Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

RPG: Podmínky nových smluv změníme, výši nájemného však ne

  16:09aktualizováno  16:09
Firma RPG byty se po jednání se Sdružením nájemníků ČR rozhodla pro několik ústupků v nových nájemních smlouvách, které v Moravskoslezském kraji řeší desetitisíce lidí. Sdružení nájemníků se zavázalo, že bude nájemníkům pomáhat v případných sporech.

Nové nájemní smlouvy řeší tisíce rodin na Ostravsku a Karvinsku. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Firma RPG byty se po jednání se Sdružením nájemníků ČR rozhodla pro několik ústupků v nových nájemních smlouvách, které v Moravskoslezském kraji řeší desetitisíce lidí. Sdružení se rovněž zavázalo, že bude nájemníkům pomáhat v případných sporech.

Firma slíbila sjednotit výpovědní lhůty na straně pronajímatele i nájemce a snížení sankce za porušení povinností nájemníka. Nájemné však nesníží.

RPG Byty navíc se Sdružením nájemníků ČR podepsali memorandum o součinnosti v oblasti nájemního bydlení.

"Nájemníci si stěžovali na tvrdý přístup společnosti RPG Byty, proto jsme s firmou začali jednat. Chceme chránit práva nájemníků. Podepsáním memoranda se nám to podařilo," tvrdí předseda Sdružení nájemníků ČR Milan Taraba.

Návrh původní smlouvy byl příliš tvrdý

Tisíce rodin, které měly uzavřenou smlouvu na dobu určitou, je nyní budou mít na dobu neurčitou. Firma RPG Byty také přistoupila na změnu délky výpovědní lhůty, kterou lidé kritizovali. V původním návrhu byla lhůta šestiměsíční. Nyní je pro nájemce i pronajímatele tříměsíční.

"Právníci některá naše ustanovení označili za příliš tvrdá, jenomže my jsme to mysleli dobře. Chránili jsme klienty, kteří řádně platili nájem, před těmi, kteří své povinnosti neplnili," vysvětlil ředitel rezidenčního portfolia realitní skupiny RPG Real Estate Pavel Klimeš.

Co ještě firma v podmínkách nájmu změní? Sníží sankce za porušení povinností z pěti na jeden tisíc korun a vypustí souhlas s uváděním dlužníků v registru SOLUS.

Takto upravené podmínky se vztahují i na nájemníky, kteří již nové smluvní dokumenty podepsali. "Měli je odevzdat nejpozději do 15. prosince. Firma však lhůtu prodloužila," připomíná Klimeš.

Tři čtvrtiny nájemníků prý už podepsaly

Podepsané dohody mohou lidé odesílat do konce roku, ale pokud to udělají do 23. prosince, příští rok v únoru získají padesátiprocentní slevu na nájemném.

"Pětasedmdesát procent smluv již nájemníci podepsali. Znamená to, že tři čtvrtiny nájemníků akceptovaly i původní podmínky společnosti. Zbývá asi 11 tisíc návrhů, které lidé zatím nepodepsali," říká tiskový mluvčí RPG Petr Handl.

Kdo novou dohodu vůbec nepodepíše, s tím se bude firma pravděpodobně soudit.

Sdružení BytyOKD se nová jednání nepozdávají

Jednání RPG Byty se Sdružením nájemníků ČR (SON) se nelíbí ostravskému sdružení BytyOKD, které dosud jako jediné hájilo zájmy nájemníků. "Ta spolupráce je podivná. SON je podle nás prodloužená ruka RPG. Nájemníky v bytech OKD nezastupuje a už vůbec za ně nebojuje," myslí si předseda sdružení Roman Macháček.

"Bojujeme za to, aby měli nízké nájmy, či aby si byty mohli koupit. SON pouze pomáhá firmě RPG vytvářet pozitivní reklamu," myslí si předseda sdružení Roman Macháček.

Sdružení nájemníků ČR se proti takovému nařčení brání: "Žádnou smlouvu o spolupráci jsme s RPG neuzavřeli. Nejsme partneři. Dohodli jsme se na součinnosti v oblasti nájemního bydlení, a to je podstatný rozdíl," upozorňuje místopředseda sdružení Jan Vozárik.

RPG Byty od února zvýší nájemné pro příští rok o pět korun až 7,50 Kč za metr čtvereční. Ve standardním bytě o rozloze kolem 60 metrů čtverečních tak mohou nájemníci zaplatit měsíčně až o 465 korun více než letos. Další zdražení mohou nájemníci čekat v příštích letech.

Co RPG Byty změní

Sjednotí délku výpovědní lhůty na straně nájemce i pronajímatele na tři měsíce. Sníží sankce za porušení povinností z pěti na jeden tisíc korun. Vypustí souhlas s uváděním dlužníků v registru SOLUS
Sjednotí délku výpovědní lhůty na straně nájemce i pronajímatele na tři měsíce. Sníží sankce za porušení povinností z pěti na jeden tisíc korun. Vypustí souhlas s uváděním dlužníků v registru SOLUSNejčtenější

Pustevny získají stezku v oblacích, na nápor turistů není místo připravené

Plánovaná podoba stezky v oblacích na Pustevnách.

Stavba panoramatické stezky na Pustevnách pokročila, veřejnosti se má otevřít ještě letos. Projekt, který se...

Olomouc - Ostrava 1:4, vítězové se dotáhli na Slavii, Diop má hattrick

Střelec druhého ostravského gólu Dame Diop (vlevo) se raduje s Martinem Fillem,...

Ostravští fotbalisté se v tabulce první ligy dotáhli na třetí Slavii. V dohrávce 5. kola nečekaně vysoko zvítězili v...Ať chcípne, psali lidé pod fotku kurdského novorozence. Policie je obvinila

Ilustrační snímek

Již několik měsíců řeší policie na Třinecku nenávistné komentáře, které se na sociální síti šířily na adresu dítěte s...

Bohemians - Ostrava 0:1, rozhodli bratři Šašinkové. A Baník je čtvrtý

Milan Baroš (vpravo) z Ostravy pod tlakem Davida Bartka z Bohemians,.

Souboje, snaha, velmi slušná divácká kulisa. A dlouho žádné góly. Až z jedné z posledních akcí zápasu udeřil hostující...

Bakala před komisi k OKD nepřišel. Necháme ho předvést, vzkázal Černohorský

Podnikatel, investor a filantrop Zdeněk Bakala.

Sněmovní vyšetřovací komise k prověření privatizace OKD se usnesla, že nechá předvést policií Zdeňka Bakalu, protože se...

Další z rubriky

Pustevny získají stezku v oblacích, na nápor turistů není místo připravené

Plánovaná podoba stezky v oblacích na Pustevnách.

Stavba panoramatické stezky na Pustevnách pokročila, veřejnosti se má otevřít ještě letos. Projekt, který se...

Před soudem stojí muž obžalovaný z napadení ženy. V 90. letech vraždil

Obžalovaný Marek Horváth při jednání Krajského soudu v Ostravě. (21. srpna 2018)

Krajský soud v Ostravě začal projednávat brutální napadení ženy na ulici v Karviné, ze které hrozí 38letému Markovi...

Orchideje i cenné lesy. Moravskoslezský kraj zdobí nové přírodní památky

Kvetoucí vstavačové louky u Býkovic

V okolí Kopřivnice a Štramberka leží dvě nové přírodní památky. Krajští radní na základě doporučení odborníků schválili...

Najdete na iDNES.cz