Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Šance pro lidi s vrozenou srdeční vadou. Výměna chlopně bez řezání

  • 3
Kardiochirurgové Nemocnice Podlesí v Třinci na Frýdeckomístecku přinesli jako první v zemi naději lidem s vrozenou srdeční vadou, kteří opakovaně podstupují složité operace kvůli výměně srdečních chlopní. Místo, aby jim rozřezali celý hrudník, vymění chlopeň pomocí katetru zavedeného do tepny.

První pacientkou, která má šetrný zákrok za sebou, je dvaačtyřicetiletá Eva Sedláčková z Bruntálu. Když se probudila z narkózy, hledala na hrudníku stehy. "Byl to úžasný pocit, když jsem zjistila, že mi zůstala jen malá, centimetrová jizva," říká a dodává: "Děkuji lékařům za záchranu života."

Žena nutně potřebovala vyměnit opotřebovanou srdeční chlopeň. Ačkoli řadě pacientů už i čeští lékaři mění chlopně pomocí katetru, lidem s vrozenou srdeční vadou, kteří mají víc komplikací, zatím pouze chirurgicky.

Jenže pro paní Evu, která měla už dvakrát otevřený hrudník a její stav komplikovala i zúžená plícnice, byla další operace riskantní, lékaři ji odmítli.

Kardiochirurgové trénovali v Berlíně

"Pacientka trpěla srdeční slabostí. Potřebovala novou plícnicovou chlopeň a rozšířit levou větev plícnice. Rozhodli jsme se to vše udělat nechirurgickým zákrokem - pomocí katetru. Tímto způsobem už pracují někteří lékaři v zahraničí. My se na to připravovali pět týdnů a trénovali v Berlíně. K naší první implantaci jsem přizvali italského profesora Maria Carminatiho," prozrazuje primář Marian Branny.

Zákrok, při kterém lékaři rozšířili pomocí balonku a vyztužili zúženou tepnu a poté nahradili opotřebovanou srdeční chlopeň novou umělou chlopní z prasečí tkáně, trval desetičlennému týmu čtyři hodiny. Vhodný je pro pacienty s vrozenou vadou, kteří už mají za sebou dvě operace na otevřeném srdci.