Záchranáři museli po celou dobu jízdy zajistit, aby se ani na vteřinu neodpojily životně důležité přístroje.

Záchranáři museli po celou dobu jízdy zajistit, aby se ani na vteřinu neodpojily životně důležité přístroje. | foto: Záchranná služba Moravskoslezského kraje

Sanitka vezla pacienta za umělým srdcem. Kdyby vypadly přístroje, zemřel by

  • 31
Ostravští záchranáři bojovali o život šestačtyřicetiletého muže, který dostal těžký infarkt. Jeho srdce zkolabovalo a zdravotníci museli vyřešit, jak jej přepravit i s přístroji, které mu zajišťovaly mimotělní oběh, do Brna. Tady pacienti s podobnou diagnózou čekají na takzvaném umělém srdci na transplantaci.

Jedinou možností pro záchranu šestačtyřicetiletého pacienta je transplantace srdce. Jenže jak jej dopravit do Brna, když do vrtulníku se potřebné přístroje nevejdou a sanitka na takové převozy není uzpůsobena?

"Do doby nalezení vhodného dárce srdce není možné pacienta odpojit od přístrojů nahrazujících činnost pacientova srdce a plic," vysvětlil hlavní lékař Územního střediska záchranné služby Moravskoslezského kraje David Holeš.

Po domluvě mezi specialisty Kardiochirurgického centra Fakultní nemocnice v Ostravě a Centra kardiovaskulární a transplantační chirurgie v Brně se záchranáři rozhodli převézt pacienta na specializované pracoviště do Brna.

Transport komplikovala skutečnost, že přístroje nahrazující činnost pacientova srdce nejsou koncipovány pro převozy mezi nemocnicemi.

"Přístroje vyžadují napájení 220 voltů a jejich umístění a bezpečné upevnění pro transport bylo velmi obtížné. Selhání nebo odpojení přístrojů během transportu by znamenalo pro pacienta okamžitou smrt," dodal lékař.

Lékařům a technikům se nakonec podařilo všechny potřebné přístroje do sanitky vměstnat a upevnit. "Převoz se podařil a umístění pacienta se povedlo bez komplikací, což významně zvýšilo nemocnému muži šanci na přežití," dodal lékař David Holeš.