Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hrozba arbitráží je často nátlakem na stát, říká právník k dění kolem OKD

  19:50aktualizováno  19:50
Věřitelé společnosti NWR, za jejíž půjčku se OKD před časem zaručila, se netají tím, že chtějí kvůli téměř 10 miliardám korun vyvolat arbitráž vůči státu. „Pro arbitráže kvůli OKD bude klíčové rozhodování českých soudů,“ hodnotí situaci právník Pavel Utěšený z advokátní kanceláře Rytikov & Utěšený Legal.
Důl Karviná (ilustrační snímek)

Důl Karviná (ilustrační snímek) | foto: NWR

Může odmítnutí ručitelského závazku OKD za dluh společnosti NWR v insolvenčním řízení skončit arbitráží?
Může i nemusí. Rozhodující bude, jak české soudy pravomocně rozhodnou ve sporu věřitele s insolvenčním správcem a OKD o určení pohledávek, kterým odpovídá výše zmíněný závazek. Pokud předchozí popření pohledávek uznají za důvodné, možnost arbitráže z důvodu ochrany investice vyloučit nelze, když investicí může být samozřejmě i peněžitá pohledávka.

O co by se mohl věřitel v arbitráži opřít?
Hovoří se například o arbitráži vedené na základě Smlouvy o energetické chartě. Arbitráže na základě dvoustranných smluv o ochraně investic jsou pak v těchto případech standard. Každopádně věřitel bude muset s ohledem na aktuální situaci, kdy si bude o zahájení arbitráže rozhodovat, zvažovat, zda je tato věc vůči státu opravdu arbitrovatelná.

Pavel Utěšený.

Pavel Utěšený.

Co to znamená?
Jde velmi zjednodušeně o to, zda uvažovaný spor věcně spadá do předmětu smlouvy o ochraně investice a zda tato smlouva váže Českou republiku a stát, z níž věřitel pochází. A hlavně, zda to byl opravdu stát, kdo investici rozhodnutím českých soudů neochránil, či zda naopak nejde o spor, který by se měl řešit na soukromoprávní úrovni.

Jaký by byl výsledek takové arbitráže?
To je samozřejmě velmi těžké v této chvíli předvídat. Záleželo by na konkrétních argumentech věřitele i důkazech, které by je podporovaly, a také na síle právní obrany státu. Stejně jako v klasickém soudním řízení, ani v arbitráži nelze říci dopředu, jak dopadne.

Co bude rozhodovat?
Rozhoduje to, co se v řízení podaří prokázat, což ne vždy musí v úplnosti odpovídat skutečnosti. Zde se navíc zřejmě bavíme o vzdálenější budoucnosti, pokud tedy vůbec k nějaké arbitráži dojde. V mezidobí se situace může ještě hodně změnit. Klíčové by samozřejmě ale bylo již zmíněné rozhodování českých soudů ve sporu o určení důvodnosti popřených pohledávek a jeho bližší odůvodnění. A to ve smyslu, velmi obecně řečeno, zda bylo z hlediska plnění závazku státu k ochraně investice řádné, nediskriminační a spravedlivé.

Může pro případné vítězství věřitele v arbitráži hrát i fakt, že OKD několik let závazek uznávalo, ale až v insolvenčním řízení závazek popřelo?Pokud by soudy nakonec pohledávky věřitele neuznaly jako právně důvodné a tento by zahájil se státem arbitráž o ochranu své investice, tak si lze reálně představit, že to bude jedním z důležitých argumentů věřitele. Na druhé straně v právu platí, že uznání závazku zakládá jen vyvratitelnou domněnku, že závazek v době uznání trval.

Co z toho vyplývá?
Že nejde o dogma, které by již nebylo možné zvrátit. Sám fakt, že o závazku bylo například účtováno v účetních závěrkách OKD, tak ještě nemusí být stěžejní. Důvody toho ostatně mohly být zcela různé.

Co by tedy v daném směru rozhodovalo?
Jistě by se v případné arbitráži řešilo, zda ten ručitelský závazek OKD (ať již se bavíme o ručení za splacení dluhopisů emitovaných NWR či za dluhy související s úvěrem poskytnutým NWR) právně opravdu existoval, a pokud jej OKD původně uznávalo, z jakého důvodu české soudy jemu odpovídající pohledávku věřitele nakonec neuznaly po právu.

