Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

RPG: Podmínky nových smluv změníme, výši nájemného však ne

  16:09aktualizováno  16:09
Firma RPG byty se po jednání se Sdružením nájemníků ČR rozhodla pro několik ústupků v nových nájemních smlouvách, které v Moravskoslezském kraji řeší desetitisíce lidí. Sdružení nájemníků se zavázalo, že bude nájemníkům pomáhat v případných sporech.

Nové nájemní smlouvy řeší tisíce rodin na Ostravsku a Karvinsku. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Firma RPG byty se po jednání se Sdružením nájemníků ČR rozhodla pro několik ústupků v nových nájemních smlouvách, které v Moravskoslezském kraji řeší desetitisíce lidí. Sdružení se rovněž zavázalo, že bude nájemníkům pomáhat v případných sporech.

Firma slíbila sjednotit výpovědní lhůty na straně pronajímatele i nájemce a snížení sankce za porušení povinností nájemníka. Nájemné však nesníží.

RPG Byty navíc se Sdružením nájemníků ČR podepsali memorandum o součinnosti v oblasti nájemního bydlení.

"Nájemníci si stěžovali na tvrdý přístup společnosti RPG Byty, proto jsme s firmou začali jednat. Chceme chránit práva nájemníků. Podepsáním memoranda se nám to podařilo," tvrdí předseda Sdružení nájemníků ČR Milan Taraba.

Návrh původní smlouvy byl příliš tvrdý

Tisíce rodin, které měly uzavřenou smlouvu na dobu určitou, je nyní budou mít na dobu neurčitou. Firma RPG Byty také přistoupila na změnu délky výpovědní lhůty, kterou lidé kritizovali. V původním návrhu byla lhůta šestiměsíční. Nyní je pro nájemce i pronajímatele tříměsíční.

"Právníci některá naše ustanovení označili za příliš tvrdá, jenomže my jsme to mysleli dobře. Chránili jsme klienty, kteří řádně platili nájem, před těmi, kteří své povinnosti neplnili," vysvětlil ředitel rezidenčního portfolia realitní skupiny RPG Real Estate Pavel Klimeš.

Co ještě firma v podmínkách nájmu změní? Sníží sankce za porušení povinností z pěti na jeden tisíc korun a vypustí souhlas s uváděním dlužníků v registru SOLUS.

Takto upravené podmínky se vztahují i na nájemníky, kteří již nové smluvní dokumenty podepsali. "Měli je odevzdat nejpozději do 15. prosince. Firma však lhůtu prodloužila," připomíná Klimeš.

Tři čtvrtiny nájemníků prý už podepsaly

Podepsané dohody mohou lidé odesílat do konce roku, ale pokud to udělají do 23. prosince, příští rok v únoru získají padesátiprocentní slevu na nájemném.

"Pětasedmdesát procent smluv již nájemníci podepsali. Znamená to, že tři čtvrtiny nájemníků akceptovaly i původní podmínky společnosti. Zbývá asi 11 tisíc návrhů, které lidé zatím nepodepsali," říká tiskový mluvčí RPG Petr Handl.

Kdo novou dohodu vůbec nepodepíše, s tím se bude firma pravděpodobně soudit.

Sdružení BytyOKD se nová jednání nepozdávají

Jednání RPG Byty se Sdružením nájemníků ČR (SON) se nelíbí ostravskému sdružení BytyOKD, které dosud jako jediné hájilo zájmy nájemníků. "Ta spolupráce je podivná. SON je podle nás prodloužená ruka RPG. Nájemníky v bytech OKD nezastupuje a už vůbec za ně nebojuje," myslí si předseda sdružení Roman Macháček.

"Bojujeme za to, aby měli nízké nájmy, či aby si byty mohli koupit. SON pouze pomáhá firmě RPG vytvářet pozitivní reklamu," myslí si předseda sdružení Roman Macháček.

Sdružení nájemníků ČR se proti takovému nařčení brání: "Žádnou smlouvu o spolupráci jsme s RPG neuzavřeli. Nejsme partneři. Dohodli jsme se na součinnosti v oblasti nájemního bydlení, a to je podstatný rozdíl," upozorňuje místopředseda sdružení Jan Vozárik.

RPG Byty od února zvýší nájemné pro příští rok o pět korun až 7,50 Kč za metr čtvereční. Ve standardním bytě o rozloze kolem 60 metrů čtverečních tak mohou nájemníci zaplatit měsíčně až o 465 korun více než letos. Další zdražení mohou nájemníci čekat v příštích letech.

Co RPG Byty změní

Sjednotí délku výpovědní lhůty na straně nájemce i pronajímatele na tři měsíce. Sníží sankce za porušení povinností z pěti na jeden tisíc korun. Vypustí souhlas s uváděním dlužníků v registru SOLUS
Sjednotí délku výpovědní lhůty na straně nájemce i pronajímatele na tři měsíce. Sníží sankce za porušení povinností z pěti na jeden tisíc korun. Vypustí souhlas s uváděním dlužníků v registru SOLUS
Nejčtenější

Druhá vražda ve stejné obci. Policie z ní viní muže, který skočil pod vlak

(Ilustrační snímek)

Druhou vraždu ve dvou týdnech vyšetřují moravskoslezští kriminalisté v Suchdole nad Odrou na Novojičínsku. Podle...

Je to budoucnost, věří nové formě placení za MHD bankéři i města

Platba bezkontaktní kartou je v Ostravě hit.

Pípnutí u terminálu při nástupu do tramvaje a jízdné je zaplaceno. Žádné drobné, žádné lístky. Všechno jde bezkontaktně...Bagristovi se při demolici zasekly nůžky, padající most ho stáhl s sebou

Na Novojičínsku se zřítil most, na kterém byl dělník v bagru.

Při demolici mostu na silnici I/48 u Příbora na Novojičínsku se v sobotu ráno těžce zranil bagrista. Podle informací...

Ovládali Karvinsko stovky let. Po válce jim doly znárodnili, bojovali marně

Jan Larisch-Mönnich (1872-1962) vystudoval práva na univerzitě ve Vídni.

Larisch-Mönnichové patřili k těm, kteří stáli za rozmachem těžby černého uhlí v ostravsko-karvinském revíru. Po slavném...

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...

Další z rubriky

Opravená plicní klinika v Ostravě ošetří více pacientů

Zdravotní sestra Kateřina Ivanová (vpravo) provádí spirometrické vyšetření...

Lepší prostředí a péči, ale i více ošetřených pacientů nabízí klinika plicních nemocí a tuberkulózy ve Fakultní...

VIDEO: V někdejší strojovně těžní věže trénují hasiči práci ve výškách

V bývalé strojovně těžebního stroje někdejšího Dolu Hlubina v areálu Dolní...

Práci ve výškách, na střechách, nebo nad propastí si mohou nově nacvičovat hasiči, policisté, záchranáři, ale i...

Vítkovické strojírny podaly insolvenční návrh, lidé dostanou peníze

Provoz ve Vítkovických strojírnách.

Problémy s penězi mohou alespoň na nějakou dobu vyřešit zaměstnanci společnosti Vítkovické strojírny. Firma na sebe...

Už víte, kam do školky?
Už víte, kam do školky?

Také vás čeká tento rok zápis do školky? Poraďte se, jaká školka je nejlepší ve vašem okolí, či jestli zvolit státní nebo soukromou.

Najdete na iDNES.cz