Další z rubriky

Náklady rostou, lyžování v Beskydech i v Jeseníkách zřejmě mírně zdraží

Jako první v Beskydech spustila vlek na začátku prosince 2012 sjezdovka na

Obavy nejen z rostoucích cen elektřiny vedou majitele lyžařských vleků k úvahám o navýšení cen pro nadcházející sezonu....

Chlapec si při pádu z házenkářské branky těžce zranil hlavu

Vrtulník, který létá pro moravskoslezské záchranáře.

Třináctiletý hoch se v neděli odpoledne vážně zranil ve Štramberku na Novojičínsku. Nejspíše při pádu z branky při hře...

Stavba obchvatu Karviné se už podruhé posouvá. Nyní na říjen 2019

První viditelné práce jsou vidět na cestě mezi Újezdem u Sezemic a Rokytnem.

Stavba karvinského silničního obchvatu začne nejdříve za rok. Investor, kterým je Ředitelství silnic a dálnic, tak...

Najdete na iDNES.cz