Policejní radar. (Ilustrační foto)

Policejní radar. (Ilustrační foto) | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Opavští strážníci začali měřit rychlost, o radar se dělí s policií

  • 1
Na piráty za volantem, kteří neváhají projíždět obcí třeba i stovkou, nově políčili také strážníci v Opavě. A sotva tam s měřením začali, nachytali dvě desítky hříšníků.

"Jednomu z aut hlídka naměřila dokonce 93 kilometrů v hodině," informovala o prozatímním maximu mluvčí opavské městské policie Petra Stonišová.

Strážníci v Opavě kontrolují vybraná problematická místa - ulice Olomouckou, Bíloveckou, Otickou a také prodlouženou Rolnickou. Měřit teď budou dvakrát do týdne. U Stříbrného jezera narazili kromě rychlosti i na další problém.

"Řidiči předjíždějí, i když je to vodorovným dopravním značením zakázáno," popsala Stonišová. Ohlásila první pokuty i to, že kontroly nekončí a naopak budou pravidelné.

Kdo může měřit?

Passaty moravskoslezských policistů jsou vybaveny nejmodernější radarovou technikou.

Rychlost vozidel může bez omezení měřit jen státní policie. Strážníci toto oprávnění mají jen v případě, že měří na místech určených v dohodě s Policií ČR.

Od léta 2011 už je nemusí označit dopravní značkou. Soukromé osoby či společnosti najímané obcemi již dnes rychlost měřit nesmějí.

Opava se tak zařadila po bok Ostravy či Karviné, i tam na rychlost v ulicích dohlíží kromě státní také městská policie. Například v Ostravě se hlídky strážníků střídají na třiadvaceti místech.

"Máme k dispozici pětadvacet laserových radarů," upozornila Dana Klišová z Městské policie Ostrava. Jen za druhé čtvrtletí letošního roku s jejich pomocí strážníci nachytali 535 řidičů.

"Maximálně o dvacet kilometrů v hodině víc jelo 461 z nich. O dvacet až čtyřicet kilometrů rychlost překročilo 73 řidičů. Jeden jel o více než čtyřicet kilometrů v hodině rychleji, a to na Výškovické ulici, kde platí padesátka," sdělila Klišová.

K místům, která strážníci v Ostravě hlídají nejčastěji, patří Martinovská ulice v Třebovicích. Stávají však pravidelně také na Rychvaldské v Michálkovicích, Ostravské v Polance nad Odrou či před školami.

Většinou na žádost starostů obvodů, kvůli stížnostem občanů, zvýšenému pohybu dětí či umístění zastávky MHD.

V Karviné právě kvůli dětem zaměřili teď v létě strážníci pozornost na obytné zóny a sídliště.

"O prázdninách tam běhá spousta dětí. Nejčastěji se setkáváme s překročením rychlosti o 10 až 15 kilometrů. Ale i v desítkách kilometrů nad stanovený limit," řekl zástupce ředitele karvinské městské policie Václav Ožana. V obytné zóně se přitom může jet maximálně dvacítkou.

Karvinská městská policie hlídá rychlost řidičů laserovým radarem celoročně. Kromě sídlišť také v Ostravské a Fryštátské ulici či na třídě 17. listopadu. Přestupků odhalí několik desítek za měsíc.

Ačkoliv měří i pokutují a místa měření už nemusejí označit značkou, jsou pravomoci strážníků okleštěné. Postavit se s radarem nemohou kamkoliv, ale jen na místech určených státní policií na základě dohody.

A třeba opavští strážníci se s policisty dělí i o radar. "Radar používají obvodní policisté v Hradci nad Moravicí, mají jej půjčený od města. Na základě uzavřené smlouvy si jej půjčuje i opavská městská policie," sdělila policejní mluvčí Dagmar Schindlerová.

Města tuto činnost strážníků vítají. "Nesuplují státní policii, ale zaměřují se na místa, na která upozorňují občané. Třeba kvůli hluku, ve Fryštátské ulici jezdili po žulových kostkách rychle taxikáři a lidé si stěžovali. Nebo v obytných zónách. Počet stížností se snížil," uvedla mluvčí karvinské radnice Šárka Swiderová.