Bude tedy fakt, že OKD závazek nejprve uznávalo a následně ne, tím podstatným?
To hlavní bude v této zkoumané souvislosti právně objektivní stav věci, nikoli samotné chování OKD, které si navíc v průběhu času začalo odporovat, a stalo se tak z tohoto pohledu ne zcela důvěryhodným. Právo ovšem není černobílé. Při výkladu právního jednání OKD tak skutečnost, jak se společnost OKD původně chovala a dávala najevo, jaký obsah a význam svému právnímu jednání přikládá, jistou úlohu sehrát může. Problém je však v tom, že přístup OKD k závazku se po zjištění jeho úpadku zcela diametrálně změnil. Tento obrat a jeho důvody by se tak musely pečlivě posoudit.

Proč se vůbec tolik hovoří o hrozbě arbitráže?
To je primárně dotaz na ty, kteří o arbitráži a její hrozbě hovoří. Téma arbitráže, zvláště pak vůči státu, je ale samozřejmě vždy mediálně zajímavé téma, a to i s ohledem na částky, které jsou jejím předmětem a které často dosahují řádů miliard korun. Je obecně známou skutečností, že stát několik takových arbitráží i vede.

Jde o zajímavé spory?
Právně jde vždy o velmi zajímavé spory. Pro investory pak tyto arbitráže často představují jediný nástroj, jak se vůbec domoci ochrany svých investic v České republice, a to s relativně malým nákladovým rizikem oproti žalované částce. Mediální hrozba arbitráží je pak jejich častým prostředkem nátlaku na stát, který používají za účelem zvýšení šance na to, že stát se s nimi finančně vypořádá bez podání žaloby.

Lze státu přičítat například i kroky insolvenčního správce nebo věřitelského výboru?
To si nemyslím. Česká právní úprava a rozhodovací praxe je totiž v tomto směru vcelku jasná. Pokud jde o činnost insolvenčního správce a věřitelského výboru, stát za škodu způsobenou tím, že tito případně porušili své povinnosti, neodpovídá. Insolvenční správce ani věřitelský výbor nejsou orgánem státu, a nesou proto vlastní majetkovou odpovědnost za škodu, kterou by způsobili porušením povinností, které jim ukládá zákon nebo které jim uložil soud. Stát by v souvislosti s činností insolvenčního správce potencionálně mohl nést jenom právní odpovědnost za nesprávný úřední postup, a to při výkonu dohledu nad touto činností.Nejčtenější

Vítejte v nejhorším městě kraje, hlásá cedule v Jablunkově

Cedule vlevo od vstupu na koupaliště, které navštěvují i lidé ze Slovenska a...

Vítejte v Jablunkově, v nejhorším městě v kraji. Ceduli s tímto nápisem pověsil na venkovní stěnu místní restaurace...

Ať chcípne, psali lidé pod fotku kurdského novorozence. Policie je obvinila

Ilustrační snímek

Již několik měsíců řeší policie na Třinecku nenávistné komentáře, které se na sociální síti šířily na adresu dítěte s...Bohemians - Ostrava 0:1, rozhodli bratři Šašinkové. A Baník je čtvrtý

Milan Baroš (vpravo) z Ostravy pod tlakem Davida Bartka z Bohemians,.

Souboje, snaha, velmi slušná divácká kulisa. A dlouho žádné góly. Až z jedné z posledních akcí zápasu udeřil hostující...

Bakala před komisi k OKD nepřišel. Necháme ho předvést, vzkázal Černohorský

Podnikatel, investor a filantrop Zdeněk Bakala.

Sněmovní vyšetřovací komise k prověření privatizace OKD se usnesla, že nechá předvést policií Zdeňka Bakalu, protože se...

Tak těm lidem dejte byty, říká autor žaloby na bezdoplatkové zóny

Majitel Hotelu Grand Zdeněk Plaček.

Majitel bohumínského Hotelu Grand Zdeněk Plaček podal žalobu na město kvůli zavádění bezdoplatkových zón. V jeho domě...

Další z rubriky

Muži zabavili hrnky s nacistickými symboly. Policie je využije při výuce

Zabavené hrnky využije policie pro výukový program.

Desítky keramických hrnků s Adolfem Hitlerem a dalšími nacistickými symboly zabavily úřady muži na Novojičínsku....

V ostravské zoo žije téměř dvě stě ptačích druhů, třetina létá volně

Speciální budky pro puštíky jsou zavěšené na stromech.

V ostravské zoologické zahradě viditelně přibývají ptáci. „V současnosti chováme přes 120 druhů ptáků z různých koutů...

Výměny potrubí omezují dopravu i dodávky vody v Moravskoslezském kraji

Ilustrační snímek

Cestování po Moravskoslezském kraji dokážou znepříjemnit nejen opravy silnic, ale i rekonstrukce vodovodních a...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz