Kormoráni si užívali ochrany, jenže většinou poklidné plenění rybníků jim konečí.

Kormoráni si užívali ochrany, jenže většinou poklidné plenění rybníků jim konečí. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Rybáři se dál obávají kormoránů. O odlov musí žádat, náhrady nebudou

  • 1
Hlavně na jaře a na podzim mohou chovné rybníky v Moravskoslezském kraji připomínat střelnici. Ministr životního prostředí vyškrtl kormorány ze seznamu zvlášť chráněných druhů, rybáři proto mohou ptáky likvidující stovky kilogramů ryb střílet ve větším počtu. O odlov ale stále musejí žádat.

Značné škody na rybách čeká příští rok šéf společnosti Chov ryb Jistebník Antonín Madzia. Na jistebnické rybníky pořádají nálety zvláště chránění kormoráni velcí. Spořádají obří množství ryb. Firma měla dosud povolení na odlov asi 150 kusů ptáků ročně a náhradu jimi způsobené škody. To ale od dubna končí.

Kormorán velký

Kormorán na Labi v Pardubicích
  • Měří asi osmdesát centimetrů, váží tři kilogramy a je velký zhruba jako husa. Sežere až sedmdesát dekagramů ryb denně.
  • V Česku hnízdí asi tři stovky párů. Při jarním a podzimním tahu se tady pohybují další tisíce párů z jiných zemí, asi deset tisíc jedinců u nás zimuje. To má vliv na stavy ryb i na stromy, jež ptáci ničí trusem.

Protože populace kormoránů sílí, ministr životního prostředí Tomáš Chalupa je vyřadil ze seznamu zvlášť chráněných druhů. Stát ale taky už nebude vyplácet náhradu za jimi sežrané ryby. O odstřel ptáků však rybáři musejí i nadále žádat. Už ne na kraji, ale na radnicích s rozšířenou působností.

"My se kvůli tomu dostaneme na půl roku do právního vakua. Povolení k odchytu kormoránů nám končí 31. března. O nové ale s předstihem žádat nemůžeme, musíme počkat, až začne platit nová vyhláška," vysvětluje Madzia.

Půl roku bez odlovu a náhrady

Dodává, že jsou to dvě správní řízení. Když se nikdo neodvolá, každé z nich potrvá necelé tři měsíce. "Takže půl roku nebudeme moci kormorány odchytávat. Oni budou nerušeně lovit ryby. A náhrady nebudou," vysvětluje Madzia.

Žádat o odstřel co nejvyššího počtu kormoránů se rybářství v Moravskoslezském kraji chystají.

"Čekáme, že nám povolí více odstřelů. Zatím to bylo čtyřicet až padesát kusů ročně. Nám tady ale létají až osmisethlavá hejna," říká například ředitel Rybářství Rychvald na Karvinsku Hynek Sochor.

Kormoráni rychvaldskému rybářství ročně způsobí až dvoumilionové škody. "Jinak než odstřelem je nelze plašit. Jsou velmi chytří. Zkoušeli jsme i dravce, ale nebylo to efektivní," doplňuje Sochor s tím, že kormoráni jsou v regionu celoročně. Největší nápor rybníky zažívají na podzim a na jaře.

Podle Jana Kašinského ze Záchranné stanice živočichů v Bartošovicích na Novojičínsku v ostravském regionu hnízdí několik párů kormoránů. "Stohlavá hejna, která jsou v pohybu a loví na rybnících, pocházejí z celé Evropy," říká.

Populaci kormoránů větší odstřel neohrozí

Dodává, že podle nové vyhlášky bude kormorán spadat jen mezi obecně chráněné ptáky. "Rybáři pravděpodobně povolení k odchytu většího počtu kusů dostanou. Populaci kormoránů už by to nemělo ohrozit," míní Kašinský.

Právě nárůst počtu kormoránů byl důvodem změny. "Mají fatální vliv na stav ryb, ale i na stromy, které ničí jejich trus," říká ministr životního prostředí Tomáš Chalupa.

V zastavení vyplácení škod rybářům ministerstvo nevidí problém, počítá s častějším odstřelem. "Škodám by mělo být předcházeno odlovem a plašením," uvedl mluvčí ministerstva Matyáš Vitík.