Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ve zdravotnictví vidím řadu nedostatků, říká nový ostravský senátor

  15:41aktualizováno  15:41
Za všech vítězných senátorů získal nejméně hlasů, ale v Ostravě to na postup do Senátu stačilo. Lékař Peter Koliba z hnutí ANO také potvrdil, že ČSSD v Ostravě ztrácí pozice. Po komunálních volbách se museli sociální demokraté smířit s porážkou i v senátních volbách.

Jen pár skleniček, pak se musí začít pracovat. Tak nový ostravský senátor Peter Koliba (ANO) oslavil volební úspěch. (18. října 2014) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Lékař střídá lékaře. Po Petru Guzianovi (ČSSD, později Strana práv občanů) bude v Senátu zastupovat obvod Ostrava-město 61letý bývalý přednosta porodnicko-gynekologické kliniky ostravské fakultní nemocnice se chce zaměřit ve své nové roli právě na problémy zdravotnictví. A slibuje, že bude často viděn a slyšen i v Ostravě.

PROFIL: Peter Koliba

  • 61 let
  • Původem ze slovenské Nitry, vystudoval Lékařskou fakultu na Univerzitě Palackého v Olomouci, kde v roce 1978 promoval v oboru Všeobecné lékařství. Pak se vrátil na Slovensko, kde pracoval v Nitře a na porodnicko-gynekologické klinice fakultní nemocnice v Bratislavě.
  • Od roku 1994 přes třináct let působil jako přednosta porodnicko-gynekologické kliniky ostravské fakultní nemocnice.
  • Cítí se být Ostravákem, ostatně mluví česky bez slovenského přízvuku.
  • Ženatý, manželka pochází z Ostravy, má čtyři děti.
  • Záliby: lyžování, jízda na kole, fotografování, hudba, divadlo a myslivost.

Vyhrál jste, ale nekazí dojem z postupu do Senátu to, jak málo voličů hlasovalo? V Ostravě to bylo jen necelých dvanáct procent a vy jste získal 5 913 hlasů, nejméně ze všech vítězů.
Určitě mě to mrzí, ale volba je platná. Myslím, že nízká volební účast má více příčin, ale je to také i vinou toho, že senátoři nebyli v běžném životě moc vidět. Svého předchůdce pana doktora Guzianu znám, nechci jeho volební období hodnotit a nějak kritizovat, protože neznám všechny kroky, vážím si ho, ale myslím si, že práce senátora není jen na půdě Senátu, ale nezanedbatelná je i přímo v obvodu. A pokud jsem měl informace od svých voličů, tak zrovna na to si trochu stěžovali.

Tedy budete klást důraz na práci v Ostravě a ne v Senátu?
Na obojí. Jako senátor se budu snažit udělat všechno pro to, aby se i veřejné vnímání senátorů změnilo. Což také znamená, že budu co nejvíce působit v regionu, aby lidé měli možnost se na mě obracet se svými problémy.

Jak chcete práci senátora skloubit se soukromou gynekologickou ambulancí?
V soukromé praxi mám zaměstnanou ještě kolegyni. Nemohu ještě práci senátora hodnotit detailně, ale vím, že činnost Senátu je čtyřtýdenní, při které senátor týden působí v Praze a tři týdny v regionu. Tak myslím, že v rámci toho najdu nějaký časový prostor i na svou ordinaci.

Podrobné výsledky senátních voleb

Na co se v Senátu chcete zaměřit?
Pracoval jsem více než 35 let ve zdravotnictví, takže tato problematika je mi nejbližší a vidím tam celou řadu nedostatků, a to jak v zákonech, tak především ve financování zdravotnictví, kde dochází k četným únikům peněz. Budu rád, pokud se v rámci zdravotnického výboru budu moci podílet na práci Senátu.

Dosud dominantní ČSSD v Ostravě po komunálních volbách už podruhé prohrála s ANO. Co se stalo?
Osobně si myslím, že jedna z příčin je to, jak občané vnímají, že pan Babiš už provedl revizi některých zákonů a snaží se, aby se tady žilo lépe. Aby se napravovaly chyby klasických politiků. To chci i já. Lidé mě znají, podílel jsem se na vybudování porodnicko-gynkologického pavilonu ostravské fakultní nemocnice. Sloužil jsem lidem jako lékař a chci jim sloužit i jako senátor.

