Sběratel hraček David Čunta má ve sbírce například sérii autíček na dálkové ovládání i panenky Barbie. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Sběratel otevírá velké muzeum hraček, úřady ho nepodpořily ani korunou

  • 3
Sběratel hraček David Čunta otevře v pátek ve Frýdku-Místku ojedinělé muzeum hraček. To nabídne návštěvníkům prostřednictvím tisícovky exponátů průřez nejen československou hračkářskou tvorbou. Nadšenec si ho přitom zařídil kompletně sám a za své peníze, města ani kraj mu na něj totiž nepřispěly.

"Sbírání hraček je naše rodinná tradice, osobně se mu věnuji už zhruba dvacet let. Sbírka se postupně rozrostla tak, že už jednotlivé hračky nebylo kam dávat, a tak mě napadlo otevřít muzeum hraček," přiblížil čtyřicetiletý Ostravan Čunta důvody, které jej vedly k nápadu otevřít si vlastní muzeum.

To má mít otevřeno denně, navíc chce přilákat například i cyklisty tak, aby nemuseli mít strach, že jim někdo ukradne jejich kola. "Pro ty, kteří přijedou navštívit muzeum na kolech, jsem připravil službu hlídání kola. Mohou si je zamknout do místnosti vedle vchodu do muzea a nemusí mít o ně strach," popsal Čunta jednu z připravovaných služeb pro návštěvníky začínajícího muzea.

Nadšenec si celé muzeum otevírá bez přispění radnic či kraje. Přitom když otevření muzea plánoval, zkoušel oslovit i úřady, které jinak vydávají miliony korun na podporu turistického ruchu, například v podobě reklamních billboardů.

Sběratel David Čunta s autíčky ze své sbírky hraček, která zaplní jeho nově

Sběratel hraček David Čunta se musel při přípravě muzea obejít bez pomoci úřadů. Ty přitom na podporu cestovního ruchu vydávají nemalé částky.

"Ale nikde jsem nepochodil. Zkoušel jsem krajský úřad, ostravský magistrát i ten frýdecký, všude mi řekli, že na podobné věci nejsou peníze, případně ať přijdu, až bude muzeum fungovat, že pak možná půjde něco vymyslet," přiblížil nezájem úřadů o lákadlo, které by mohlo podpořit turistický ruch v kraji, majitel muzea.

Muzeum vystavuje panenku z roku 1860 i modely aut

Muzeum hraček ve Frýdku-Místku

Poprvé otevře v pátek 10. června. Zájemci jej najdou v Tržní ulici, v bezprostřední blízkosti místeckého náměstí Svobody, v podloubí vedle knihkupectví.

Otevírací doba je od pondělí do pátku 10 - 16 hodin, v sobotu a neděli pak 9 - 17 hodin.

zdroj: www.muzeumhracekfrydek.cz

"Všechny náklady jsou v mé režii, platím nájem, elektřinu, všechno. Původně jsem uvažoval, že muzeum otevřu v Ostravě, ale chtěl jsem, aby šlo o důstojné místo někde v centru, ale tam bych nezaplatil nájem," nastínil Čunta.

"Tak mě napadl Frýdek-Místek, kde jsem našel pěkné místo v historickém centru Místku, jen pár metrů od náměstí Svobody," dodal.

Při prohlídce muzea si přijde na své prakticky každý. Více než sto let staré hračky, z nichž nejstarší je panenka z roku 1860, kterou sběratel vyměnil za tři panenky z padesátých let s jedním americkým muzeem, doplňují výrobky československých hraček z konce osmdesátých let, mezi nimiž zaujme každého kluka i muže prakticky kompletní kolekce dálkově ovládaných automobilů Škoda.

Sběratel hraček David Čunta má ve sbírce například sérii autíček na dálkové ovládání i panenky Barbie.
Sběratel hraček David Čunta má ve sbírce například sérii autíček na dálkové ovládání i panenky Barbie.

Některé z exponátů nového muzea hraček, které se v pátek otevře ve Frýdku-Místku.

Pro ženy zase bude zajímavá kolekce panenek Barbie. "Mám tady průřez výrobou, od nejstaršího modelu," vysvětlil sběratel. "Kluky zase určitě zaujmou například figurky vojáků vyráběné za druhé světové války jednou německou firmou. Vedle figurek vojáků československé předválečné armády tady mám i německé vojáky, včetně obrovské rarity – figurky Adolfa Hitlera," dodal Čunta s tím, že si návštěvníci budou moci i skládat například slavnou stavebnici Merkur.