Zdravotní pojišťovny žádají méně lůžek v moravskoslezských nemocnicích. (ilustrační snímek)

Zdravotní pojišťovny žádají méně lůžek v moravskoslezských nemocnicích. (ilustrační snímek) | foto: Fakultní nemocnice Olomouc

Zrušte více lůžek, šokovaly pojišťovny moravskoslezské radní

  • 7
Zdravotní pojišťovny chtějí, aby nemocnice v Moravskoslezském kraji zrušily dalších 460 akutních lůžek. Už loni přitom zrušily 227 lůžek. Hejtman Jaroslav Palas označil takový požadavek za nepřijatelný a naznačil, že jde o diskriminaci veřejného zdravotnictví.

Dohadování o nemocniční lůžka v Moravskoslezském kraji bude tvrdší, než se ještě před pár dny zdálo. Výsledkem mohou být velké změny, které se dotknou především malých nemocnic. Na pořadu dne je například diskuse o budoucnosti nemocnic v Orlové na Karvinsku, Bílovci na Novojičínsku, ale i v Bruntále.

Zástupci zdravotních pojišťoven donedávna tvrdili, že z 650 lůžek, které by měly zmizet z místních nemocnic, jich jsou už téměř čtyři stovky pryč. Vypadalo to tedy, že zbývá dořešit zhruba 250 lůžek ve všech nemocnicích na území kraje. Jenže pojišťovny teď přišly s tak tvrdými požadavky, že radním kraje málem vyrazily dech.

Hejtman se obává ohrožení dostupnosti péče

"Přestože jsme už loni zrušili 227 lůžek, máme v našich nemocnicích zrušit dalších 460 akutních lůžek. To je pro nás naprosto nepřijatelné," prohlásil hejtman kraje Jaroslav Palas (ČSSD). "Výsledkem by bylo ohrožení dostupnosti standardní péče pro obyvatele kraje," zdůraznil.

Návrh pojišťoven obsahuje podle hejtmana velký nepoměr mezi počtem lůžek, o které mají přijít krajské nemocnice a ty ostatní. V Moravskoslezském kraji je 5 628 nemocničních lůžek, z toho 3 195 lůžek v krajských zařízeních. Městské, soukromé i státní (fakultní) nemocnice v kraji by však měly podle přání pojišťoven zrušit dohromady pouze 75 lůžek.

"Vnímáme to jako diskriminaci, když se restrikce týkají především našich nemocnic. Zdá se nám, že zdravotní pojišťovny posilují trend postupného přesouvání zdravotní péče do soukromého sektoru, hlavně u lukrativních oborů. Navíc jejich návrh působí i jako útok proti malým nemocnicím," usoudil hejtman.

Podle Michala Vojáčka z VZP je ale nepoměr požadavků na další rušení lůžek mezi krajem a dalšími provozovateli daný tím, že ostatní jejich počty redukovaly už dříve.

O podobě změn se bude jednat

Hejtman Palas odmítl upřesnit, kterých nemocnic se mají změny dotknout a jak. "Nechceme pojišťovnám nic vzkazovat přes média. Budeme s jejich zástupci osobně jednat 10. dubna. Věřím, že dospějeme k rozumnější dohodě," uvedl.

Stejně zareagovali i zástupci tří největších zdravotních pojišťoven v Moravskoslezském kraji. "Budeme se zřizovateli nemocnic jednat a chceme dojít ke vzájemnému konsensu," shodli se Michal Vojáček, Jan Vomlela z Revírní bratrské pokladny a Elenka Mazurová z České průmyslové zdravotní pojišťovny.

V dohodu doufá i Svatopluk Němeček, ředitel Fakultní nemocnice Ostrava, který působí i jako koordinátor krajských nemocnic. "Nedramatizujme situaci. Při vyjednávání je to vždy tak, že trošku nadsadím, ať mám z čeho slevit," naznačil s tím, že kraj je ochoten zrušit 150 lůžek.

Přes ochotu k jednání se mohou uvažované změny pacientů dotknout. Odborný ředitel krajské pobočky VZP v Ostravě Michal Vojáček například potvrdil, že zájmem pojišťoven je třeba zrušit lůžkové ortopedické i neurologické oddělení v Orlové, a to zcela bez náhrady.

Nemocnice v Karviné-Ráji, jejíž je orlovská organizační součástí, už k 31. březnu zrušila neurologická lůžka. Šéfka odboru zdravotnictví krajského úřadu Petra Tomanová přiznala, že kraj měl a má zájem přesunout čtrnáct z nich do své nemocnice v Havířově. Jenže to se zatím nepodařilo a na Karvinsku už teď podle ní vzniká přetlak pacientů, kteří potřebují lůžkovou péči. "Chceme posílit neurologii v Havířově a vytvořit tam dvě stanice po dvaceti lůžkách. Jednu pro muže, druhou pro ženy," podotkla Tomanová.

Se zrušením ortopedických lůžek v Orlové by kraj souhlasil pod podmínkou, že část přesune do Havířova, kde jsou nevyužité moderní operační sály.

VZP: Nemocnice nezavřeme, ale změníme

Podle Michala Vojáčka z VZP se bude o všech změnách se zřizovateli jednat. "Neurologická oddělení ale byla na Karvinsku tři a to orlovské částečně hospitalizovalo i pacienty, kteří to nepotřebovali. Uvidíme tedy, zda se dohodneme na přesunu čtrnácti lůžek, žádného, nebo najdeme nějakou variantu mezi tím," konstatoval.

Podle Vojáčka pojišťovny nenavrhují uzavření žádné malé nemocnice, ale změnu jejich zaměření. Například chirurgové v Bílovci by se měli věnovat jednodenní chirurgii a plánovaným zákrokům s krátkodobou hospitalizací.

Totéž by se mělo týkat i jejich kolegů v Orlové, kde není ani počítačový tomograf, ale také gynekologického oddělení Podhorské nemocnice v Bruntále.