Jak vítězství oslavíte a co na úspěch říká vaše rodina?
Oslava byla jen skromná. Manželka mi byla v kampani oporou, dokonce se mnou chodila po ulicích a moc pomáhala. Věřím, že to tak zůstane.

Slyšel jsem kritickou poznámku, že v ostravském volebním obvodu, za který jste kandidoval, vůbec nebydlíte. Je to pravda?
Je to pravda ale není to v rozporu se zákonem. Navíc v Ostravě jsem bydlel od roku 1994, a to v Porubě, až poslední roky se nám podařilo dokončit nový domeček a bydlíme v Budišovicích, což je sice okres Opava, ale prakticky denně jezdím do Ostravy. Je to dáno i atypickým územním dělením. Vezměte si, že Vaňkův kopec je v podstatě Ostrava, kam zajíždí tramvaj. Přitom to je na hranici obce, kde bydlím.

Čtete rádi iDNES.cz?  Podpořte nás svým hlasem v anketě Křišťálová lupa.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Moravskoslezský kraj:

Volby do Senátu

Moravskoslezský kraj volí své zástupce do Senátu PČR ve volebních obvodech 68 - Opava, 71 - Ostrava-město a 74 - Karviná. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, proběhne druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Zraněný houbař měl v krvi 8,83 promile alkoholu. Pil jsem jen pivo, tvrdil

Ilustrační snímek

Neuvěřitelných 8,83 promile alkoholu v krvi měl houbař z Ostravska, který si o víkendu v lesích na Bruntálsku zlomil...

Kočkův vrah Ďuričko si změnil jméno, soud mu dovolil pracovat i v noci

Bohumír Ďuričko chvíli po propuštění z věznice odpovídá novinářům. (30. října...

Hoteliér Bohumír Ďuričko odsouzený za vraždu Václava Kočky mladšího, syna provozovatele Matějské pouti, si změnil po...Hokejistu Jihlavy zbila na severu Moravy přesila, měl otřes mozku

Michal Hlinka po napadení skupinou výtržníků.

Jihlavský útočník Michal Hlinka se bude nějakou dobu léčit z návštěvy severní Moravy, odkud pochází. Hokejistu a jeho...

Zlín - Ostrava 1:2, ve žhavé bitvě se trefil i Baroš

Zlínský kapitán Petr Jiráček (vpravo) kontroluje míč před Adamem Jánošem z...

Ostravští fotbalisté si po minulé porážce se Spartou spravili chuť. V předehrávce 9. kola první ligy zvítězili ve žhavé...

Na Jablunkovsku zastřelili dva cvičené psy. Majitel podezřívá myslivce

Nejvyšší soud uzavřel případ z roku 2013, ve kterém čtrnáctiletý hoch zastřelil...

Cvičenou fenu a mladého psa zastřelil zatím neznámý pachatel na soukromém pozemku Radka Gomoly v Dolní Lomné na...

Další z rubriky

Zraněný houbař měl v krvi 8,83 promile alkoholu. Pil jsem jen pivo, tvrdil

Ilustrační snímek

Neuvěřitelných 8,83 promile alkoholu v krvi měl houbař z Ostravska, který si o víkendu v lesích na Bruntálsku zlomil...

Moravskoslezský kraj má málo inženýrů a vědců, zaostává v inovacích

Ilustrační snímek

Málo inženýrů, málo vědců. Ve srovnání s jinými regiony je podle studie firmy Deloitte, vypracované pro společnost...

Poslední z padesáti mlýnů na Bílovecku bude po opravě znovu mlít

V rámci rekonstrukce byly z mlýna sundány dvě ze čtyř lopatek, které jsou...

Obřím osmimetrovým lopatkám trvá zhruba pět sekund, než se otočí kolem své osy. Nyní je však historický dřevěný mlýn na...

Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.

Najdete na iDNES.cz