Valerie Raszyková z rychvaldského Domu s pečovatelskou službou novou službu

Valerie Raszyková z rychvaldského Domu s pečovatelskou službou novou službu často využívá. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Město platí seniorům taxi službu, jedna jízda stojí deset korun

  • 5
Neobvyklou službu zavedl Rychvald na Karvinsku. Pokud senioři potřebují cokoliv vyřídit v centru sedmitisícového města, přijede vůz taxi služby. A jedna jízda stojí neuvěřitelných deset korun. Zbytek doplatí radnice.

Užívala sice léky proti bolesti, ale nemocné klouby ji omezovaly při chůzi stále víc. Nakonec osmašedesátiletá Valerie Raszyková téměř neopouštěla Dům s pečovatelskou službou v Rychvaldu, městě mezi Karvinou a Ostravou. "Ještě začátkem února jsem nechodila nikam. Nešlo to," vzpomíná žena. Teď už to ale neplatí. Její izolace skončila. Když potřebuje někam jít, zavolá si seniortaxi.

"Řidič mě ochotně odveze za pouhých deset korun do centra města k lékaři, na poštu nebo třeba do obchodu a ještě mi nákup s úsměvem donese až k výtahu. Služba je vynikající. Využívám ji několikrát týdně. A nejen já. Všichni si přejeme, aby to tak zůstalo i v budoucnu," nešetří chválou Raszyková.

Služba funguje ve všední dny od sedmi do čtrnácti hodin

Její sousedé z domova byli zpočátku nedůvěřiví. Ale rychle přibývá těch, kteří se přesvědčili, jak seniortaxi funguje. Každý všední den od 7:00 do 14:00 hodin převáží obyvatele Rychvaldu starší 65 let nebo zdravotně postižené za pouhou desetikorunu z bydliště do centra města a za stejnou cenu i zpátky. Cestování totiž dotuje místní radnice.

Radní přišli s nápadem na zavedení unikátní služby začátkem roku. Myšlenka v nich uzrála, když debatovali o trochu jiné nabídce ostravského Dopravního podniku.

"Kdybychom platili 220 tisíc korun ročně, mohli by naši senioři starší 70 let jezdit městskou hromadnou dopravou zdarma tak jako Ostravané," říká místostarosta Rychvaldu Ladislav Sitko.

 "My jsme si ale řekli, že lidé, kteří jezdí do Ostravy třeba za nákupy, na tom nejsou finančně ani fyzicky tak špatně, jako mnozí místní senioři, kteří se nedostanou ani do centra našeho města, protože je pěšky všude daleko a autobusů moc nejezdí. Proto teď raději dotujeme patnácti tisíci korunami měsíčně seniortaxi," vysvětluje Sitko.

Objednaných jízd velmi rychle přibývá

 S firmou, která vyhrála výběrové řízení, uzavřelo město původně dohodu jen na zkušební dobu tří měsíců. Rychle se však potvrdilo, že to byl dobrý nápad. Počet jízd roste.

"Služba funguje od poloviny února. Do konce měsíce ji lidé využili stošestnáctkrát, teď už máme téměř tři stovky jízd jízd měsíčně. Jen dnes jsem vezl seniory šestnáctkrát. Cestovaly i dvojice či trojice, přičemž vždy zaplatily jen těch deset korun," líčil Petr Janeta, jeden z řidičů seniortaxi a partner majitelky taxislužby. "Smlouvu s městem už jsme prodloužili do konce příštího roku," dodal Janeta.

"To je skvělá zpráva," raduje se Valerie Raszyková, kterou na podzim čeká výměna jednoho kolena a příští rok další taková operace.

O zavedení podobné služby teď uvažují i starostové dalších menších měst či obcí v moravskoslezském regionu. "Líbí se mi ten projekt. Budeme o něm uvažovat při přípravě rozpočtu na příští rok," říká například Jarmila Skálová, starostka Petřvaldu na Karvinsku, který s Rychvaldem sousedí.