Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Senát ztrácel význam, ale nyní bude zase barevnější, těší Jiřího Carbola

  14:17aktualizováno  14:17
Přestože favority v senátních volbách byli ve frýdecko-místeckem volebním obvodu kandidáti ANO 2011 a ČSSD, nakonec je vyhrál lidovec Jiří Carbol. Pětapadesátiletý starosta Dobré a krajský zastupitel tak bude voliče západní části Frýdecko-Místecka zastupovat v Senátu v následujících šesti letech.

Nový frýdecko-místecký senátor Jiří Carbol. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Jste starostou Dobré a krajským zastupitelem. Budete ještě zvládat funkci senátora?
Již během kampaně jsem říkal mnoha lidem, že ve vedení obce chci pokračovat, pokud mě voliči v Dobré zvolí. Výsledek komunálních voleb mi dal jasný signál, že občané chtějí, abych pokračoval. I výsledek 2. kola do Senátu přímo v Dobré, ale i v celém volebním obvodu, naznačuje, že pro voliče sloučení funkce komunálního politika se senátorem není překážka. Zastupitelstvo kraje je orgán kraje, který zpravidla zasedá čtyřikrát ročně. Osobně se domnívám, že to časově zvládnu. Navíc si myslím, že má účast v krajském zastupitelstvu bude přínosem i v práci senátora.

Jiří Carbol v poslanecké lavici (prostřední řada vpravo). Snímek z roku 2007.

Jiří Carbol v poslanecké lavici (prostřední řada vpravo). Snímek z roku 2007.

Co podle vás zřejmě sehrálo ve druhém kole hlasování největší roli?
Má kampaň byla založena na přímém kontaktu s voličem. KDU-ČSL nemá žádné velké finanční prostředky, aby si mohla dovolit nákladnou kampaň. Na počátku jsem společně se svým týmem dobrovolníků hledal cestu kampaně s minimálními náklady a co největším kontaktem s voliči. Do voleb jsem nakonec šel jako kandidát KDU-ČSL s podporou Strany zelených. Své vítězství si vysvětluji také tím, že voliči ohodnotili, co jsem pro tento region vykonal jako poslanec.

Senátních voleb se letos zúčastnilo historicky nejméně voličů. Má Senát nějaký větší smysl, anebo by bylo lepší ho zrušit?
Senátní volby jsou vždy poznamenány nižší účastí voličů. Domnívám se, že je to tím, že občanům je málo vysvětlena funkce senátu a tudíž mu nepřičítají takovou váhu. Druhým faktem je skutečnost, že jedna politická strana (ČSSD - pozn. red.) obsadila v Senátu nadpoloviční většinu. V tomto období pak začal Senát ztrácet svůj význam. Po letošních volbách bude Senát znovu barevnější a věřím, že názory, které v něm budou zaznívat, budou v mnohém přínosem pro naši zemi. A pokud Senát získá větší pravomoci, a já to budu prosazovat, pak to zvedne i jeho prestiž mezi občany.

Jaké oblasti se v Senátu budete věnovat především?
Velmi rád bych pracoval ve výboru pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí, ale to bude záležet na dalším vývoji. Pokud se týče kontaktu s občany, tak občané Dobré vědí, že za mnou mohou přijít na obecní úřad se svým problémem kdykoliv. I jako poslanec jsem měl zřízenou ve Frýdku-Místku kancelář, kde za mnou občané mohli přicházet. Nejinak tomu bude i teď. V co nejkratší termínu chci otevřít senátní kancelář a zde řešit konkrétní problémy, které lidi trápí. Budu navštěvovat pravidelně i jednotlivé obce a města mého obvodu.

Myslíte si, že se to všechno dá stihnout?
Pokud bych o tom nebyl přesvědčen, tak bych do těchto voleb nekandidoval. Při dobré organizaci a s dobrým pracovním týmem, který kolem sebe mám, to určitě společně zvládneme.

Jaké je Vaše životní krédo?
Víte, v životě jsem zažil nejen politický vzestup, ale i pád z velké výšky. To vše mi dalo silnou osobní zkušenost a myslím, že je hodně pravdy na pořekadle Co tě nezabije, to tě posílí. Ve své práci se dnes a denně snažím najít takové řešení problému, které je dobré pro všechny.

.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Moravskoslezský kraj:

Volby do Senátu

Moravskoslezský kraj volí své zástupce do Senátu PČR ve volebních obvodech 68 - Opava, 71 - Ostrava-město a 74 - Karviná. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, proběhne druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Zraněný houbař měl v krvi 8,83 promile alkoholu. Pil jsem jen pivo, tvrdil

Ilustrační snímek

Neuvěřitelných 8,83 promile alkoholu v krvi měl houbař z Ostravska, který si o víkendu v lesích na Bruntálsku zlomil...

Kočkův vrah Ďuričko si změnil jméno, soud mu dovolil pracovat i v noci

Bohumír Ďuričko chvíli po propuštění z věznice odpovídá novinářům. (30. října...

Hoteliér Bohumír Ďuričko odsouzený za vraždu Václava Kočky mladšího, syna provozovatele Matějské pouti, si změnil po...Hokejistu Jihlavy zbila na severu Moravy přesila, měl otřes mozku

Michal Hlinka po napadení skupinou výtržníků.

Jihlavský útočník Michal Hlinka se bude nějakou dobu léčit z návštěvy severní Moravy, odkud pochází. Hokejistu a jeho...

Zlín - Ostrava 1:2, ve žhavé bitvě se trefil i Baroš

Zlínský kapitán Petr Jiráček (vpravo) kontroluje míč před Adamem Jánošem z...

Ostravští fotbalisté si po minulé porážce se Spartou spravili chuť. V předehrávce 9. kola první ligy zvítězili ve žhavé...

Na Jablunkovsku zastřelili dva cvičené psy. Majitel podezřívá myslivce

Nejvyšší soud uzavřel případ z roku 2013, ve kterém čtrnáctiletý hoch zastřelil...

Cvičenou fenu a mladého psa zastřelil zatím neznámý pachatel na soukromém pozemku Radka Gomoly v Dolní Lomné na...

Další z rubriky

Fakultní nemocnice v Ostravě má nový operační sál pro plastické chirurgy

Ve Fakultní nemocnici Ostrava otevřeli nový operační sál, který využijí hlavně...

Fakultní nemocnice Ostrava řešila problém s přetlakem zákroků na šestnácti operačních sálech. Vybudovala proto další....

Janáčkovu sezonu uzavře čtyřdenní Hudební maraton

Zkouška ostravské Janáčkovy filharmonie.

Čtyřdenním festivalem Hudební maraton Leoše Janáčka vyvrcholí v říjnu celoroční program Janáček Ostrava 2018. Po celý...

Zvířecím útulkům docházejí peníze. Žádají o pomoc radnice i stát

(ilustrační foto)

„Jsme na mizině, pomozte, prosím,“ stojí na stránkách Moravskoslezského spolku na ochranu zvířat. Na finanční dno...

Najdete na iDNES.cz