Speciální nástřik dostala i porodní vana v jednom z pokojů Městské nemocnice

Speciální nástřik dostala i porodní vana v jednom z pokojů Městské nemocnice Ostrava. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

V porodním boxu testovali roztok se stříbrem, zabíjí viry i bakterie

  • 0
V porodním boxu Městské nemocnice Ostrava vyzkoušeli unikátní japonskou technologii. Ta díky nanočásticím titanu a stříbra dokáže zhruba dva roky po své aplikaci likvidovat veškeré mikroorganismy. "Byli jsme skeptičtí, ale skutečně to funguje," potvrdil expert Jiří Bílek.

Jedno z testování se v ostravské nemocnici konalo ve středu. "Bojové tažení" proti  virům, bakteriím a jiným mikroorganismům, které mohou škodit pacientům i zdravotníkům, trvalo jen krátce.

Do porodního boxu dorazili dva muži v bílých overalech a žlutých ochranných brýlích se speciální stříkací pistolí. Stěny a strop pokoje i vanu pro rodičky pokropili mléčně bílým postřikem. Ten je díky svému složení schopen ničit patogeny.

"Garantujeme, že nejméně 24 měsíců bude nástřik rozkládat mikroorganismy na kysličník uhličitý a vodu. Nemocnice dodrží hygienické normy lépe, než kdyby používala dezinfekční přípravky a stěny každý rok malovala," tvrdil Jaromír Hanačík, ředitel společnosti NanoGT, jejíž nanotechnologii testuje ostravská nemocnice jako první zdravotnické zařízení v zemi.

"Ta stříkací technika je náš patent. Převzali ho i Japonci, od nichž dovážíme speciální nanosuspenzi. Právě ta představuje revoluci v ničení mikroorganismů, protože obsahuje částice titanu a stříbra velké jen dva nanometry. Tak malé nedokáže nikdo v Evropě vyrobit. Přitom platí, že čím jsou menší, tím větší je jejich aktivní povrch, a tedy i účinek," vysvětlil Hanačík.

Nástřik zbaví pachů i byt či auto

Jeho slova potvrdil Jiří Bílek ze Zdravotního ústavu Ostrava, který vydal certifikát o účincích výrobku. Expert přitom netajil, že než se o nich sám přesvědčil, nevěřil jim.

Ačkoli za revoluční účinky suspenze získal výrobce 15 mezinárodních ocenění, experti ze Zdravotního ústavu se zdráhali zapojit do jejího testování v nemocnici. "Už jsem slyšel o řadě revolučních novinek, ale slibovaný efekt tak převratný nebyl," vysvětluje důvod váhání Bílek.

"Nakonec jsme se přesvědčili, že to skutečně funguje. Měsíc po nástřiku bylo množství mikroorganismů nižší o padesát procent. Testovali jsme přitom ARO, jednotku intenzivní péče či septický pokoj pro pacienty s bakteriemi odolnými proti běžným antibiotikům. Všude tam jsou velmi přísné požadavky na hygienu a nemocnice je už před postřikem splňovala. Nanotechnologie ale přinesla výsledky, jakých běžnou dezinfekcí docílit nelze," uvedl Bílek.

Testy pokračují. "Díky tomu nám společnost zdarma ošetří třeba vnitřky sanitek," říká ředitel nemocnice Tomáš Nykel, který je výsledky nadšený a už počítá, zda se mu vyplatí do nanotechnologie investovat. Není sám. Zájem mají kromě nemocnic i další klienti.

Ošetřit lze téměř cokoli, třeba interiér potravinářských provozů, bytů, aut... "Nástřik dokáže zbavit auto všech pachů - i ze zvířat či cigaret," líčí Bílek.