Radim Pařízek zůstal jediným členem rockové legendy, kapely Citron. Ostatní odešli a vytvořili skupinu Limetal.

Radim Pařízek zůstal jediným členem rockové legendy, kapely Citron. Ostatní odešli a vytvořili skupinu Limetal. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Limetal není Citron. Nehrajte mou hudbu, trvá na svém Pařízek

  • 27
Krize po rozdělení skupiny Citron trvá, majitel práv Radim Pařízek zakázal svým bývalým spoluhráčům hrát jeho písně. I podle zástupců autorského svazu jde o ojedinělou věc.

Spory mezi bývalými členy ostravské skupiny Citron, z níž většina hráčů přešla do skupiny Limetal, v současnosti řeší právníci.

Rozepře byly znatelné i na historicky prvním ostravském vystoupení Limetalu ve vyprodaném klubu Barrák. Některé známé skladby tady zazněly s novými texty. To v případech, kdy byl autorem těch původních Radim Pařízek.

Ten zůstal z ještě nedávné sestavy Citronu sám. Baskytarista Václav Vlasák, kytaristé Jaroslav Bartoň a Jiří Šperl a zpěvák František Michalík po sporech založili právě skupinu Limetal.

„Přišel nám dopis, v němž bylo výslovně řečeno, že já, Jarda Bartoň, Fany Michalík a Jirka Šperl nesmíme hrát skladby Citronu, na kterých se autorsky podílel Radim Pařízek,“ popsal aktuální situaci baskytarista Limetalu Václav Vlasák.

„Radim Pařízek si skutečně nepřeje, aby ostatní členové skupiny Citron hráli jeho autorskou hudbu,“ potvrdila informaci Šárka Chomoutová, tisková mluvčí Ochranného svazu autorského OSA.

Bývalí členové Citronu situaci vyřešili tak, že k některým písním napsali nové texty. Namísto hitu Už zase mi scházíš zpíval Fany Michalík v pátek v Ostravě Sto falešných frází, jako jasný vzkaz bývalému kapelníkovi pak přetextovali Dej mi s tím pokoj na Dej si s tím pohov.

Baskytarysta Václav Vlasák

„Je to takové divné. Když se rozpadli Beatles, hráli jednotliví členové dál všechny skladby, když skončili Pink Floyd, hráli všichni všechno sami. I když se nemohli ani cítit. Tady se zakazuje. Je to sice obtěžující, ale dá se s tím žít,“ poznamenal Václav Vlasák.

„Je to moje duševní vlastnictví, mám na něj práva,“ vysvětlil už dříve Radim Pařízek důvody, proč nechce, aby jeho bývalí spoluhráči hráli písně, kterými se Citron proslavil. „Ale dnes se už k tomu nechci vyjadřovat, všechno to jde mimo mne,“ nechtěl komentovat současnou situaci.

Běžná věc to není, přiznává OSA

V pátek tak paradoxně mohli členové Limetalu hrát převzatý hit skupiny Judas Priest V tu ránu, šlágr Citronu Už couvám ale hrát nemohli. Ocitl se totiž na seznamu skladeb, které si nárokuje Radim Pařízek. Ten se ve sporu s kapelou Limetal zastupuje osobně.

„Svá autorská díla si zastupuje Radim Pařízek, pokud jde o živou produkci, sám. OSA jej zastupuje ve všech dalších případech,“ potvrdila informaci Chomoutová. „Běžná věc to není, ale stát se to samozřejmě může,“ doplnila.

Podle Rudolfa Lešky, předního znalce autorského práva, který zastupuje členy skupiny Limetal, by mohly zaznít i písně v původním znění: „Podle mne by nešlo o porušení autorského zákona. Písně by se mohly i přes ‚zákaz‘ hrát, ale hudebníci zatím ustoupili, budou hrát jen ty písně Citronu, na kterých se Radim Pařízek autorsky nepodílel.“

Vymyslel jen první dva takty

Situaci navíc komplikují nejasnosti s autorstvím, například u hitu Už couvám. Na seznamu skladeb, které by Limetal neměl podle Pařízka hrát, je u písně napsán Radim Pařízek coby jediný autor hudby.

Václav Vlasák nicméně tvrdí, že vše je úplně jinak. „Hudbu k Už couvám napsal Jiří Krejčí, ne Pařízek,“ vzpomíná bývalý baskytarista Citronu. A Jiří Krejčí, současný ředitel ostravského Divadla Petra Bezruče, jeho informaci potvrzuje. „Radim Pařízek malý podíl na písni Už couvám skutečně má, vymyslel první dva takty, ale to je všechno. Většinu hudby jsem napsal já,“ tvrdí Krejčí.

„Budu se o to muset začít starat a přihlásit se o svá práva. Kdysi jsem to podcenil. Pařízek tehdy všechny písně označoval autorstvím ‚Citron‘ s tím, že až budou tantiémy, tak se to rozklíčuje. To se ale nestalo,“ doplnil. Radim Pařízek nechtěl svůj komentář k autorství textu zveřejnit. Ve výsledku jsou pak podle Vlasáka vítězem sporu už předem fanoušci hudby.

„Na rozkolu v Citronu nakonec vydělali všichni. My si užíváme hraní se skvělým bubeníkem a fanoušci mají namísto jedné kapely dvě. Ta druhá navázala na heavymetalové období s Láďou Křížkem, my zase odkazujeme na hardrockový Citron se Standou Hranickým. Pokud chtějí mít fanoušci zážitek kompletní, budou muset vidět obě kapely,“ dodal Vlasák.