Režisér seriálu Lajna Vladimír Skórka.

Režisér seriálu Lajna Vladimír Skórka. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Už na střední škole byli hokejisti jiní, vzpomíná režisér Lajny

  • 3
Do Havířova měl režisér Vladimír Skórka kratší cestu než hlavní hrdina internetového seriálu Lajna. Zatímco postava trenéra Luboše Hrouzka v podání Jiřího Langmajera po příjezdu z Prahy prožívá „civilizační šok“, Skórka je člověkem znalým místních poměrů. Možná kvůli autentičnosti si produkce do režisérského křesla vybrala právě tohoto Ostravana.

První sérii osmi dílů filmaři před pár dny dotočili. Tvůrci teď s napětím vyčkávají, zda pokračováním příběhu trenéra Hrouzka navážou na úspěch pilotního dílu, který měl na dva miliony zhlédnutí.

Před pár dny jste v Havířově dotočili poslední záběry. Jak se vám ve městě pracovalo?
Jak hokejový klub, tak město byly vstřícné. Lajnu lidé v Havířově přijali za svou. Natáčení bylo někdy náročné. Jiří Langmajer, Hanka Vagnerová nebo hlavní kameraman Honza Šťastný, který natáčel filmy s americkými produkcemi za špičkových podmínek, vstávali v pět hodin ráno a z placu odcházeli v šest večer. Přesto od nich člověk neslyšel žádné remcání. Takový přístup nutil i nás ostatní dělat svou práci co nejlépe. Snad to půjde na výsledku vidět.

Místní lidé vám pronajímali prostory k natáčení. Když jste potřebovali dostat do ochozů zimního stadionu fanoušky, dorazili jen tak, bez nároku na odměnu. Bylo cítit, že je natáčení pro město velkou událostí?
Určitě. Do velké míry to tak bylo. V jiných městech více na západ už každý natahuje ruku a zajímá se, kolik za to dostane. Tady se lidi semkli a udělali to jen tak z nadšení. Je to skvělá vlastnost místních.

Vy jako Ostravan znáte mentalitu lidí v regionu, pomohlo vám to k získání práce na Lajně?
Myslím, že se potkalo více věcí. Jednak už za mnou byla nějaká práce, která se producentům Lajny zřejmě líbila. Určitě však hrálo roli i to, že jsem z Ostravy. Scénář Petra Kolečka byl skvěle napsaný, s tím moc práce nebylo. Petr ale v sobě nemá ty ostravsko-havířovské manýry. To jsme tam mohli přinést my, lidé ze štábu, kteří pocházíme z tohoto kraje. Mohli jsme se lépe vžít do místních, jak by v určitých situacích reagovali, co by řekli.

Víte vlastně, proč si tvůrci seriálu vybrali právě Havířov?
Kamil Ouška a Daniel Strejc (producenti seriálu, pozn. red.) chtěli natáčet v tomto regionu. Aby byl v seriálu patrný střet Hrouzkova velkého světa Prahy s tím přímým a realistickým Ostravskem. Havířov to podle mě vyhrál tím, že představitelé klubu i města nám vycházeli od začátku vstříc.

Internetová televize OBBOD, která vysílá Lajnu, stála i za zrodem úspěšného seriálu z fotbalového prostředí – Vyšehradem. Je všeobecně známo, že herec Jakub Štáfek coby Julius Lavický má i v reálném životě k fotbalu velice blízko. Co vy a hokejové prostředí? Znáte ho důvěrně, nebo jste jej musel ještě před natáčením nastudovat?
Před natáčením jsem koukal na nějaké filmy, několikrát jsem si zajel i na tréninky havířovského AZetu a pozoroval, zda bychom mohli něco využít v seriálu. Ale k hokejistům jsem měl blízko už na střední škole. Do šestnácti let jsem závodně plaval a na sportovním gymnáziu jsem je potkával. Už tehdy, když jsem se s nimi bavil, jsem zjistil, že jsou takoví jiní…

Co tím myslíte?
Řekněme, že jsou přímější a příliš nad věcmi nehloubají.

A trenér Hrouzek? Mnozí v něm vidí Vladimíra Růžičku, byť Jiří Langmajer s tím nesouhlasí.
Drobnou inspiraci Vladimírem Růžičkou tam vidím taky. Jak Hrouzek, tak i on jsou výraznými chlapáckými postavami, které jsou rázné a mají respekt. Ale tyto vlastnosti měli nebo mají i další velcí trenéři, zmiňme například Ivana Hlinku. Hrouzek je tak spíše směsicí několika výrazných trenérských osobností.

O seriálu Lajna

Olympijský vítěz z Nagana a bývalý hráč NHL, má před rozvodem s manželkou a hlavně se rozchází se svým klubem HC Slavia Praha. Rozhodne se odejít z Prahy a začít znovu na místě, kde by ho asi nikdo nečekal… v Havířově! A nejede tam sám. Chce v Havířově stvořit novou hokejovou legendu, Hrouzka juniora, a připravit jej na kariéru v NHL.
Zdroj: Internetová televize OBBOD

Zmínil jste, že k vašemu angažování do Lajny přispěla i předchozí práce. Například pro Ostravu jste s kolegy ze Skórka Creative natočil několik propagačních videí. Kterého z nich si vážíte nejvíce?
Velmi mě pohltila třeba práce na scénáři filmu ke kandidatuře Ostravy na Evropské hlavní město kultury pro Čestmíra Kopeckého a Petru Všelichovou, i když pak bylo zklamáním, že to nevyšlo. Mám rád i virál (video, které se stane populárním prostřednictvím sdílení na internetu, pozn. red.) pro Vysokou školu báňskou, která je inspirativním místem. Pracoval jsem také na propagačním videu pro atletiku v Ostravě, tam jsem se setkal s Janem Železným. To je mimochodem další takový Hrouzek – rázný, přímý chlap a hlavně obrovský srdcař.

Co je u podobných videí zásadní? Pracujete s pojmem virál, takže je hlavní mít velkou sledovanost?
Řada virálů nemá pozitivní vyznění, stačí připomenout třeba ruského zpěváka Trololo. Lidé ho sdíleli a on měl najednou miliony zhlédnutí. Ne však proto, že by oceňovali jeho zpěv, ale spíš se bavili tím, jaký je podivín. Já ale nesouhlasím s tím, že i špatná reklama je reklama. To rčení podle mě vymysleli špatní marketéři.

Takže jste zatím nevytvořil virál, za který byste se styděl?
Já osobně nemám z žádného svého videa takový pocit, snad si to myslí i ostatní.

Které jsou vaše nejúspěšnější virály?
No, teď aktuálně je to Lajna. Některá další videa, na kterých jsme pracovali, nasbírala kolem milionu zhlédnutí, ale to bylo za delší čas.

Filmaři v minulých týdnech natáčeli další díly Lajny: