Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Lukáš Táborský, MF DNES

Sběrny propadly při kontrole inspekce. Hrozí jim desetitisícové pokuty

  • 4
Neradostně dopadla pro deset z devatenácti kontrolovaných sběren v Moravskoslezském kraji návštěva České inspekce životního prostředí. Ve více než polovině případů totiž kontroloři narazili na problémy.

Výkup nedovolených věcí a ve třech případech i naprostá absence povolení k provozování sběrny druhotných surovin. Takové jsou závěry kontroly České inspekce životního prostředí (ČIŽP) ve sběrnách v Moravskoslezském kraji.

„Šlo o celorepublikovou bezpečnostní akci zaměřenou na kriminalitu na železnici, která se dlouhodobě potýká s krádežemi kovů,“ řekla Radka Burketová, tisková mluvčí ČIŽP. „V rámci akce proto policisté společně s inspektory ČIŽP zkontrolovali 150 sběren kovů, z toho devatenáct v Moravskoslezském kraji.“

A pro majitele sběren nešlo o dobré výsledky. „S deseti z nich bude velmi pravděpodobně zahájeno správní řízení za porušení zákona o odpadech. Jedná se o tři sběrny z Ostravy, tři sběrny z Bruntálu, dvě z Havířova, jednu z Frýdku-Místku a jednu ze Sviadnova,“ popsala mluvčí detaily kontroly.

„Inspektoři zjistili, že ve sběrnách byly přijímány odpady, které je zakázáno vykupovat od fyzických osob. Jednalo se převážně o elektrozařízení a jejich části, například pračky a ledničky, elektromotory, části zemědělského stroje, drapák a kleště na balíky slámy a vodárenské součástky,“ dodal Burketová.

U třech sběren dokonce inspektoři zjistili, že vůbec nemají povolení k provozování zařízení k výkupu odpadů. Za uvedené prohřešky hrozí majitelům sběren pokuty v řádech desítek tisíc korun.

Města si změnu zákona pochvalují

Inspektoři ČIŽP ale nejsou jedinými, kdo se s problémy ve sběrnách setkává. Některá města na začátku roku dokonce musela vyhlásit zákaz výkupu kovů za hotové, aby zabránila krádežím kovů ve velkém. V tom jim navíc vyšla vstříc i novela zákona iniciovaná poslanci z kraje.

Kontroly sběren

Kraj Sběrny/Pokuty

Středočeský 14/7

Praha 1/1

Jihočeský 12/8

Plzeňský 19/8

Ústecký 21/7

Karlovarský 3/1

Pardubický 6/4

Královéhradecký 6/3

Vysočina 9/4

Jihomoravský 13/4

Zlínský 6/4

Olomoucký 9/5

Moravskoslezský 19/10

Liberecký 12/3

„Novela zákona, která přinesla bezhotovostní výkup kovů ve sběrnách od fyzických osob, se osvědčila,“ řekla bohumínská tisková mluvčí Lucie Balcarová.

„Zatímco vloni řešili strážníci krádeže související s kovy každý týden, letos jich rapidně ubylo, je to tak jeden případ za měsíc. Podle statistik strážníci vloni zaznamenali přibližně padesát případů krádeží kovů, letos evidují zatím jen deset takových událostí. Z kontrol, které ve sběrnách provádíme, vyplývá, že provozovatelé bezhotovostní výkup dodržují, nevyplácejí peníze, ale složenky či šeky.“

Dobré zkušenosti mají se zavedením bezhotovostních plateb za šrot i v nedaleké Karviné. I tady zaznamenali podstatný úbytek krádeží železa.

„Novelizace zákona pro nás znamená prakticky nulové škody na obecním majetku,“ vysvětluje karvinská tisková mluvčí Šárka Swiderová. Jednotlivé sběrny v Karviné ale i tak pravidelně kontrolují nejen městští strážníci, ale i magistrátní úředníci.

„První velká vlna kontrol sběren ze strany karvinského magistrátu proběhla na jaře, na druhou se právě chystáme. Už na jaře bylo jasné, že vyhláška i nové předpisy státu zabraly. Nenašli jsme nic, co by se do sběren vozit nesmělo a žádné porušení vyhlášky ani nařízení státu,“ pochvaluje si karvinská mluvčí.

I v Karviné se ale už v minulosti setkali se sběrnami, které se na původ dováženého zboží neohlížely.

„Tři sběrny měly nebo mají problémy: jedna musela skončit už před dvěma lety, protože neměla povolení, u dvou víme, že mívaly problémy právě s nelegálním výkupem, a tudíž končí ne kvůli živnosti, ale tomu, co vykupovaly. Dnes už ale jsou pod kontrolou jak sběrny, tak jejich dodavatelé, které naše městská policie zná a intenzivně je kontroluje. “